Gergin eden esrarengiz hastalık Bolu’nun farklı bire bir köyünde elan ortaya artık

Bolu merkeze vabeste Kındıra köyünde Yuva köyünde yaşanan benzer şikayetlerle hastaneye başvuran asıl ve oğlu tedavi altına alındı. Alınan bilgiye bakarak merkeze sadık Kındıra köyünün yaylasında hayvancılık işleyen ayrımsız eş ve oğlu dizanteri, gaseyan ve keskin beyin ağrısı şikayeti ile hastaneye başvurdu.

VAKALARDA BENZERLİK GÖRÜLDÜ

Yapılan tetkiklerde hastaneye başvuran kadında Yuva köyünde yaşanan hemolitik üremik alamet (HÜS) vakalarına benzerlikler görülürken oğlunda muhteşem ayrımsız bulguya rastlanmadı. Temel tedbir amaçlı tedavisi cereyan etmek üzere Ankara’ya atıf edilirken oğlunun tedavisine Bolu’dahi devam ediliyor.

UZUN SÜREDİR YAYLADA YAŞIYORLARDI

Köyde uzun süredir yaylada diri kadın ve oğlunun dışında kimsede analog şikayetlerin olmadığı öğrenildi. Ayrıca Bolu İl Esenlik Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri Kındıra köyüne her an su ve yemeklerden göstermelik aldı.

148 KİŞİ HASTANEYE BAŞVURMUŞTU

Yuva köyünde orak ayı ayında içme suyundan kaynaklı gaseyan ve bulantı şikayetiyle aralarında çocukların de bulunduğu 148 güç hastanelere başvurmuş, 142’si tedavisinin arkası sıra taburcu edilmişti. Tıpkısı kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin tedavisinin sürdüğü olayda Ankara’üstelik türlü hastanelere nakledilen bazen hastalara hunriz ishalle ortaya sâdır, kansızlık ve iveğen böbrek yetmezliğiyle seyreden HÜS tanısı konulmuştu.

Share: