Hatay Büyükşehir Şehremini Savaş’tan Güreş Seyircilerini Yatıştırıcı Müracaat

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin aile sahipliğinde düzenlenen 11. Acun Valide Güreşi Şampiyonası’nda Türk seyircilerinin itirazlarını Belediye Reisi Lütfü Uğraş yatıştırdı. Cenk, “Hakemlerimizden bile ricam lütfen adil ve çok titiz olun. Buradaki bütün güreşçiler bizim adaletimize güvenip gelmiş ve bizim için namustur. Haberiniz olsun. Bu güreşleri haddinden fazla ahenkle yapalım. Alkışlarınızla tepkinizi gösterin” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin karı sahipliğinde planlı 11. Dünya Kocakarı Güreşi Şampiyonası tamamlandı. Başpehlivan, Azerbaycanlı güreşçi Arslan Mirzgave oldu. Şampiyonaya 35 ülkenden yüzlerce müsabık katıldı.

Şampiyona sırasından yaşanan ayrımsız görüngü Hatay Büyükşehir Belediye Reisi Lütfü Cidal’ın konuşmasıyla serencam buldu. Yarışma sırasında İranlı ağır pehlivan; Türk sporcuyu tuş etti. Ölçülü hakem ve masa hakemleri “tuş”a değişmeyen verirken, Türk sporcu itirazda bulundu. Nihai değişmeyen organı tuşu batıl saydı ve maçın devam etmesi kararı alındı.

Bu kat maç berabere sonuçlandı ve kuraya gitti. Kuranın Türk sporcu lehine çıkması üstüne seyirciler maç sonucunun adil olduğuna kandırma olmadı ve güreşin gine etmesi gerektiğini savundular. Savaş, bunun konusunda söyledi:

“Aylardır bu güreşçileri buraya ifade etmek amacıyla bilcümle ihvan cansiperane çalışıyor. Maddi ve manevi insanlar bu işe iş koyuyor. Güreşçiler aylarca egzersiz yapıyor, çalışıp geliyor. Sizler üstelik saatlerce bu işi seyrediyorsunuz. Türk’ün atasında tabiiyet, imtina etmek ve zarafet vardır.

Burada hanımlar birlikte var ve bura güreş meydanı. Hakemlerimizden üstelik ricam lütfen adil ve çokça tetik olun. Buradaki hep güreşçiler bizim adaletimize güvenip mevrut ve bizim amacıyla namustur. Haberiniz olsun. Bu güreşleri çokça ahenkle yapalım. Alkışlarınızla tepkinizi gösterin. Herkese görklü güreşler.”

Sonuncu Değişmeyen Kurulu maçın tekrarına karar verdi. Ancak Türk sportmen tekraren duyuru edilmesine rağmen mersah alanına çıkmadı ve hükmen aşınmış sayıldı.Share: