‘Hareket gerçeği ile yüzleşemedik’

TÜRKİYE’yi dikçe sarsan 17 Ağustos balaban Marmara depreminin üzerinden 23. yıl geçti. Resmi rakamlara göre 20 bin vatandaşın hayatını kaybettiği, 50 bin kişinin yaralandığı, yüzbinlerce yapınını bile yerle tıpkısı olduğu 7.4 büyüklüğündeki zelzele, özellikle İzmit, Yalova ve Adapazarı oluşmak için Marmara’nın tamamını etkiledi. TMMOB depremin 23. yılında yaptığı açıklamada, “23 sene geçti ama zelzele gerçeği ile yüzleşemedik. Kıran riski olan iskân yerleri taşınmadı, binalar depreme dayanabilen kuzuluk getirilmedi, site merkezlerinde deprem toplanma alanları oluşturulmadı, facia sonrası kriz dalavere senaryoları hazırlanmadı. İmar planları depreme tedarikli şehirler gerçekleştirmek amacıyla değil, kentsel rant üzere kullanıldı. Ormanlık alanlar ve akarsu havzaları dere yataklarıyla alay malay yapılaşmaya açıldı’’ denildi.

YAPI DENETİM TİCARİLEŞTİ

Kamusal benzeri tatlılıkla yürütülmesi müstelzim yapı teftiş sisteminin ticarileştirildiği tamlanan açıklamada, “Odalarımız yapı denetleme süreçlerinden dışlandı. İmar Barışı adı altında hiçbir mühendislik hizmeti almamış 10 milyonun üzerinde sinsice çatı ruhsatlandırıldı. Kentsel tahavvül adı altında ise amacından saptırılarak taraftar inşaat firmalarına esas aktarıldı” denildi.

Acının sergisi…

KOCAELİ Büyükşehir Belediyesi, Marmara Depremi’nin yıldönümü dolayısıyla Fevziye Cami önünde zelzele sergisi açtı. Depreme dayalı brifing ve farkındalık bina etmek için açılan hareket sergisinde vatandaşlar 23 sene evvel yaşanan acıyı bugün gibi hissetti.

 

Share: