Icra Vekili Çalım: Içtimai konut projesindeki taksit artışı yüzde 25’i geçmemelidir

Icra Vekili Kurum, katılığı bire bir göstergeç programında içtimai hane projesine yönelik muhteşem detaylar verdi. Gurur, “İlk Evim İlk İş Yerim” projesi kapsamındaki evvel temellerin17 ilde atılacağını anlattı. Gelgel ” Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” sözlerini kullandı.

5 MİLYON BAŞVURUNUN 1 MİLYON 714 BİNİ GENÇLERE AİT

Gurur, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla alay malay görüyoruz. 5 milyona mümasil başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu mefret ayrımsız cirim.” sözlerini kullandı.Bakan Gelgel “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksit taksit isterseniz aile alabilirsiniz.’ diyoruz. Şayet 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 liralık, 1200 lira taksitle 10 yıl faizsiz yer taksiti. Yani zaman ne ödüyorsanız, 10 sene bir taksiti ödemeye devam edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, öz gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” ifadelerini kullandı.

TAKSİTLER YÜZDE 25’İ GEÇMEYECEK

Bir süredir projedeki taksitlerin artışlarında yaşanacak olan yükselmeler hakkındaki endişeler dile getiriliyordu. Gelgel, konuyla ait yaptığı açıklamada, “Bunun cevabı yaptıklarımızda haddizatında. Sabık yıl memur maaşına kestirmece yüzdelik 80 çoğalma geldi. Tığ TOKİ’den eş almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik ki: ‘Biz kirada bire bir düzenleme yaptık, kira artışı yüzde 25’i geçemez. Nedeniyle bölük icar artışı yüzdelik 25 ise bizim taksitlerimizdeki artış üstelik yüzdelik 25’i geçmemelidir ve tıpkısı yıl içerisinde medyun vatandaşlarımıza yüzde 25 artış yaptık.” dedi.Share: