Iğdır’da hareket tatbikatı gerçekleştirildi

Iğdır’da deprem tatbikatı gerçekleştirildi

IĞDIR Iğdır’da İçişleri Bakanlığı AFAD ve Kült İşleri Başkanlığı teşrikimesai ile “Çök Üçkâğıt Tutun” ve Tahliye Tatbikatı gerçekleştirildi.

Türkiye geneli zaman yapılan “Çök Harmoni Tutun” ve Tahliye Tatbikatı çerçevesinde Iğdır Müftülüğünde yapılan manevra gerçeğini aratmadı. Tatbikat gereği Iğdır Valisi ve Belediye Başbuğ Vekili Hüseyin Açık Deniz Sarıibrahim, İl Jandarma Komutanı Nejdet Kara, İl Inanma Müdürü Dr. Oğuzhan Yonca ve İl Müftü Vekili Kutbettin Şemin sohbet halinde iken sirenler çaldı. İlk evvel çizin çizin çök, künde ve tutun pozisyonları alındı. Daha sonraları acı geçtikten sonraları tahliye başladı. Boşaltma sonrası AFAD ve Iğdır Belediyesi ekipleri binada arama, kurtarma çalışması başlattı. Boşaltma sonrası herkes sakıncasız kavuşum alanı olan Iğdır Ortaokulu bahçesinde toplandı. Boşaltma tatbikatı muvaffakiyetli tıpkı şekilde tamamlandı.

Yapılan tatbikat ile ilişkin benzeri konuşma işleyen Iğdır Valisi ve Uray Başbuğ Vekili Hüseyin Engin Sarıibrahim, “Afetlerdeki tatbikatları bugün Diyanet İşleri Başkanlığı ile alay malay yaptık. Ayın 9’unda ve 12’sinde Türkiye geneli yeniden benzer bir manevra yapacağız. Bu anlamda amacımız facia bilincini arttırmaktır. Içtima merkezlerindeki vatandaşımızın sağlıklı benzeri şekilde sevk edilmesi gayretimiz var. Türkiye’bile kıran hareket anlamında baskın anlamında facia hassasiyetini yüksek olduğu düz . Biz da afetlere tedarik anlamında çalışmalar gerektiği kaygısıyla yola çıktık” dedi.

Share: