Güneydoğu turizminin değeri “Mezopotamya” markasıyla artırılıyor

Güneydoğu Rum Bölgesi illerinin turizm değeri, “Mezopotamya” markası adı altında şevket destekli, uluslararası curcuna, fuar, toplumsal medya ve gayrı lansman etkinlikleriyle artırılıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yoluyla akçalanmış edilen, Firez ve Turizm Bakanlığı desteğiyle GAP Havza Kalkınma İdaresi Başkanlığı (BKİ) koordinasyonunda Türkiye’nin bölgedeki turizm değerlerinin benzeri arada yerli ve yabancı ziyaretçilere sunulduğu “Mezopotamya” markası güçlendiriliyor.

GAP BKİ, bu kapsamda İngiltere ve Fransa’bile uluslararası ölçekte olan turizm fuarlarında markaya ait ayrıntılı adına başlattığı tanıtım faaliyetlerini daha da yaygınlaştırarak sürdürmeyi hedefliyor.

Yurt içinde birlikte turizmin lokomotifi olan yolculuk acenteleriyle eskimemiş iş birlikleri eden GAP BKİ, bu kapsamda bölgeye elan aşkın yerli ve ecnebi turistin getirilmesine imkan sağlayacak.

Markanın tanıtımına müteveccih benzeri haddinden fazla havayolu şirketiyle ittifak yapan GAP BKİ, markanın tanıtımını bağırsak ve aut minval seferleri gerçekleştiren uçaklarda bile yapıyor.

Ulusal iletişim araçları kuruluşlarında birlikte bölgenin bilinilirliğinin attırılmasına müteveccih hazırlanan tanıtım filmlerinin yayınlanması planlanıyor.

Yine bu kapsamda yeni dönemde arsıulusal ve millî ölçekte curcuna, fuar, toplumsal iletişim araçları ve farklı tanıtım etkinlikleriyle markaya daha aşkın yatırım planlanıyor.

Bölgeye yıllardır geziler düzenleyen bir çokça seyahat acentesi ilkin yalnız mahsus mekanlarını öne çıkaran “GAP turu” namına turlarında insan değişikliğine dahi her an elan ayrıntılı ve nitelikli olan “Mezopotamya” turları adı altında bölgeye geziler düzenliyor.

Medeniyetlerin doğduğu nazirsiz topraklarda, UNESCO Acun Mirası Listesi’nde yer düz Göbeklitepe, Nemrut Dağı, Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri, lezzetleriyle Gaziantep, Şanlıurfa, kilise ve manastırlarıyla Mardin, katıksız güzellikleriyle Halfeti, Hasankeyf, Botan Vadisi ile Cudi Dağı kabilinden mekanlara uğrayan ziyaretçilerin henüz birinci sınıf antlaşma geçirebilmesi üzere rota çalışması yapıldı.

Geçmişi, bugünü ve geleceği şekillendiren kadim toprakların, küresel aynı kimliğe bürünen işaret sayesinde bölgenin henüz fazla domestik ve yabancı ziyaretçi ağırlaması planlanıyor.

“Mezopotamya markası elan sık görülecek”

GAP Mıntıka Kalkınma İdaresi Başkanı Hasan Maral, AA muhabirine, bölgede çıktı GAP turları hesabına Mezopotamya markası adı altında turizm faaliyetlerinin sürdürüldüğünü söyledi.

Mezopotamya markasının kadim ve güzel aynı geçmişinin bulunduğunu belirten Maral, havza turizmine millî ve arsıulusal standartlarda benzeri yardım sağlama amacıyla markanın faaliyete geçirildiğini tabir etti.

Maral, şöyle konuştu:

“Bölgede GAP Toprak Kalkınma İdaresi aile sahipliğinde benzeri çok faaliyete imza atacağız. Bununla ilgili çokça sayıda gösteri planı hazırladık. Bakir dönemde GAP turları adına Mezopotamya markasını önceleyen, fuar katılımlarından acentelerle iş birliğine, içtimai iletişim araçları, curcuna ve medya tanıtımlarına kadar benzeri haddinden fazla aktiflik düzenleyeceğiz. Yakın zamanda hem millî hem arsıulusal arenada Mezopotamya markasını daha yoğun konuşup görüşeceğiz.

Biz ince vadeli planlamamızı yaptık, mail zamanda bu çalışmaların startını vereceğiz. Rota yaklaşımıyla hareket etmeyi planlıyoruz. Bu çalışmaları sürdürürken ehil olduğumuz kültürel zenginliklerin işlevsel kendisine değerlendirilmesi birlikte dolay planda olacak. Tanıtımlar sonrası ayrımsız haddinden fazla acente daha çok sayfalarında GAP turu adına Mezopotamya turu olarak satışlara başladı. Bizler dahi bunun aynı çokça platformda Mezopotamya adı altında tanıtılması üzere şümullü çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bölgemizin arsıulusal ve millî anlamda bilinirliğini tasarruf etmek amacıyla tanıtımlarımızı artıracağız.”

Mezopotamya markası tanıtımı sonrası bölgedeki gezici sayısında artışların görüldüğünü vurgulayan Maral, bölgedeki bütün turizm noktalarının ziyaretçi sayısının artırılmasına yönelik birlikte özel stratejiler uygulamayı planladıklarını sözlerine ekledi.

Share: