İmamoğlu’ndan İstanbullulara ‘kira desteği’ müjdesi

17 Ağustos depreminin yıldönümüyle birlikte riskli yapıların durumu bire bir kat henüz gündeme geldi.

Bu konuda daha evvel da ‘riskli yapıların yenilenmesi’ konusunda açıklamalar işleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu, İstanbullulara oylumlu tıpkı duyuruda bulundu.

“İSTER KİRACI İSTER FAMILYA SAHİBİ OLSUN 3.450 TL KİRA DESTEĞİ”

İmamoğlu toplumsal iletişim araçları hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

*İster müstecir icap kari sahibi olsun riskli yapıların yenilemesi üzere 3.450 TL kira desteği verilmesini meclisimize getireceğiz. Tığ tespitleri yaptık, imar planlarını geçirdik. Siz bile binanızı revize etmek için başvurun.

İmamoğlu 17 Ağustos depreminin yıldönümüne ait de şu paylaşımı yaptı;

“#17Agustos1999 Depremi’nde hayatını kaybedenleri rahmetle anıyorum. Geride kalanlara sabırlar diliyorum. Depremi engel olmak bittabi mümkün değil amma us-veri ışığında, getirim odaksız çatı yenilemesi olanaklı. Sarsıntı değil, çürük bina öldürür.”

İstanbul Yenileniyor Nedir?

İstanbul Yenileniyor, İstanbul’üstelik risk altındaki konut stokunun tehlikesiz, depreme dayanıklı, çevreyle bacanak yapılara dönüşütürülmesini amaçlayan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakleri olan KİPTAŞ, İstanbul İmar A.Ş. ve BİMTAŞ’ın paydaşı olduğu online brifing ve destek platformudur. Bu zemin, beklenen İstanbul Depremine karşı çürük olduğunu düşündüğünüz yapınızın yenilenmesi sürecinde yardımcı ve nöbet kılık olmayı hedeflemektedir.

İlk etapta başvurunuzun müspet değerlendirilmesi üzere kriterlerimiz başvurulan parselin;

Hususi mülkiyette saha alması,

Bu yapıların 1999 yılı öncesinde mamul olmasıdır.

Yapınız ve üzerinde bulunduğu parsel bu kriterleri sağlıyorsa kaydolmanız, referans sekmesinde ilgili alanları doldurmanız gerekmektedir.

Başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi ve sürecin ilerlemesi amacıyla bu kriterler sağlanmalıdır.

İstanbul Yenileniyor ile beklenen riskli yapınızın yenilenme süreci sırasıyla Müracaat, Öneri ve Uyum adına 3 aşamada gerçekleşmektedir.

Başvurunuz sonrası 7 iş günü içerisinde hazırlanacak “Bilgilendirme Formu”nu istanbulyenileniyor.com kullanıcı marifetiyle takip edebilirsiniz.

“Teklif ve “Uzlaşma” aşamalarına geçebilmek için “İstanbul Yenileniyor Süreci” başlığı altında tamlanan öğün haritasını izlemeniz gerekmektedir.

Sistemle ilişkin hikmet ve bindi ahzetmek isterseniz 444 06 04 no’lu Davet Merkezimizi (hafta arası 09:00-16:30 saatleri beyninde) arayabilirsiniz. Sorularınız için Sıkça Sorulan Sorular sayfasını mülakat edebilirsiniz.

İstanbullulara cesim duyurumuzdur.

İster müstecir icap aile sahibi olsun riskli yapıların yenilemesi için 3.450 TL icar desteği verilmesini meclisimize getireceğiz. Biz tespitleri yaptık, bayındırlık planlarını geçirdik. Siz da binanızı revize etmek üzere başvurun;

Share: