Gümüşhane gündem haberleri | Meral Akşener, Gümüşhane Mustafa Faal Fen ve Hanek Merkezi’nin Açılışına Katıldı: “Hangi Mutlu Mustafa Çalışkan Kabil Bire Bir İsim Bırakmaya”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Gümüşhane’da Mustafa Hareketli Olgun ve Konferans Merkezi’nin küşat töreninde; “Kip çok Gümüşhaneli kardeşimiz bire bir arada ve hepimiz Mustafa Enerjik namına yapılan, onun kadar birçok Mustafa Canlıların muhik, utangaç, hakkaniyetli, harama halk uzatmayan Mustafa Canlıların mezun olduğu, olacağı bire bir merkezin açılışı için buradayız. Hangi bahtiyar Mustafa Enerjik kabilinden bir kişi bırakmaya” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2020 yılında yaşamını yitiren bozuk İSTAÇ Umumi Müdürü Mustafa Etkin yerine Gümüşhane’de Mustafa Aktif Olgun ve Tekellüm Merkezi’nin açılışını yaptı. Açılışta mütekellim İYİ Fırka Umumi Başkanı Meral Akşener, şunları söyledi:

“Ego bugün burada aynı ışık gördüm, o foto haddinden fazla heybetli; İstanbul Büyükşehir Şehremini, Gümüşhane Belediye Reisi, bilcümle siyasi partilerin temsilcileri, milletvekillerimiz, başka siyasi partilerimizin umumi başbuğ yardımcıları hem bizim hem başka siyasi partilerin umumi komutan yardımcıları, kadınlar, rical, çoluk çocuk, ayrımsız arada. Bu Türkiye açısından Sayın İstanbul Büyükşehir Şehremaneti Başkanımızın üstelik söylediği gibi çokça eke bir fotoğraf, ama bu fotoğrafı sağlayıcı Mustafa Deli Dolu’dır.

“CENABI TÜRE HEPİMİZE MUSTAFA CANLI GİBİ İNSANLARI BİRLEŞTİREN, BÜTÜNLEŞTİREN BİR MİRASI, BİR İSMİ BIRAKMAYI BİZLERE NASİP ETSİN”

Alışılagelen şartlarda, politik rekabetin alelhusus seçime akla yatkın gidilen bire bir dönemde normaldir o rekabetin sertleşmesi, Türkiye’de biraz elan sakin olsak bereketli peki amma bugün buradaki bu foto yemeden içmeden iki uray başkanımızın varlığından İstanbul’dan ve değişik şehirlerden gelen kaymakamlık şehremaneti başkanlarımız bile burada. Temel olan burada eminim seçkin kalem siyasal partiye düşünce veren insanlarımız var, arkadaşlarımız var, hemşehrilerimiz var ve seçme biri Mustafa Canlı amacıyla burada. Belki şu duayı etmemiz geçişsiz; cenabı adalet hepimize Mustafa Deli Dolu kadar insanları birleştiren, bütünleştiren tıpkı mirası, tıpkı ismi bırakmayı bizlere felek etsin.

“NE MUTLU MUSTAFA CANLI GİBİ BİR İSİM BIRAKMAYA”

Ego, Mustafa Canlı’nın ablasıydım, yaşımızı bilmiyorum yani amma dizge abla dediği üzere o dahi bana abla derdi. İSTAÇ Umumi Müdürlüğü’ne atandığında aradım, kutlama ettim. Dedim kim ‘Allah utandırmasın üstün hizmetler yapmayı baht etsin’, o bile bana dedi kim; ‘Abla, tespihlerinde beni unutma, da ki cenabı hak beni butlan edenlerden eylemesin, insanların haklarına girenlerden eylemesin, başarıyı insana hizmetle talih etsin.’ Zımnında bugün burada bilcümle birlikteysek ve bu duaların kendisinin ettiği ve benim de amin dediğim, henüz bilahare birlikte onlar yerine ettiğim bu duaların cenabı hak gözetiminde akseptans olduğunu gösteriyor kim demincek çabucak bu tentenin altında kâin insanlar değil şu tentenin dışında var olan stabil çok Gümüşhaneli kardeşimiz aynı arada. ve hepimiz Mustafa Aktif namına yapılan, onun kadar birçok Mustafa Canlıların düz, arlı, hakkaniyetli, harama umum uzatmayan Mustafa Canlıların çıkışlı olduğu, olacağı ayrımsız merkezin açılışı amacıyla buradayız. Hangi mutlu Mustafa Enerjik kadar ayrımsız anatomi bırakmaya.

Mustafa Hareketli süper varlıklı birisi değildi. Belediye başkanlığı yaptı senelerce amma zengin değildi. Zımnında Mustafa Hareketli’nın çoluk çocuğunun onun yoluyla mevdu fabrikalar de namevcut. Bütünü emekleriyle çalışan, bir maaşla kazançla ruhlu insanlar. Bugün burayı şereflendirdiniz ya, asıl maslahat o. Bu bakım binasının hayra açar olmasını diliyorum, herkese onun ve ailesinin adına teşekkürlerimi, saygılarımı sunuyorum.”

MUSTAFA CANLI KİMDİR?

Mustafa CANLI, 25 Mayıs 1962 tarihinde Gümüşhane Üst Alıçlı köyünde doğdu. İlköğrenimini özlük köyünde, ılımlı ve lise öğrenimini Gümüşhane’bile tamamladı.1978 yılında Karadeniz Ustalık Üniversitesi Faaliyet-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kazandı, 1983 yılında mezun oldu.

1983 yılında Trabzon TEK Kuzeydoğu Rum İşletme Takım Müdürlüğü’nde elektrik mühendisi olarak kamu görevine başladı.

1989 yılında Gümüşhane YEGÂNE Maharet Başmuallim Yardımcılığı görevine atandı. Bu görevi 1995 yılına büyüklüğünde sürdürdü.

1995 yılında Çorum TEDAŞ Müessese Müdürlüğü görevine atandı. 1999 yılında Şehremaneti Başkan adayı olabilmek amacıyla görevinden incizap etti. Bu görev esnasında yapmış olduğu hizmetlerden dolayı Çorum Valiliği ve diğer kuruluşlar vasıtasıyla birçok öğün ödüllendirildi.

Çorum Spor Yönetim Kurulu Üyeliği’nin beraberinde Mali Komisyon Başkanlığı’nı yaptı. TEDAŞ Çorum Gücü Spor Kulübü’nü kurarak yönetim kurulu başkanlığını yaptı. Müptedi sporun gelişmesinde katkılar sağladı.

18 Nisan 1999 yılı seçimlerinde Ulusalcı Akım Partisi’nden Gümüşhane Belediye Başkanı seçildi. 1999 ile 2014 yılları beyninde üç ahit Gümüşhane Şehremaneti Başkanlığı yaptı.1999-2004 yılları arası Gümüşhane Spor Kulubü Başkanlığı görevinde bulundu.

2006 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden civar lisans eğitimini tamamladı.

Belediye Başkanlığı fariza sürecinde, Karadeniz Belediyeler Birliği’nde etraflı müddet encümen üyeliği görevinde bulundu, ayrıca şehrin ihtiyacı olan atılan su arıtma tesisi ve acımasız atık tesislerinin projelendirilmesini, bitirilmesini ve devreye alınmasını sağladı.

2015 yılında yapılan umumi seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi’nden milletvekili seçildi.

Mustafa Etkili, 31 Mart 2019 domestik seçimlerinde İYİ Fırka Gümüşhane Şehremaneti Başkan adayı oldu. 07 Ağustos 2019 tarihinden itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İSTAÇ ZIYAN ETMEK Umumi Müdürü adına göreve başladı. Enerjik, yakalandığı koronavirüs sebebiyle 26 Ilkgüz 2020’birlikte yaşamını yitirdi.

Share: