görmez Namık Tuncel, engelliler için lokanta personelini bilgilendirdi

Ordu’dahi, Etken Içtimai Tüm Sakat Dostları (ASTED) Koordinatörü da olan görmez Namık Tuncel, restoran personeline farkındalık eğimi verdi.

Geçirdiği trafik kazası sonrası gözlerini kaybeden Tuncel, tahminî 15 yıldır engellilerin içtimai hayatta saha almasını tedarik etmek için muhtelif eğitimler veriyor.

Tuncel, Altınordu ilçesindeki tıpkı restoranın çalışanlarına müteveccih, engellilere bittabi davranılması ve servis yapılması gerektiğini uygulamalı anlattı.

Namık Tuncel, engellilerin, alelhusus otel ve restoranlardaki personelin hizmet açısından lacerem davranacağını bilmedikleri için baskı yaşadığını söyledi.

Diğer müşterilere verilen hizmetin aynısını kendilerinin dahi örtmek istediğini vurgulayan Tuncel, bu kapsamda eksiklerin tamamlanması yerine yola çıktığını, gittiği illerdeki otel ve restoranlarda personele terbiye verdiğini belirtti.

Tuncel, personele, değişik bariyer grubundan almaç kendisine işletmeye gelenlere lacerem davranılması gerektiği üzerine bilgi verdiğini dile getirerek, “Müşterilerle ilgilenen personel ile mutfaktaki arkadaşlarımıza ameliye ve kılgısal eğitimler veriyoruz. Ego görme engelliyim, mutfaktaki ş

efimiz gören benzeri adam. Fiyat şekilde onun gözlerini kapatıp beraber kemirmek hazırlıyoruz. Onun bile duygularını, engellilerin dünyasına davet ederek benzeri iş yapıyoruz.” dedi.

Tuncel’e haremlik eden psikolojik danışman Abdul Bedel Çoşkun ise çalışmaların engellilere çırağ olmasını rica etti.

Restoranın besin mühendisi Kübra Sinanoğlu Koyun, aldıkları terbiye sebebiyle farkındalıkların daha de arttığına dikkati çekti.

Gözleri ilişkin şekilde Tuncel ile kemirmek hazırlayan reis Görüntü Altunbaş üstelik geçmiş ilkin çokça heyecanlandığını belirterek, “Amma gözlerim kapalıyken üstelik yapabileceğimi hissettim. Edisyon kadar geldi, ‘başaramayacağım’ diye düşündüm amma olduğunu gördüm. O dahi hoşuma gitti. Namık beyle de aynı mutfakta çalışmak çokça güzeldi. Bu yönde ayrımsız eğitim bilimi almayı isterim.” diye konuştu.

Share: