Göçerler, sürüleriyle alay malay 35 günce göç amacında

İlkbaharda, yaz aylarını etmek üzere Muş, Erzurum ve Van yaylalarına küçükbaş hayvanlarını otarmak için götüren göçerler, 7 maaş yayla döneminin arkası sıra 35 bölüm süren yaylalardan merkeze mukavemetli ve can zaman göçü başladı.

7 mahiye yayla yolculuğunun arkası sıra Batman’ın Sason ilçesi üzerinden şehir merkezi, Mardin ve Diyarbakır bölgelerinde şita aylarını kılmak için kısaca 35 günlük sağlam yolculuğunu sürdüren göçerlerin mukavemetli yolculuğu bitmeme ediyor. 5 yaşından beri hayvancılık yaptığını tamlayan göçerlerden Serkan Algan, 7 aydır yaylalarda olduklarını belirterek, havaların soğumaya başlamasıyla elan hamam olan iskân yerlerinde şita aylarını geçirmek amacıyla göçe başladıklarını söyledi. Algan, “7 aydır yaylalara çıktık. Havalar soğumaya başlayınca mecburi göçe başladık. Kış aylarını kent merkezlerine yakın yerleşim yerlerinde geçireceğiz. Vakit Kaybetmeden bizim değil, hayvanların bile üşümemesi lazım. 5 yaşından beri ego bu işi yapıyorum. Yolculuk 15 aktarılma sürüyor. Yolculuk boyunca takkadak savsaklamak, peynir ve zeytin yiyebiliyoruz. Sıcak yemek boğazımızdan geçmiyor. Bu, stabil ayrımsız iz. 24 saat süresince hayvanlarımız ile birlikteyiz. Onları geceleri da korumazsak kurtların saldırısına maruz kalıyorlar. Bu iz çok azaltan, beni gören 35 yaşında zanneder, oysaki ego 20 yaşındayım. Apayrı bire bir mesleğimiz yok. Küçüklüğümden beri bu meslekle uğraştığımız amacıyla başka aksiyon yapamıyoruz” dedi.

Soğuk havalardan korunmak için yatak ve balya kendisine kepenek kullandıklarını nâkil Algan, “Geceleri pervane dediğimiz yünden yapılan giysinin ortamında yatıyoruz. Yünden yapıldığı üzere bizleri ısıtıyor. Havalar haddinden fazla itici olunca bu yetmiyor üşüyoruz. Yağmur geçirmesin diye niteleyerek üzerinde keçe diktik. Geceleri içine girip kapatıyoruz. Sabaha büyüklüğünde ortamında kat epilepsi yatmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu. – BATMAN

Share: