Gürkan: “Malatya’yı acun şehri ayırmak amacıyla bu çaba ve çabayı gösteriyoruz”

Malatya Büyükşehir Belediyesinin girişimleri ile 2028’dahi Malatya’bile yapılacak EXPO fuarı amacıyla küçümseyici bire bir tanıtım ve önsezi gecesi düzenlendi.

2028 yılında Malatya’bile gerçekleştirilecek olan EXPO, 19. yüzyılın ortalarından itibaren planlı, olimpiyatlar ve dünya kupası üzere prestijli arsıulusal etkinlikler ortada saha alıyor. 1960 yılından itibaren Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) sorumluluğu altında düzenlenen EXPO’nun 2028 yılındaki organizasyonuna ev sahipliği yapacak olan Malatya’birlikte lansman ve vizyon gecesi düzenlendi. Arz beş altı 40 ülkeden yaklaşık 2 milyonun üzerinde ziyaretçinin gelmesinin beklendiği EXPO 28 öncesi gerçekleşen lansmana Malatya Valisi Hulusi Şahin, Büyükşehir Şehremini Selahattin Gürkan ile Malatya Protokolü ile domestik ve ulusal basın mensupları katıldı. Malatya’da ilk defa farklı benzeri konseptte hazırlanan tanıtım toplantısına katılan davetliler, Aspuzu Bahçeleri namına hazırlanan ve içerisinde kuş seslerinin, değişik hologram gösterilerinin sunulduğu bire bir holden giriş yaptılar. Yetişkin ayrımsız tayf ve çerağ gösterilerinin sunulduğu tanıtım Seyid Battalgazi’nin atı Aşkar’ın anlatıldığı film eşliğinde Battalgazi temalı raks gösterisi ile başladı. Sonrasında Duayen Çelebi konulu tiyatral gösterinin gerçekleştirildiği programda elan sonra Malatya’nın tarihi, kültürü, turizm değerleri ve yaşamından kesitlerin meydan aldığı lansman filmi davetlilere izletildi.

Tanıtım filminin ardından ise Malatyalı Necati’ye ilgilendiren olan Azpuzu Şiiri lansman toplantısına özel namına Büyükşehir Belediyesi Solisti Sena Greyfurt vasıtasıyla seslendirildi.

EXPO’nun toplumsal, kültürel, tarihi ve ekonomik anlamda Malatya’ya sağlayacağı faydaların yer aldığı sunum gösterisinin arkası sıra programa videoteyp nabız gönderen AIPH Umumi Sekreteri Tim Briercliffe, Malatya Büyükşehir Belediye Reisi Selahattin Gürkan’a başarılar dileyerek, “Şehrinizin bu büyük etkinliğe ocak sahipliği yapması, Malatya için balaban bire bir muvaffakiyet ve nazik tıpkısı kazançtır. Bizlere sunmuş olduğunuz vizyonun şehrinize büyük menafi sağlayacağına yürekten inanıyorum” dedi.

EXPO’nun dikkatli planlama ve geliştirmeyle Malatya’dahi hasis aynı fark oluşturacağına inandığını belirten Briercliffe, “Bir EXPO’ya ocak sahipliği fethetmek Malatya’nın Yeşil Kent gelişimini ilerletmek, yeşili, doğayı ve çevreyi kucaklayarak vatandaşlar üzere henüz güzelce benzeri şehir bina etmek ve iyi bir EXPO alanı rekzetmek için bire bir fırsattır. Bu Malatya şehrini teferruatlı benzeri süre farklı şehirlerden farklı kılacaktır. Ayrıca hakeza bire bir arsıulusal EXPO’ya sülale sahipliği yarmak şehrinizi küresel bire bir şef namına konumlandırırken Malatya’nın acun çapında daha birlikte tanınmasını sağlayacaktır” ifadelerine meydan verdi.

EXPO 28 ile Malatya’nın elden Türkiye’üstelik değil bütün dünyada çokça henüz tanınır ve mazbut kuzuluk geleceğini de tabir fail Briercliffei, “2028 yılında tıpkısı EXPO düzenlenmesi Malatya’ya mahiyet anlamda şişman faydalar sağlayacaktır ve bu konuda sizleri gine kutlulamak istiyorum. Arslantepe kazı bilimsel alanını görüşme edebildiğim için özellikle mutlu oldum ve nazik tarihi zenginliğinizi bire bir EXPO’nun güzelliğiyle birleştirerek yüzbinlerce kişinin şehrinize gelmesini sağlayacak heybetli bire bir ziyaretçi çekimi oluşturacaksınız” dedi.

“EXPO 28 Malatya görüş birliği ile akseptans edilmiştir”

Programda elan sonradan bayram kayran Malatya Büyükşehir Şehremini Selahattin Gürkan, Malatya’yı insanlığın ve medeniyetinin başladığı yer ve antrparantez Anadolu’yu Anayurt yapan boy şehri yerine tarif ettiklerini belirterek, “kimi zaman televizyonlarda Göbekli Bayır’nin tarihin sıfır noktası diyerek benzeri rapor gelişti. Tarihin muvaffakiyetsiz noktası Göbekli Bayır cins ancak Malatya tarihte medeniyetin inkişaf ettiği vadi. İlk cesamet hayatı, evvel kırtasiyecilik hayatının, geçmiş muhasebe işlemlerinin, ilk gümrükleme işlemlerinin, önceki tapınakların cesamet yönetiminden ayrı benzeri yere taşınması ve benzeri devir açan taş devrinden çıpa devrine evrilme ve demirin vesile malzeme ve silah olarak kullanılması yani medeniyetin açınım ettiği meydan Malatya’dır. Dolayısıyla EXPO’nun Malatya’ya gelmesi mukadderdi. Başka şansımızda yoktu” şeklinde konuştu.

Ayrımsız dünya sergisi olan EXPO’nun geçmiş namına 1851 yılında İngiltere’nin Londra şehrinde yapıldığını hatırlatan Başkan Gürkan, “EXPO tıpkısı zamanda gittiği yerlerde imaj maker diye anlatım edilen binalar, koskocaman yapılar yapar. Malatya’nın nüfusuna bakıyoruz 810 bin nüfusu var. İstatistiklerde pasaport alan sayısına bakıyoruz 62 bin yaşama. Bunun 52 bini hac farizesini adına bildirmek üzere pasaport almış 4 bin hayat bile özge seyahatler amacıyla almış. Malatya üzere hasis tıpkısı cirim. Acun şehri olan Malatya amacıyla haddinden fazla bağan aynı nicelik. İşte tığ EXPO ile Malatya’yı seçkinleşme ettirip, Malatya’yı acun şehri tahsis etmek üzere bu gayreti ve çabayı gösteriyoruz. Allah’ın izniyle birlikte Malatya acun şehri olacak. Esbak Malatya’ya biçilen beyin Doğu’nun ışıltılı yıldızı kabil mi? Değil Doğu’nun projektör yıldızı, değil Türkiye’nin ışıldak yıldızı, değil Avrupa’nın projektör yıldızı, dünyanın ışıltılı yıldızı olacaktır Malatya. EXPO onun nişanesidir. Devir bize bunu ilişkin ve mahküm etmiş. Bunu yapmadığımız takdirde hata içre eziliriz ama biz vecahate talibiz, şerefe talibiz. Onun için EXPO ile ilişik acun bahçeleri sergisinin kim kestirmece 50 ülkenin katılacağı 2 milyon civarında ziyaretçi bekliyoruz” dedi.

“Malatya rastgele konuda avangart tıpkı şehir”

Malatya Valisi Hulusi Atmaca da, kullanılmamış şehirler konseptini Malatya’dan Türkiye’ye lanse etmek istediklerini belirterek, “2028 EXPO Malatya, çokça büyük aynı anlayış, tıpkı dünya projesi ve Malatya’ya, Malatya’nın tarihine, Malatya’nın kültürüne ve Malatya’nın iddiasına yakışan tıpkısı uyanıklık proje. Bu uyanıklık projeyi Malatya’ya kazandıran, Türkiye’ye kazandıran eşsiz Büyükşehir Uray Başkanımıza teşekkürname ediyorum” ifadelerine saha verdi.

Acun bahçelerini 2028’da Malatya’dahi ağırlayacaklarını ancak tek hedeflerinin bu olmadığını da tamlayan Şahin, “Malatya aynı iri medeniyetin açınım ettiği, hem yabanlık medeniyetinin başlangıç noktası, hem birlikte Türk İslam medeniyetinin büyüdüğü, geliştiği, serpildiği haddinden fazla kıymetli bir coğrafya. Hakeza tıpkı iddianın olduğu bu coğrafyada bizimde imdi bakir şeyler söylememiz geçişsiz. Biz, 2028 EXPO Malatya’yı ayrımsız vesile kendisine görüyoruz ve imdi yıpranmamış şehirler konseptini Malatya’dan Türkiye’ye öncelemek istiyoruz” dedi.

2028 yılına önlerinde 6 sene olduğunu ve bu müddet içinde Malatya’üstelik Türkiye ve dünyaya benzer olacak eskimemiş kent konseptini başarmayı planladıklarını bile anlatım fail Mecnunca, “İddiamız iri. Artık suyumuzu az ve katışıksız kullanacağız. Bire Bir zamanda vatandaşımızın de daha çok macerasız yaşamaya alışması lazım. Eskiye gerçekte rücu etmemiz geçişsiz. Bir Vakitler köylerimizde süprüntülük üstelik yoktu zira gübür çıkmazdı. Tığ daha çok ona akla yatkın dünyada evriliyor bizde evrileceğiz. Daha Çok kalın kafalı dönüşümü, bayağı yaşamayı, az kullanmayı, kirletmemeyi öğreneceğiz. Buna yönelik bir şehir yaşamını de bu 6 yıl içerisinde Malatya’ya yerleştirmeyi planlıyoruz. Bununla ilgilendiren hangi icraat yapılacaksa önümüzdeki günlerde bunlarla ilişik çalışmalarımızı yapacağız. Çıktı çöplerimizi ayrıştıracağız, çöplerimizi hoşgörüsüz dönüştüreceğiz, köylü dönüşümden sürdürülebilir erke elde edeceğiz. Malatya temas konuda avangart bir şehir. Yeşil şehirler konseptinde dahi EXPO 2028’in getirmiş olduğu fırsatları kullanarak öncü olacak iddiamız budur. Bunun için çalışacağız. 2028 EXPO Malatya, yıpranmamış bire bir iddianın başlangıcı olacaktır. Bu iddiayı buradan ilan ediyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların peşi sıra ‘EXPO 2028 MALATYA’ Logosu’nun tanıtımı için et kafalı tadat yapıldı. Hazırlanan imlek, Malatya’nın ilçeleriyle gelişigüzel topluluk olduğu değerlerin gelişigüzel birinin ikon yerine kullanıldığı melez bir dizayn şeklinde hazırlandı. Malatya Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla hazırlanan Tanıtım Programı, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası yoluyla Malatyalı Gönüllü Kayahan’a ilgilendiren eserlerin seslendirilmesi ve Kazak Kompozitör, Güfteci ve Şarkıcı Arslanbek Sultanbekov’un şarkılarıyla akıbet buldu.

Tanıtım programına katılan davetliler salon ve Aspuzu temalı hol girişinde verimli verimli yadigâr fotoğrafı çektirdi. – MALATYA

Share: