İlkokul öğrencileri sokakta sattıkları takıların parasını depremzedelere gönderecek

Kastamonu’birlikte dinamik ilkokul öğrencisi 3 yâren, yaptıkları takıları satarak elde edecekleri geliri Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenlere gönderecek.

“Asrın felaketi” şeklinde nitelenen Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili etkileyen depremlerin peşi sıra bölgeye arkalama üzere hep seferber oldu.

Kastamonu’da oturan 11 yaşındaki Ferişte Doğan, 10 yaşındaki Miray Balcı ve 9 yaşındaki Zeynep İlke Özkan dahi bir araya gelerek, evlerinde etki yapmaya başladı.

Üç bacanak, apartmanlarının önünde ve muamele girişine kasalarla tezgah açıp takıları satıyor. Torunlar, tezgahta abes beklememek üzere birlikte bilezik, kolye, yüzük ve bileklik yapmayı sürdürüyor.

Torunlar, arada bir de bağırarak mahalle sakinlerine depremzedeler üzere gravite sattıklarını duyurmaya çalışıyor.

Melek Doğan, AA muhabirine, 4. sınıf öğrencisi olduğunu söyledi.

Depremin arkası sıra yardıma ihtiyacı olanlar için benzeri şeyler fethetmek istediklerini dile getiren Doğan, “Arkadaşlarımla alay malay yaptığımız bilezikleri satıyoruz. Kolyeler, bilezikler, yüzükler var. Parasını üstelik depremzedelere göndereceğiz.” dedi.

Yaşananlara çok üzüldüklerini vurgulayan Doğan, “Depresyon altından çokça koca çıkarıldı. Onların bile yardıma ihtiyacı var. Kıyafettir, başla şeyler… Parasını onlara gönderip dayanaklık etmek istiyoruz. Onların orada haddinden fazla şeye ihtiyacı var. Biz burada abes duramazdık. O yüzden elimizden geldiği büyüklüğünde ayrımsız şeyler yapmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Zeynep İlke Özkan birlikte türlü tasarımlar yaptıklarını anlatarak, “Bileklik, yüzük, kolye yapıyoruz. Göçük altından çocuk, dinç çıkarıyorlar. Burada abes duramazdık. Müzaheret edelim dedik.” ifadelerini kullandı.

Miray Balcı ise herhangi bir aktarılma sokağa çıkıp yaptıkları takıları sattıklarını belirterek, “750 teklik ağırbaşlılık sattık. İstanbul’dan de duymuşlar. Oradan dahi ısmarlama veren oldu.” dedi.

Share: