HDP’li vekilin ‘Kürdistan’ sözlerine DÜRÜST Fırka İl Başkanından reaksiyon

YANLIŞSIZ Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Çalınmış, Çanakkale’nin Nişan beldesinde planlı Kemal Kurkut Futbol Turnuvası’nda ‘Kürdistan’ ifadesi kullanan HDP Antalya Mebus Kemal Bülbül’e, “Bu yaşanan hadise şehrimizde birçok vatandaşımızın yüreğini acıtmış, şehrimizde şehit düşen şehitler kenti Çanakkale’mizdeki binlerce şehidimize karşın burada onların kemiklerini sızlatan hadiseye amil olmuşlardır” diye reaksiyon gösterdi.

10 Ağustos Çarşamba haset Çanakkale merkeze sınırlı Cebel beldesinde HDP Toyluk Merkezi ve HDP Karı Meclisi vasıtasıyla Nişan Spor Kulübü tarafından işletilen halı sahada HDP Antalya Milletvekili Eksiksizlik Bülbül’ün de mihman namına katıldığı Eksiksizlik Kurkut Ayak Topu Turnuvası düzenlendi. Turnuvada tıpkısı meşveret yapan HDP’li Saylav Bülbül, “Türkiye’nin ve Kürdistan’ın ayrıksı yerlerinde turnuvayı sürdüren arkadaşlara de sevgiler, saygılar ve başarılar” ifadesini kullandı. Bunun üzerine esbak Dağ Spor Kulübü Başkanı Ahmet Rasim Başak ve Kepez Spor Enfrastrüktür Sorumlusu Değer Topsoy, “HDP Gençlik Merkezi eliyle Eksiksizlik Kurkut Futbol Turnası düzenlenmiştir. Dağ Spor’un işlettiği halı sahada düzenlenen bu turnuvadan Nişan Spor Başkanı ve yönetimi kendisine bilgimiz, alakamız ve iznimiz asla olmamıştır. Kamuoyunda tartışıldığı kabil bizim üstelik milli duygularımızı zedeleyen benzeri davranıştır. Bu yüzden Nişan Spor’daki görevlerimizden ricat ediyoruz” şeklinde yayınladıkları açıklamayla çekilme ettiklerini duyurdu.

“Ne eseme, ne akılla bu olaya cevaz ettiğini biz alçalma ediyoruz”

HDP’li vekilin ‘Kürdistan’ sözlerine tepki gösteren SELIM Tümen Çanakkale İl Başkanı Naim Makas, “10 Ağustos Zaferi’nin 107. yıldönümünün kutlandığı bu eşsiz iklimde Çanakkale’mizde bu mübarek topraklarda HDP’li bakan ve beraberindeki heyetin düzenlediği bire bir ayak topu turnuvasına şahitlik ettik. Bu ayak topu turnuvasında HDP’li vekil ‘Kürdistan’ söylemlerini çok rahatlıkla kullanabildi. Bittabi bu turnuvanın yapıldığı kayran Nişan Spor Kulübü’nün sahası. Cebel Spor Kulübü’nün başkanının, ‘Benim bu organizasyondan haberim bulunmayan. Bu sahayı kullanmaları amacıyla bizden seçkin talepleri olmadığı’ sözlerinin ardından kendileri çokça havalı bir davranış sergileyerek ricat etti. Dağ Spor Kulübü Başkanının istifasından anladığımız amacıyla bu vadi ‘Kürdistan’ söylemlerini kullanabilen bakan ve beraberindeki heyetle beraber arkalarına birini, bazı güçleri alarak bu işi yapabildiklerini tığ anlıyoruz. Cebel’birlikte tıpkısı belediye başkanı var. Nişan’deki yerel yöneticinin, belediye başkanının ne mantık, hangi akılla bu olaya cevaz ettiğini biz merak ediyoruz. Kendisinden benzeri izah bekliyoruz” dedi.

“HDP’li vekilin ‘Kürdistan’ söylemine müsaade fail benzeri becerikli aklını katiyen kabul etmiyoruz”

Hakeza bire bir gelir cevaz fail bire bir hoşgörülü aklını kabul etmediklerini belirten Çalınmış, “Gene tıpkısı şekilde benzeri heyetin Boğaz Komutanlığındaki askeri personelimizin çöpünü toplamaktan çekinme eden Çanakkale Belediye Reisi Ülgür Gökhan askeri personelin çöpünü toplamazken, burada o heyete mağaza tahsis etmesini esefle kınıyoruz. Şehrin yerel yöneticileri şehrin domestik dinamiklerini değerlendirip, şehrin vicdanına bakarak akım etmesi gereken kişilerdir. Ancak tığ burada Kepez Şehremaneti Başkanını ne dahi Çanakkale Şehremaneti Başkanını şehrin dinamiklerini göz önünde bulundurarak, şehrin hassasiyetleri, değerlerini göz önünde bulundurarak akım etmediğini düşünüyoruz. Bu yaşanan olay şehrimizde bir nice vatandaşımızın yüreğini acıtmış, şehrimizde şehit sakıt şehitler kenti Çanakkale’mizdeki binlerce şehidimize karşın burada onların kemiklerini sızlatan hadiseye etmen olmuşlardır. Bakın burada 15’lilerin, burada Anadolu’nun binlerce şehidimizin yattığı topraklarda yaşıyoruz. Bu topraklar hepimizin bilcümle maneviyatıyla erbap çıkmamız gereken topraklar. Fakat burada bire bir HDP’li vekilin ‘Kürdistan’ söylemine cevaz eden benzeri becerikli aklını asla akseptans etmiyoruz. Burada domestik yöneticilerin sorunları seçme kimse kendileri karışma gereğini yapmasını çabucak bekliyoruz” ifadelerine saha verdi. – ÇANAKKALEShare: