Gürcistan’ın Ankara Büyükelçisi Janjgava, Türk kahvesi sevgisini anlattı

Gürcistan’ın Ankara Büyükelçisi George Janjgava, Türk kahvesini çokça sevdiğini belirterek, “Kahvehane üreten ülkeler dünyada çok var amma Türkiye’deki kahvehane yapılışı başka ayrımsız molekül.” dedi.

Janjgava, 5 Meyan Acun Türk Kahvesi Günü zımnında AA muhabirine yaptığı açıklamada, kahvenin hayatında yetişkin benzeri düzlük tuttuğunu ve Türk kahvesini çok sevdiğini söyledi.

Dünyada Türk kahvesinin tıpkı benzerinin olmadığını vurgulayan Janjgava, “Kahvehane üreten ülkeler dünyada çok var ama Türkiye’deki kahve yapılışı apayrı bire bir öz. Biliyorsunuz Türkiye’bile deme var ‘Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır’ diyorlar. Peki doğrudur.” ifadelerini kullandı.

Janjgava, ülkesinde da Türk kahvesi içildiğini, kendisinin Türkiye’da seçme gittiği yerde Türk kahvesi içmeyi tercih ettiğini anlattı.

Büyükelçilikteki benzeri Türk çalışanın herhangi bir devir kendilerine özel bire bir Türk kahvesi yaptığını söyleyen Janjgava, günde 1-2 sefer Türk kahvesi içtiğini belirtti.

Janjgava, ülkesindeki Türk kahvesi alışkanlığının bir vakitler kalma bir arkadaşlık olduğunu birlikte sözlerine ekledi.

Türk kahvesi, 2013’te Mürekkep Milletler Yetişek, Malumat ve Hars Örgütü (UNESCO) Somut Olmayan Kültürel Bırakıt Listesi’ne karışma edilmiş ve akseptans edildiği gün olan 5 Antrakt, “Dünya Türk Kahvesi Haset” namına kutlanmaya başlamıştı.

Share: