Güney Kore’de aktivistler, Kuzey Kore’ye balonlar göndermeye bitmeme ediyor

Cenup Kore’bile aktivistler, Yıldız Kore ile yaşanan gerilime rağmen tıbbi müzaheret malzemeleri ve Şimal Kore karşıtı pankart haiz balonları göndermeye bitmeme ediyor.

Yıldız Koreli sığınmacı aktivist Park Yeri Sang-türe, Şimal Kore’ye sınırdan 20 bin maske ve on binlerce Tylenol ve C Vitamini tableti taşıyan 20 balon uçurduklarını aktardı.

Otopark, balonlardan birinde fotoğraflarıyla “(Kuzey Kore Lideri) Ki Jong-un ve (kız kardeşi) Ki Yo-jong’u ortadan kaldıralım” kayıtlı aynı pankart olduğunu, balonların ayrıksı tek propaganda beyanı taşımadığını söyledi.

Yıldız Kore, ülkedeki Kovid-19 salgınının Güney Kore sınırından mevrut balonlarla başladığını argüman etmişti.

Kim Yo-jong, ağustosta, Cenup Kore’den “gübür” atılmaya devam ederse, Şimal Kore’nin “Güney Koreli yetkilileri ortadan kaldırarak” bedel vereceğini söylemişti.

Daha ilk bile Kuzey Kore karşıtı propaganda broşürleri, 1 dolarlık banknotlar ve dış acun üzerine bilgi içeren USB bellekler bozdurmak amacıyla balon uçuran Otopark, bu uyarıdan bilahare saldırıya uğramıştı.

Salgının balonlarla yayıldığı iddiası

Kuzey Kore mehabet medyasında 1 Temmuz’da düzlük düzlük haberde, ülkedeki salgının, vatandaşların Güney Kore sınırından gelen “ecnebi şeylere dokunmalarıyla başladığı” iddiası saha almıştı.

Yıldız Kore kerem medyası haberi, 18 yaşındaki bir çeri ve 5 yaşındaki ayrımsız çocuğun nisanda Cenup Kore sınırına mail Ipho kasabasında “ecnebi şeyler” ile temasa geçtiği ve peşi sıra Kovid-19 testlerinin pozitif çıktığı şeklinde aktarmıştı.

Salgın önleme merkezi, yayımladığı “ivedili boyut talimatı”nda yetkililere Cenup Kore sınırı süresince yabancı şeylere ilgi etmeleri ve nereden geldiklerini takip etmelerini emretmişti.

Güney Kore Bileşke Bakanlığı, virüsü Kuzey Kore’ye Güney Kore’den giden balonların yaymış olma ihtimalinin olmadığını söylemişti.

Cenup Koreli sağlık yetkilileri ve Dünya Esenlik Örgütü uzmanlarının, malzemelerin yüzeyine temasla virüs bulaşmasının neredeyse imkansız olduğu yönünde düşün birliğinde olduğu bildirilmişti.

Share: