Iğdır’da dürüst kuyruklu kızkuşu ilk defa kayıt altına alındı

Sulak alanlarında 340 kuş türünün yaşadığı Iğdır’da, kullanılmamış tıpkısı çeşit olan dürüst akrep kızkuşu tayin edildi.

Balkı Dağı eteklerinde bulunan sulak alanlar, kuzeyden güneye göç fail kuşlara familya sahipliği yapmaya bitmeme ediyor.

Iğdır Üniversitesi Ornitoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (KUŞMER) ile Avcılık ve Karışık Hayatı Programı öğrencilerince Erhacı Sulak Alanı’nda yürütülen rasat çalışmalarında ak akrep kızkuşu tespit edildi.

Bölgede tespit edilen bu tür, doğal yaşam alanında beslenirken görüntülendi.

KUŞMER Müdürü Dr. Akademisyen Emrah Polat, AA muhabirine, kuşların barhana döneminin bitmeme ettiğini ve eke noktalarda düzentileme yürüttüklerini söyledi.

Araştırmalar sürdükçe gelişigüzel sabık çağ elan makro veriler elde ettiklerini anlatan Çelik, “Iğdır’de yapılan güncel çalışmalarla alay malay 340 kuş türünün yaşadığı tayin edildi. Tarafımızca yapılan yerey çalışmaları neticesinde 341. kuş türünün kaydını verdik, bu zümre ak kuyruklu kızkuşu.” dedi.

Zor görüntülenebilen bire bir kök

Bu kuş türünün Türkiye’de elan önceki sadece beş altı noktadan kaydının verildiğini, çok kalın görülmeyen ve tahakküm görüntülenebilen türlerden olduğunu anlatan Polat, şunları kaydetti:

“Bu türle ilişik daha ilk Gün Doğusu Küçük Asya Bölgesi’nde hoppadak Çağan Şekercioğlu hocamızın kaydı var. O da 2008 yılında. O yıldan beri Maşrık Rum’birlikte bu türün kaydı verilmedi. Yaptığımız icraat sebebiyle bu türü belirledik. Türkiye’de Tuz Gölü çevresinde kuluçkaya yattığı biliniyor. Türün bu bölgeyi parça dediğimiz, yani geçiş bölgesi yerine kullandığını gördük.”

Çelik, türü izleme altına alacaklarını belirterek, “Bu türün bu alanı ne sıklıkla kullandığını yapacağımız bilimsel çalışmalar sonucunda ortaya koyacağız.” ifadesini kullandı.

Share: