İngiltere’de azrail Türkiye analizi! Rusya ve Ukrayna savaşında kazanan tarafı yazdılar

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta üstlendiği arabulucu cila ölçüm toplayan Türkiye, dünya basınının manşetlerini süslemeye devam ediyor. İngiltere merkezli Telegraph gazetesi, 24 Şubat’ta başlayan Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ardından Türkiye’nin konumuna dikkati çekti. Ankara, iki talih ortada esirlerin takası ve hububat ihracatı konularında aktör kendisine öne imdi.

“ERDOĞAN BOŞLUĞU SEMIRTMEK İÇİN HAREKETE GEÇTİ”

“Putin’in Ukrayna’daki savaşının anne galibi Türkiye” antetli analizde, “Rusya’nın Avrupa ve Orta Asya’daki etkisinin zedelenmesiyle Erdoğan, boşluğu desteklemek için harekete geçti.” denildi. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın, sabık hafta “Türkiye Yüzyılı”nın doğmakta olduğunu duyurduğu anımsatılarak, “Ülkesini alaylı günlere kavuşturma sözü verdi.” ifadesi kullanıldı.

“TÜRKİYE ELİNİ GÜÇLENDİRİYOR”

Erdoğan’ın, ” Osmanlı Devleti’nin gücüne, bölgesel hakimiyetine ve İslami değerlerine duyduğu hayranlığı gizlemediği, bu adımları izlem edecek kadar göründüğü” vurgulandı.

Türkiye’nin, enerji arzını, akıllıca pahalı ithalatı güvence altına ahiz ve elini ihya çabalarının benzeri parçası namına Maşrık Avrupa ve Itidalli Asya’üstelik kendini gösterdiğine dikkat çekildi.

TAHIL KRİZİNİN ÇÖZÜMÜNE AYRI BİR KAYRAN VERİLDİ

SÖZ KONUSU analizde, “Türkiye, tekmil çıkarlarını dengeleyemeyen bir Rusya’nın bıraktığı boşluğu doldurmaya çalışırken, diğer taraftan Vladimir Putin’i yabancılaştırmaktan özenle kaçınıyor. Ukrayna’dahi savaşın başlamasından bu yana, Türk Cumhurbaşkanı istediğini elde etmek için rastgele iki tarafla birlikte ilişkisini kurnazca sürdürdü. Bir yandan Türkiye, düzinelerce kaslı Bayraktar TB-2 cüretkâr aracını mail ortağı Kiev’e gönderdi. Mavera yandan, Rusya’ya yaptırım uygulamayı reddetti.” tespitine kayran verildi.

Moskova’nın, güzeşte hafta cidal gemilerine yapılan insansız hava uzlaştırıcı saldırısı gerekçesiyle hububat anlaşmasından ricat kararı aldığına meni edilerek, “Putin’i yeniden hizaya saplamak üzere Erdoğan’ın bir telefonu yetti.” denildi.

Aynı yazı, “Putin’in askerleri gürlük kaydedemiyor, mağlubiyetlerle karşılaşıyor. Ayrımsız bambaşka ilhanlık ise yükselişte ve etki yerine öne çıkıyor.” şeklinde tamamlandı.

Share: