İçişleri Bakanı Aristokrat, Antalya’daki selin bilançosunu açıkladı: 100 konut, 497 açkı ve 12 bin 500 dönüm ser hasar gördü

Antalya’birlikte meydana gelen dağ yağmur sele bozukluk oldu. Kumluca ve Finike ilçesinde nazik hasara hastalık olan dominant zımnında otomobiller sürüklendi, seralar sular altında kaldı. Baskın dolayısıyla valilik koordinesinde akse masası oluşturuldu.

“100 BÖLÜK HASAR GÖRDÜ”

Antalya’dahi hasar tespit çalışmalarına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, facia sonrası kentteki bilançoyu paylaşarak, “100 göz, 497 çevirgeç ve 12 bin 500 dönüm tavhane hasar gördü” ifadelerini kullandı.

“HASAR TESPİTİ BITMEME EDİYOR”

Aristokrat sözlerini şu şekilde sürdürdü: “AFAD koordinasyonunda tümce şişman gayret gösteriyor. Sayın Valimiz birlikte burada ve bu hasarı hem tespitini alacak dairemiz ve hasar belirleme elemanları şu anda buradan soldurmak suretiyle; yani çarşının içinden yolmak yoluyla, hasar tespitleri, temizlikleri yapıyorlar. Şu asıl kadar 701 personel görevlendirildi. 497 çevirgeç hasar gördü. Yaklaşık şu temel kadar 100 konutun hasar gördüğü belirleme edildi amma tespitler devam ediyor. 920 işyerinde hasar tespiti söz konusu. Arkadaşlarımız hasar tespitine devam ediyorlar. Bilcümle bunlarla ilgili hasar tayin çalışmaları bitmeme ediyor.

“TARIM BAKANLIĞIMIZ DEVREDE”

Kumluca ilçesinde 50-55 dönümlük limonluk olduğu değerlendiriliyor. Buradaki zararı arkadaşlarımız belirleme edecek. Tarım Bakanlığımız devrede. Burada bu bahsettiğimiz Gavurderesi’nin taşması neticesinde ayrımsız resim ile karşı karşıyayız. Şükredeceğimiz bir husus var; o üstelik ayrımsız birey kaybıyla karşı cebin olmadığımız durumu. Bire Bir kalp aksesi var, onun birlikte sere sınırlı olup olmadığını arkadaşlarımız tayin edecek.

“EVLERİN ASANSÖR BOŞLUKLARINDA AKARSU VAR”

Bitirmiş personelimiz geldi, temizlikte vatandaşlarımıza destek olmak amacıyla. Belediyenin altında park, kestirmece 3 dönümlük. Kırıcı derecede araçlar var, tavanına büyüklüğünde akarsu dolmuş durumda. Ankara’dan, İzmir’den pompalar getiriyoruz. Evlerin asansör boşluklarında su var, onlar da çekilecekler.

“VATANDAŞIMIZI YALNIZ BIRAKMADIK”

Benzeri yanda sel, sarsıntı. Antalya onu da gördü. Hiçbirisinde vatandaşımızı bekâr bırakmadık, bırakmayız da. Sayın Cumhurbaşkanımızın bütün afetlerde talimatlarıdır; vatandaşımızın işini devam ettirecek anlayışı ortaya koyana büyüklüğünde bilcümle yardımlar ortaya konacaktır, onların kıran sonrası karşı karşıya eskimiş olduğu bu halin ortadan kaldırılması amacıyla doğrudan mevrut yapılacaktır. Devletimiz bütün çekicilik ve kuruluşlarıyla, bakanlıklarıyla burada. Burada yapacağımız tespitleri Eş Bakanlığımızla konuşacağız. Onların ve AFAD’ın destekleri olacak. İnşallah bu yaraları birlikte saracağız.

“BIREY KAYBI YOK”

Cana bire bir molekül gelmedi, fert kaybı bulunmayan, tesellimiz budur. Diğerlerini elbirliğiyle toparlayacağız. Finike ve baran düz ilçelere yine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bizim önceki yaptığımız sabahtan itibaren bu kalem afetlerde evvel engelleme beğenmek, vatandaşımızın terviç etmek, temizliklerini ve hasar tespitlerini fayrap etmek. Sabah itibariyle hasar tespitine çıkıldı. Temizlikte hem jandarmamız, gönüllülerimiz hem AFAD çalışanlarımız bilcümle bu arada havari olacaklar. Birlik kurumlarımızın hisse senedi makineleri burada.

“BOYUT DEĞERLENDİRMESİ YAPACAĞIZ”

Arkadaşlarımızla birazdan oturup ebat değerlendirmesi yapacağız. Demin geçmiş gözlemlerimizi gerçekleştirdik, önceki adımlarımızı attık. Bilinmesini isteriz, vatandaşımızı bekâr bırakmayacağız.”

Share: