Icra Vekili Varank: Teknofest kuşağı ülkenin geleceğini yazacak

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Teknofest kuşağı gümbür gümbür geliyor. Teknofest kuşağı bu ülkenin geleceğini yazacak kuşak olacak. Türkiye’nin muvaffakiyet hikayelerini onlar yazacak” dedi.

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırı ve Geliştirme Enstitüsü’nün (SAGE) Ankara’daki yerleşkesinde, Teknofest kapsamında Türkiye Uygulayım Bilimi Takımı (T3) Vakfı ile ortaklaşa ilk defa düzenlenen Dikey İnişli Roket Yarışması’na katıldı. Vekil Varank’a, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Çipo, Dijital Transformasyon Ofisi Başkanı Mürtefi Taha Belletici ve TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Kültürlü zevcelik etti. 108 bando ve binden çok yarışmacının başvurduğu Dikey İnişli Roket Yarışması’nda, 8 ila 20 metre aralığındaki yüksekliğe çıkartılan roketler, müesses cümle yoluyla başıboş bırakıldı ve düzenlilik bağlantılarının aktive olması sonrasında operasyona başlandı. Ferah iniş kriterini sağlayıcı takımlar, yarışmanın önceki aşamalarında gerçekleştirdikleri çalışmalar sonrasında elde ettikleri puanlar bile göz önüne alınarak dereceye türe kazandı. Türlü anlatım aşamalarını güzeşte ve atışa türe kazanan takımlar, 26 Ağustos Cuma gününe büyüklüğünde savaş edecek.

‘TEKNOFEST KUŞAĞI GÜMBÜR GÜMBÜR GELİYOR’Yarışma öncesinde stantları gezerek tasarlanan roketleri inceleyen ve öğrencilerin projelerini dinleyen Vekil Varank, Türk gençlerini uzay ve teknoloji alanlarına yönlendirmek üzere bu sene ayrımlı yarışmalar başlattıklarını dile getirdi. Nazır Varank, Türkiye’birlikte Teknofest kuşağının adım adım oluşmaya başladığının altını çizerek, “Teknofest ateşiyle Türkiye’birlikte daha çok füru feza, havacılık sektörlerinde işlemek istiyor, ilim adamı oluşmak istiyor, araştırma ihya alanında henüz çok çaba göstermeye çalışıyor. Biz da onların önünü açarak esasta Türkiye’nin geleceği açısından nazik benzeri işe imza atmış oluyoruz. Teknofest kuşağı gümbür gümbür geliyor. Teknofest kuşağı bu ülkenin geleceğini yazacak göbek olacak. Türkiye’nin başarı hikayelerini onlar yazacak. Tığ gençlerimize güveniyoruz, onların başarılarıyla alım duyuyoruz ve onları desteklemeye bitmeme edeceğiz” ifadelerini kullandı.’65 BİN LİRAYA KADAR BINDI VERİLİYOR’Nazır Varank, Amudi İnişli Roket Yarışması’na katılanların roketleri arasında domuzuna tasarımlar olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Hem çok arzulu hem birlikte çolpa görüntülü roketlerimiz var. Bu işi haddinden fazla profesyonel aynı şekilde başarmış güre arkadaşlarımız var, biraz elan acemi görüntülü roketlerimiz var amma burada kebir olan, Türkiye’nin dört bir yanından çoluk çocuk; takımlarını kuruyor, topluluk mücadelesi nedir, öğrenip himmet gösteriyor. SAGE gibi eke aynı enstitümüz dahi bu dinç kardeşlerimize hem beceri destek hem bile mentörluk desteği veriyor. Bunun yanında takımlara 65 bin liraya büyüklüğünde materyal ve maddesel destek veriliyor. ‘Bu gençler bu alanlara yönelsin, çalışsın’ diye. Onun amacıyla beher taze kardeşimizi liyakatli bulduk, beherglas tendürüst kardeşimizi üstelik gönlümüzde birinci zar ettik. Amma bu bire bir yarışma bittabi kim roketlerini yarıştıracaklar, bakalım hangi takım bir numara olacak.” ‘TÜRK DÜNYASINI BİRLEŞTİRİCİ ADIMLARI ATIYORUZ’

Teknofest üzere ayrıksı ülkelerden talepler geldiğini ve katılımcı kalkmak isteyenlerin bulunduğunu kaydeden Varank, “Bu talepleri değerlendiriyoruz, seneye hangi ülkede yaparız, arkadaşlarımız mesai yapıyorlar. Hele Orta Asya’dan Türk dünyasından iri arzu var. Türk dünyasını birleştirici adımları şu anda atıyoruz. Belki eş aynı etkinliği hep beraber düzenleyebiliriz” diye konuştu.Share: