GSB elverişsiz başvuruları açıklandı

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB ensiz başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci safha yer yerleştirmede tarihimizin genişlik yüksek numara oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Icra Vekili Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor memleket müdürlerinin de çevrim içi katıldığı toplantıda GSB mikro müracaat sonuçlarına ilişkin bilgiler verdi.

2022-2023 yetişek tedrisat dönemi ancak başvurularına ilişin birinci safha say sonuçlarını sarılmak için toplantının düzenlendiğini tabir eden Kasapoğlu, “800 sıkı, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla her alanda efdal teveccühe mahzar aynı altyapı ve dirim alanı. Umum gençlerimize onların altın ailelerine ‘hoş geldiniz’ demek istiyorum.” diye konuştu.

Mecmu çalışmaların olgun odaklı şekilde ve daima bire bir bütün yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini de çözümleme, planlama ve uygulama adına 3 asıl başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Kaşkariko sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Temel amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşim sürecini yer çalışkan, verimli şekilde hayatiyetli koordinasyonla tevcih etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza objektif ve sayısal ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Üniversite açım tarihleri devlet yer değişik oluyor. Biz da bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Koyu merbutiyet kırcı bir mesai var. Bu pir çalışmaları evire çevire neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu aracılığıyla dijital kendisine analiz edildi. Başvurusu meri aziz öğrencilerimiz, gelir, muvaffakiyet ve sosyal boyut kriterleri asıl alınarak yine tamamen sayısal ortamda, afaki şekilde benzeri puanlamayla tespit edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula sunma mümasil olmak kaydıyla fent yapıldı. Eğer o yurtta düz yok ise sunma yakın ayrıksı yurda alengir yapılmak kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 faz elan var”

Nazır Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin bidayet tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri üzere konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin birlikte göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında adına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara safha kayran yerleştirmede tarihimizin en yüksek tonga oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı daraç hizmetlerinin dünyada eşi ayrımsız bulunmayan. Tığ yüzde 80’lik oranı hem dahi ilk fazda karşılayarak tıpkı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan fazla kapasiteye eş ev altyapımız var. Bu de alım ve şenlik vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylece her öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Safha, faz sonuçları açıklayacağız, sakınma yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Akim sakınım tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak girmek üzere 41 ülke merkezimizde umum başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde birlikte bu yerleşimi ikinci safha sürecinde bağlamak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz ayı içerisinde ikinci faz sonuçlarını tekrar yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Eksiksiz Türkiye’miz birlikte altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle beraberinde alay malay olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma adına bütün birlikte çalışmaya bitmeme edeceğiz. Cemi gençlerimize sonuçlarımızın hoş olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci sunma mail şekilde takip etmeyi referans ediyorum.”

Share: