“Habermetre 1 – 7 Ağustos 2022 Şirketler Gündemi ile iş dünyasından haftanın genişlik heybetli haberleri”

Türkiye’da “bilişimin bildirme iyileri” ödüllerini aldı

Türkiye’nin en büyük enformatik şirketlerinin yer aldığı Bilişim 500 Araştırması’nın 2021 yılı sonuçları açıklandı. İlk 500 bilişim firmasının mecmu geliri tıpkısı eski yıla bakarak yüzdelik 26 artışla 214 bilyon TL oldu. Bilişim 500 Araştırması kapsamında; Türkiye Ekonomisine Yardım hususi kategorisinde Yılın AR-GE Yatırımı Saf birincisi Logo Yazılım olurken, Yılın Sentetik Zekâ Tabur birinciliğini KoçSistem aldı. Yılın Türkiye Merkezli Üretici Donanım Ekip birincisi Karel Elektronik, Yılın Türkiye Merkezli Müstahsil Yazılım Grup birincisi Softtech, Yılın Donanım İhracatı Ekip Birincisi Corning Gözlükçü İletişim, Yılın Hizmet İhracatı Küme birincisi Teleperformance Türkiye ve Yılın Yazılım İhracatı Saf Birincisi Roof Stacks Yazılım oldu. İlk 500 Enformatik Şirketi birincilik ödülünü ise Turkcell aldı.

Türk Telekom ve Korea Telecom’dan stratejik hareket birliği

Türk Telekom ve Korea Telecom, 5G alanında Ar-Ge çalışmaları ve sonrasında bu çalışmaların ticarileştirilmesi projeleri, start-uplar amacıyla kuma yatırım fırsatlarını kıymetlendirme ve TV platformları üzere iletişim araçları mazruf alışverişini içeren açık kapsamlı bire bir hisse senedi birliğine imza attı.

Martı, New York Borsası’na açılıyor

Martı, kuruluşundan dört yıl sonra New York Borsası’na açılıyor. Şirkette yapılan açıklamaya bakarak, işlemin tamamlanmasının arkası sıra New York Borsası’nda MRT sembolü ile işlem görecek Martı’nın bilançosuna brüt 280 milyon dolar akça girmesi bekleniyor.

Güler Sabancı’dan Hangi Eğitimde Ne İstihdamda Kayran Kayran Tüvana Kadınlar İçin Çağrı

Türkiye’de ne eğitimde ne istihdamda düzlük düzlük kısaca 3,5 milyon zihayat kadının sorun ve ihtiyaçlarına odaklanan Geleceğini Kuran Canlı Kadınlar projesinin dijital portalı ve Fırsatlar Haritası açıldı. Fırsatlar Haritası sayesinde, Türkiye’nin dört bir yanındaki hangi eğitimde ne istihdamda saha alan zinde kadınlar; hisse senedi, staj, terbiye ve girişim desteği fırsatlarına bir anda erişim sağlayabilecekler. Projenin destekçisi ve yürütücüsü Sabancı Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “Hususi sektördeki yekpare altın hava ve kuruluşları Fırsatlar Haritası’nda yerlerini almak üzere çağırma ediyorum. Genç kadınları eğitime ve hisse senedi hayatına, zımnında bile topluma kazandırmak fakat ortaklaşa etkiyle kabil.” dedi.

Türk Albeni Yolları, Günebakan Kıran Kartı uygulamasıyla bâtın engellere farkındalığı artırıyor

Türkiye’nin yer zer markası Türk Hava Yolları, Vazıh Seyahat uygulamalarına tıpkısı yenisini elan ekleyerek engelli ve debi kabiliyeti kısıtlanmış misafirlerinin gezi deneyimlerini ”Günebakan Ibik Kartı” projesiyle iyileştiriyor. Bayrak hamal, ”Farklılıklar Ayar Katar” programı kapsamında; Otizm, Demans, Hastalık Bozukluğu, Görme ve Sema Güçlüğü kabil görünmez engelleri olan misafirlerine sunduğu Gündöndü Yan kartlarıyla, hem yer hizmetleri çalışanlarının hem de kabin ekiplerinin farkındalığına katkıda bulunuyor.

Kordsa, İtalyan Microtex’in çoğunluk hissesini aldı

Kordsa, İtalyan Microtex Composites firmasının ekseriyet hisselerini satın alma sürecini tamamladı. Ortaklık, kompozit alanında eskimemiş yatırımıyla Avrupa’daki varlığını güçlendirecek. Avrupa’bile ağırlıklı adına süper aşırı otomotiv sektörü ve motor sporlarına karbon fiber yapı ve prepreg sağlayan İtalyan Microtex Composites şirketini portföyüne katarak kompozit alanındaki yetkinliklerini artıran Kordsa, yaptığı yatırımla sektörel ve yayın bazlı çeşitlilik sağlamayı hedefliyor.

Saklı Yazı parayla muamelat yapanların oranı %74 arttı

Türkiye’nin alanında avangart uygulayım bilimi şirketi ve lider saklı yazı yaşayış muamele platformu Paribu, Akademetre iş birliğiyle üçüncü el gerçekleştirdiği Türkiye’nin sunu kapsamlı “Kripto Servet Bilinirlik ve Algı Araştırması”nın sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre, Türkiye’üstelik saklı yazı parayla muamelat yapanların oranı yüzdelik 74 artış gösterdi. Seçme 10 kişiden 4’ü kripto para piyasalarını ekonomik bulduğunu söyledi. Yerel platformların yeğleme edilme oranı yüzdelik 51.4 yerine öne artık. Araştırmada faziletli getiri dahi öne çıkan detaylardan biri oldu. Buna bakarak, seçme 10 kişiden 9’u saklı yazı parayı efdal faiz beklentisiyle tercih ediyor.

Dijital medya yatırımları yüzdelik 151 artışla 19 bilyon TL sınırına dayandı

Deloitte marifetiyle hazırlanan 2021 Iletişim Araçları ve Reklam Yatırımları Raporu’na bakarak, Türkiye’üstelik hep sayısal medya yatırımları yüzde 151 artışla 18 milyar 867 milyon TL’ye ulaştı. Müteferrik, tabilik ve vukuf teknolojilerinin pastadan genişlik nazik payı aldığı sayısal reklam faaliyetlerinde video yatırımları az daha 3 itmam artış gösterdi. Yatırımların yüzde 73’ünde ise mobil platformlar hedeflendi.

Anastasia Zoteeva: Akkuyu NGS’nin ilk ünitesini 2023 yılında tamamlayacağız

Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, Akkuyu Çekirdeksel Pahal Santrali (NGS) Projesi’nde etkin ve yüzdelik 80’ini Türk vatandaşlarının oluşturduğu açık Acımasız-Türk ekibinin ortak çabalarıyla proje hedefine ulaşacaklarını dile getirerek, “Başaracağız ve Akkuyu NGS’nin önce ünitesini 2023 yılında tamamlayacağız” dedi.Share: