Hatay’da Başkaldırıcı Nehri’nde şişman balık ölümleri

ASİ Nehri’nin Hatay’ın Samandağ ilçesinden güzeşte bölümünde dolgun balık ölümleri yaşandı. İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekipleri, vatandaşları rahatsız eden balık ölümleriyle ilişkin tetkik başlattı.

Lübnan’üstelik, Bekaa Vadisi’nin şarki kısmından doğan ve Türkiye’ye uzanarak Hatay’dan Akdeniz’e dökülen Isyancı Nehri’nin Hatay’ın Samandağ ilçesinden geçen bölümünde dolgun balık ölümleri görüldü. Vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri gönderme edildi. Ekipler, nehirden ve geberik balıklardan incelenmek amacıyla numune aldı.

Başkaldıran Nehri’nin kentin can damarı olduğunu belirten Tekebaşı Su Ürünleri Kooperatifi yetkilisi Erkan Sağlamtaş, “Seçkin yıl tığ bu hadiseyi yaşıyoruz. Başkaldırıcı Nehri, temas yıl gittikçe kirleniyor. Kimyasallar de müfrit derecede birikiyor ve yaza makul suyun durgunlaşmasıyla beraber dibe çöküyor. Normalde, sonbaharın başlangıcında yani yağmurların başladığı tarihlerde Başkaldırıcı Nehri’nin akması gerekirken, tutulan sular vaktinden önce bırakıldığı amacıyla ve bahsettiğim kadar kimyasalların lüks derecede birikmesinden periferi ve akıntıyla beraber suyun bulanması sonucu balıklar ölüyor, kimyasal zehirlenmeye maruz kalıyorlar. Şu dakika vakit kaybetmeden kefal balık türünün ölümünün gerçekleştiğini görüyoruz. Sazan ve ayrıksı çeşit balıklar henüz dayanabilen olduğu üzere bu kimyasala maruz kalsa da tıpkısı şekilde kendini kurtarıyor. Şu zaman Başkaldırıcı Nehri, kaderine tecezzi edilmiş” dedi.’İÇLER ACISI DURUMDA’

Yavru kefallerin seçme yıl iki üç kez zehirlenip öldüğünü belirten balıkçı Nasır Arslan ise “Başkaldıran Nehri hem sendrom hem fon adına içler acısı durumda. Ölü balıklar var, istilacı akarsu sümbülleri var. Bu soruna tıpkı tılsım bulunması bekliyoruz” dedi.Share: