Hasadın ardından kadınların koz sucuğu mesaisi

Çorum’bile gösterişli şekilde koz üretiminin yapıldığı Oğuzlar ilçesinde hasadın peşi sıra vatandaşlar koz sucuğu yapımına başladı.

Kolay hassas teferruatlı kabuğu, lezzeti ve kalitesiyle aşina Oğuzlar cevizi, çerez olarak tüketilmesinin yanında ilçedeki kadınların kıpır kıpır ellerinde kışın buyurmak amacıyla koz sucuğuna dönüştürülüyor.

Hasadın arkası sıra kurutulan cevizler enjeksiyon sebebiyle ipe dizildikten bilahare kaynatılan üzüm pekmezinin içine batırılıyor. Bire Bir müddet pekmezde bekletilen ipe sıralı cevizler, henüz sonradan çıkartılarak kuruması üzere asılıyor.

Ayşe Çamdal, AA muhabirine, yılda averaj 100 kilo ceviz sucuğu yaptığını söyledi.

Geleneksel yöntemlerle şita üzere hazırladıkları ceviz sucuğunu ailesiyle tükettiğini, hem üstelik Çorum’un yanında Ankara ve İstanbul’üstelik sattığını belirten Çamdal, koz ve pekmezden oluşan ceviz sucuğunun son mertebe sağlıklı bire bir araç olduğunu kaydetti.

Yaklaşık 50 yıldır ceviz sucuğu yaptığını anlatan Çamdal, koz sucuğu yapımını gelinlerine ve torunlarına de öğrettiğini, gelecekte onların de koz sucuğu yapmaya bitmeme etmesini istediğini sözlerine ekledi.

Share: