Görme ve sema engelli olan Neriman büyük ana, ördüğü çorapların gelirini depremzedelere gönderdi

Müşahede ve sema özürlü olan Neriman büyük ana, ördüğü çorapların gelirini depremzedelere gönderdi

KIRIKKALE – Kırıkkale’birlikte eline yazılan harflerle iletişim kuran müşahede ve sema mânialı 84 yaşındaki Neriman Önder, ördüğü çoraplardan elde ettiği geliri depremzedelere bağışladı.

Kırıkkale’üstelik 8 yaşında geçirdiği menenjit hastalığından kıran görme ve işitme yetisini kaybeden Neriman Önder, eline yazılan harflerle bildirişim sağlıyor. Kardeşi Köksal Önder’in evinde artan 84’lük büyük ana, umum emeğiyle ördüğü çorapların satışını yapıyor. Çoraplardan elde ettiği geliri ise Yahşihan Şehremini Osman Türkyılmaz eliyle depremzedelere yaymak istedi. Başkan Türkyılmaz’üstelik yapılan çağırma üstüne Önder ailesini, Kırıkkale merkezdeki evini musahabe etti. 2 bin 500 teklik nakdi yardımı depremzedeler amacıyla bağışladığını belirten Başkan Türkyılmaz, depremin gestalt üssü Pazarcık ilçesine Yahşihan Belediyesi kendisine kuracağı konteynırlardan aynı tanesine dahi “Neriman Alemdar” ismini vereceğini söyledi. Eline yazılan harflerle bildirişim kurabildiğini anlatım eden Türkyılmaz, Türk milletinin iyilikçi bire bir budun olduğunu belirtti.

“Eline yazdığımız Türki harflerle bildirişim kurabiliyorsun”

Çorapları depremzedeler amacıyla ördüğünü kaydeden Türkyılmaz, “Eline yazdığımda yaptığı çorabı depremzedelere koymak üzere ördüğünü söyledi. Zat örgülerinden elde ettiği 2 bin 500 lirayı bağışladığını söyledi. O, 2 bin 500 teklik sırtımda onur donör hem da o kadar dahi tıpkı angarya ki; deminden az buçuk elan çabuk akıntı etmem gerekiyor. Türk milletinin ne büyüklüğünde müzaheret sever olduğu duygulandırıyor. Bire Bir üstelik toplumda o büyüklüğünde saha varken, ‘Osman Türkyılmaz’ı çağır ben yardımı ona vereceğim o götürsün’ demesi bile hem Yahşihan Şehremini olarak beni hem üstelik şahsımı çok gururlandırdılar ve onurlandırdılar. Kâfi ki gönül ve azim olsun. Eline yazdığımız Türkçe harflerle bildirişim kurabiliyorsun. Yaş 84, hala çorap örüyor ve bire bir şeyler üretmeye çalışıyor” dedi.

“76 yıldır görmüyor duymuyor, Kur’an-ı Koçak okuyor ezberinde”

Halasının 8 yaşında geçirdiği menenjit hastalığından ekolojik ortam görmediğini ve duymadığını anlatım fail Makbule Önder, “76 yıldır görmüyor duymuyor, Kur’an-ı Koçak okuyor ezberinde. Dedem öldükten bilahare annem yanıma almış. Ata biraz bilinçliymiş. 8 yaşlarında hakeza olunca eve öğretmen tutmuş oradan öğrenmiş Kur’an-ı Kerimi. Arabi bilmiyor amma eline yazaraktan Türkçe öğrenmiş. Abdestinde namazında sporunu ongun yapar. Hayatı dost birisi, hayata ilişkin. İsyan katiyen bulunmayan” diyerek konuştu.

“Yahşihan Belediye Reisi haddinden fazla gür tanıyor ve çok dahi seviyor”

Depremzedeler için 15 gündür sonsuz ağladığını tamlayan Önder, “15 gündür sonsuz ağlıyorlar. Daha Çok çizgi değiştirmeye başladık. Ayrıksı kanallara döndük. Üzülmeleri bile dokunaklı. Bu kadar çok üzülmeleri dolgunca değil. 8 yaşında menenjit hastalığından ufuk hakeza olmuş. Yahşihan Belediye Başkanı çokça dolgunca tanıyor ve çok birlikte seviyor. Ilkin da götürmemi haddinden fazla istedi. Buda aynı açkı oldu. Ego çünkü internetten strateji ediyorum. Enerjik atom karınca” şeklinde konuştu.

84 yaşındaki Neriman Alemdar ise, Kahramanmaraş merkezli depremleri öğrendiğinde salat kılıp dua ettiğini söyledi.

Share: