İbn-i Sina ve Cömert Evran Veli’nin geleneksel tıp uygulamaları kongrede değerlendirilecek

Kırşehir Kardeş Evran Üniversitesince (KAEÜ) düzenlenen 2. Uluslararası Kardeş Evran Tıp ve Keyif Bilimleri Kongresi’nde İbn-i Sina ve Cömert Evran Veli’nin anadan görme ve tamamlayan tababet uygulamaları ele alınacak.

KAEÜ Rektörü Prof. Dr. Yurt Karakaya, rektörlük binasında düzenlediği matbuat toplantısında, üniversitenin jeotermal ve ekincilik alanında tayyareci seçilmesinden sonra afiyet alanında 3 faklı projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Bunlardan birinin dahi “Anadan Görme ve Mütemmim Tababet Aplikasyon ve Araştırma Merkezi Projesi” olduğunu vurgulayan Karakaya, Arsıulusal Cömert Evran Tıp ve Afiyet Bilimleri Kongresi’ni dahi bu kapsamda planladıklarını dile getirdi.

Kardeş Evran Veli’nin Ahiliğin kurucusu olmasının yanında hikmet, tababet ve kimya alanında birlikte mücahede yaptığını, İbn-i Sina’nın hem felsefeci hem de iri ayrımsız doktor namına bilindiğini vurgulayan Karakaya, bu nedenle kongrenin temasını “İbni Sina’dan Kardeş Evran’a Doğadan Gelen Felah” adına belirlediklerini aktardı.

Karakaya, 17-19 Kasım’da gerçekleştirilecek kongrede anadan görme ve mütemmim tıp alanındaki uygulamaların ele alınacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Ahi Evran, çabucak teşkilatlanma yapmamış aynı zamanda teorik ilimlerden felsefe, tıp ve kimya ilmiyle de uğraşmış. Bizim bu kongredeki amacımız Cömert Evran Veli’yi bu yönüyle de öne çıkarıp tıp alanındaki çalışmalarını ilmî çalışmalarla yapmak ve gençlerimizin nazarına arz etmek. Kongreye faal tıpkı paydaşlık bekliyoruz. 30 değişik alanda oluşturulacak 12 oturumda yapılacak çalışmaya millî ve arsıulusal alanda tıpkı haddinden fazla katılımcıyı beklemekteyiz. Bu alanda müteharrik akademisyenleri kongremize davet ediyoruz.”

Share: