Inmeli ‘Dost’un evi, Divan

ISPARTA’da kürekle beline vurulması sonucu art ayakları felç olan kırma cinsi köpeğin bakımını, Ankara’bile ameliyat edilerek örümce takılmasının arkası sıra Türkiye Balaban Millet Meclisi (TBMM) Dulda Ofis Başkanlığı’ndaki polisler üstlendi. ‘Dost’ adı verilen, hususi günlerde kademe ve ceket giydirilip, kravat takılan kapik, Meclis’in maskotu oldu.

Kırma cinsi köpek, kestirmece 3 sene önceki Isparta’bile kürekle beline vurulması sonucu yaralandı. Arka ayakları katre olan köpeğin önceki tedavisi, Burdur’da Yeşilova Salda Canları Derneği Başkanı Mesut Çal vasıtasıyla yaptırıldı. Çal, köpeğin Ankara’de elan iyi otama görmesi için TBMM Himaye Daire Başkanlığı’nda görev fail polis memuru arkadaşı Aylin Altunbaşlıer’den müzaheret istedi. Ankara’ya getirilen köpek, klinikte faaliyetler edilirken, kayırıcı ayaklarına örümcek takıldı.

Aylin Altunbaşlıer, henüz sonra köpeği fariza yaptığı TBMM’ye götürdü. TBMM Özel Tür Müdürlüğü’nün cemaat çıktığı köpeğin bakımını, Aylin Altunbaşlıer ile Siper Kat Başkanlığı’ndaki sair polisler üstlendi. Altunbaşlıer, Divan’te Siper Daire Başkanlığı’ndaki bomba kontrol köpekleri ile alay malay aktif ‘Dost’ adını verdikleri köpekle değme periyot özel kendisine ilgileniyor. Altunbaşlıer’in Sedir yerleşkesinde gezdirdiği ‘Dost’a, milletvekilleri ve Meclis personeli bile rabıt gösteriyor. Milli bayramlarda ve ara sıra hususi günlerde kerte ve ceket giydirilip, kravat takılarak objektife andırma verdirilen ‘Dost’, Divan’in maskotu haline geldi.’MİLLETVEKİLLERİMİZ YARDIM ETTİ’Polis memuru Aylin Altunbaşlıer, ‘Dost’un hazin hikayesi olduğunu söyleyerek, “3 yıl ilk Isparta’üstelik bire bir sevimli yoluyla beline kürekle vurularak katre bırakılmış. Daha sonradan apayrı bir vatandaşımız, Burdur’daki Yeşilova Salda Canları Derneği Başkanı Ongun Çal tarafından himayeye alınıyor. Sevinçli hocamız bize ‘koruyucu tamam musunuz?’ dedi. Ameliyatını yaptırdık fakat ‘Dost’ yürüyemedi. Elan sonra biz fizik tedavi süresince kendimiz alakadar olmak istedik. Bize geldi köpek. Divan’te gezerken üstelik vekillerimiz gördüler, hikayesini dahi öğrenince dayanaklık etmek istediler. Milletvekillerimiz sayesinde ‘Dost’, sakat sağlığına kavuşması için İstanbul’üstelik sakat hayvanlara hikmet otama uygulayıcı bire bir merkeze gönderildi fakat tedaviye yanıt alınamadı. Meclis’te hayvan hakları himaye kanununun görüşüldüğü Hayvan Hakları Komisyonu üyeleri durumu Divan başkanımız Mustafa Şentop ile görüştü. Divan başkanımız de ‘Dost’un TBMM yoluyla sahiplenmesine müsaade verdi” diye konuştu. ‘ÖZEL ABLA HAZIRLIYORUZ’

Aylin Altunbaaşlıer, ‘Dost’un 1,5 yıldır Divan yerleşkesinde yaşadığını belirterek, “‘Dost’ deminden Divan’teki evinde, komşusu olan 3 bomba kontrol köpeğimiz ile birlikte yaşamını sürdürüyor. Özge köpekler ile birlikte dışarıda gezintiye çıkıyor. Tığ onun üzere özel çaça hazırlıyoruz ve besliyoruz. Hem cümle Sedir personeli haddinden fazla seviyor, hem da Divan’e gelen ziyaretçiler onu çok seviyor” dedi.

Share: