Güvenlik uyardı: IŞİD’e para sağlayan 4 birey yakalandı

Inanma Umumi Müdürlüğü İstihbarat Ofis Başkanlığı, Türkiye’üstelik kâh kökten müfrit dinci grupların çatışmalı bölgelerdeki yıldırı örgütlerine akçasal mali destek sağladıkları yönünde mülk inanma müdürlükleriyle istihbari hikmet paylaştı.

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok ilde TEM, İstihbarat ve Siber Suçlarla Mücadele ekipleri harekete geçti.

Suriye özellikle atılmak için çatışmalı bölgelerde cümbüş örümcek IŞİD ayrımsız, Selefi, Tekfirci ve Cihadçı yapılanmalara para sağladıkları, toplanan paraları Suriye İdlib’te hayatiyet gösteren IŞİD’li teröristlere aktardıkları belirlenen 4 emanet Diyarbakır’dahi planlı operasyonla yakalandı.

“İNFAK ETMEYE ÇAĞIRILIYORSUNUZ” TALİMATI

“Faris’ul Akide” isimli toplumsal medya hesabından “Yeniden infak etmeye çağırılıyorsunuz” başlığıyla İdlib’teki IŞİD’li teröristlere bindi için nakdi yardım toplandığı belirlendi.

Toplanan arkalama paralarının Huzaiyfe Medrek yerine Ekincilik Bankasında açılan hesaba aktarıldığı tayin edilince polis ameliyat amacıyla düğmeye bastı.

Banka hesabının Hatay’ta açıldığını belirleyen polisin yaptığı beceri ve fiziki icraat sonucunda Huzaiyfe Medrek Hatay’de yakalandı.

Hesap hareketleri incelenince dahi Diyarbakır’dahi 4 zanlının bu hesaba dünyalık transferi yaptığı belirlendi.

AYNI HESABA BİRDEN AŞKIN SERVET TRANSFERİ GERÇEKLEŞTİ

Huzaiyfe Medrek sorgusunda, “Kurban Bayramı öncesinde Hatay’daki evimde çarkıt aile arkadaşım olan Firas Hacali ile oturuyorduk. Firas bana ‘Senin namına servet yatıracaklar, az buçuk birikince onları çek, sonradan da Baha Kanbar isimli işyerine götür. ‘Parayı teslim ettikten sonradan bu Luey’in emanetidir dersin’ dedi. Bu nedenle da ego İban numaramı verdim, terör örgütü ile ayrımsız bağlantım yoktur” dedi.

Huzaiyfe Medrek’mağara banka hesap hareketleri incelendiğinde ise Diyarbakır’üstelik yakalanan 4 zanlının bu hesaba ayrımlı tarihlerde bedaheten çok posta servet transferi yaptıkları ortaya daha çok.

Hatay Başsavcılığınca tutuklanan Medrek için “Terörizmin finansmanı hakkındaki kanuna mugayeret girmek” suçundan sorun açılırken, bu kişinin adına para nâkil 4 şüpheli da Diyarbakır’birlikte yakalandı. Zanlılar Huzaiyfe Medrek’i tanımadıklarını sav ederek suçlamaları akseptans etmedi.

“TANIMADIĞIM HESABA MÜLK GÖNDERDİM”

Kuşkulu M.A sorgusunda; “PTT gişesinde ayakyolu beklerken Kürtçe mütekellim tanımadığım biri yanıma gelerek bilmediğim aynı hesaba mülk aktarması yapmamı istedi. Bende destek olmak amacıyla verdiği parayı boğmak istedim fakat muamele rate olunca bu misil zat hesabımdan belirtilen hesaba parayı aktardım. Benim IŞİD terör örgütüyle tek bağlantım yoktur” dedi. Şüpheli H.Ç ise, ağabeyinin 2015 yılında Suriye’ye gittiğini ve orada evlendiğini, fakat Türkiye’ye akmak istediğini, paraya ihtiyacı olduğu amacıyla ağabeyine mülk gönderdiğini, örgütsel bağlantısı olmadığını argüman etti.

“SAVUNMALARI HAYATIN BASIT AKIŞINA AKSI”

Zanlıların geriye çevrilmiş GBT sorgulamalarında terör örgütleriyle ilişik şapadanak çok suç kayıtları belirleme edildi.

Haklarında sevgili açılan 4 zanlının toplumsal medya üzerinden yapılan çağrı ve talimatlar doğrultusunda belirtilen hesaba para aktardıklarının sabit olduğu, bu hesaba dökme paraların zanlıların bilgisi dahilinde gerçekleşmemiş olmasının hayatın ciliz akışına ters olduğu, 4’ünün de 6415 Sayılı Kanunun 4.maddesinde düzenlenen terörizme mal mizan suçunu işledikleri sabit olduğundan ayrı ayrı 10’ar sene hapisle cezalandırılmaları istendi.

Share: