GSB mikro başvuruları açıklandı

Bilgisizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB güçlükle başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara faz saha yerleştirmede tarihimizin bildirme faziletli üçkâğıt oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Bakan Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor devlet müdürlerinin bile çevrim içi katıldığı toplantıda GSB sıkı referans sonuçlarına ilişik bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim öğretim dönemi ev başvurularına ilişin bir numara safha düzentileme sonuçlarını kabullenmek amacıyla toplantının düzenlendiğini tabir fail Kasapoğlu, “800 ensiz, 825 bin yetenek, güvenliğiyle, temizliğiyle, sosyal imkanlarıyla seçkin alanda faziletkâr teveccühe mahzar aynı enfrastrüktür ve hayat alanı. Tamlık gençlerimize onların altın ailelerine ‘hoş geldiniz’ söylemek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Eksiksiz çalışmaların bilim odaklı şekilde ve daima tıpkı sistem yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini de çözümleme, planlama ve aplikasyon namına 3 temel başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Dolap sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün birinci safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Anne amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşim sürecini sunma etken, mübarek şekilde güçlü koordinasyonla evirmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen objektif ve sayısal ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversite küşat tarihleri il ülke farklı oluyor. Tığ üstelik bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Coşkun görelik dolu bire bir say var. Bu fena hâlde çalışmaları sunturlu neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu eliyle sayısal olarak analiz edildi. Başvurusu geçerli muazzez öğrencilerimiz, dirimsel, sükse ve içtimai ebat kriterleri esas alınarak yeniden ağız ağıza dijital ortamda, nesnel şekilde tıpkısı puanlamayla belirleme edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula sunu andıran tutmak kaydıyla kumpas yapıldı. Eğer o yurtta yer yok ise sunu andıran sair yurda sıra cereyan etmek kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 safha daha var”

Nazır Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin tevessül tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri gibi konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin de ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında olarak onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz saha yerleştirmede tarihimizin sunma faziletkâr nizam oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı güçlükle hizmetlerinin dünyada eşi benzeri yok. Tığ yüzde 80’lik oranı hem üstelik önce fazda karşılayarak bire bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan henüz aşkın kapasiteye ehil dar altyapımız var. Bu dahi kurum ve bayram vesilesidir. Birinci faz sonrası 3 fazımız henüz var. Bu fazların böylece herhangi bir öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Safha, faz sonuçları açıklayacağız, rezerv yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Sıfır yedek tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak koyulmak amacıyla 41 il merkezimizde kül başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tamamlamak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin kâffesi yurtlara yerleştirildiler. Eylül ayı içerisinde ikinci safha sonuçlarını tekrar yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Parçalanmamış Türkiye’miz üstelik altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle yan yana birlikte olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma hesabına hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Cemi gençlerimize sonuçlarımızın berceste olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci bildirme mail şekilde izlem etmeyi tavsiye mektubu ediyorum.”

Share: