Güney Kıbrıs’tan Azerbaycan’a KKTC notası

Cenup Kıbrıs, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in Türkiye’dahi Yıldız Kıbrıs lideri Ersin Tatar ile görüşmesini kınadı. Tatar ise KKTC’nin öneminin arttığını söyledi.AB üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti, Azerbaycan Cumhur Reisi İlham Aliyev’in Yıldız Kıbrıs lideri Ersin Tatar ile görüşmesini kınayarak Azerbaycan’a günlük verdi. Aliyev, dünyada elden Türkiye’nin tanıdığı Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Cumhur Reisi Ersin Tatar ile Salı günü Konya’da planlı İslami Dayanışma Oyunları kapsamında ayrımsız araya gelmişti.

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından Perşembe haset yapılan açıklamada, Aliyev ve Tatar’ın buluşmasının “hayalet kırıklığı ve mahzunane” karşılandığı belirtilerek Azerbaycan hükümetinden bu konuda “düzeltmen adımlar” atılması istendi.

“KEZ paydaşlık anlaşması” tehdidi

Bakanlık, söz konusu görüşmenin, Kıbrıs’ın kuzeyinde Türk devletinin ilanını kınayan onlarca yıllık BM Güvenlik Konseyi kararlarının ihlali niteliğinde olduğunu belirtti. Dışişleri Bakanlığı antrparantez, Azerbaycan’ın “Kıbrıslı Türklerin taleplerine vereceği desteğin, ülkenin Avrupa Birliği (DENIZ) ile enformasyon ettiği ortaklık anlaşmasını baltalayacağı” uyarısında bulundu. Bu garip aynı anlaşmanın hayata geçebilmesi için, SUTAŞ üyesi olan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin da onayı gerekiyor.

Rusya’ya enerji bağımlılığını azaltmayı hedefleyen SUTAŞ, Temmuz ayında, Azerbaycan’dan satın alınan gaz miktarını iki katına sezmek için Bakü ile anlaşmaya varmıştı. AKARSU Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Azerbaycan ile “eskimemiş tıpkı ortaklığın temelini attıklarını” söylemişti.

Yıldız Kıbrıs lideri Ersin Tatar, Çarşamba haset Karaman’dahi aynı etkinlikte yaptığı konuşmada KKTC’nin bölgesel öneminin giderek arttığını belirterek ” Doğu Akdeniz’deki alanın korunmasında KKTC’nin statüsünün antlaşma içerisinde elan de yükseldiğini görüyoruz” diyerek konuşmuştu.

Share: