“İnsan Hakları İstişare Toplantısı” düzenlendi

Adana’üstelik, Türkiye İnsan Hakları ve Denklik Kurumu (TİHEK) yoluyla doğruluk ve sorumluluklar üstüne bilinçlenme için “İnsan Hakları İstişare Toplantısı” düzenlendi.

Vali Süleyman Elban, Yüreğir Hars Merkezi’ndeki toplantıda, ayrımcılıkla ilişkin haddinden fazla sayıda konunun hukukta cürüm kapsamına girdiğini söyledi.

Bu konuda insanları huzursuz fail, fiyat olmayan, birini diğerinden sonsuz farklı markajcı uygulamalar, formalist ve davranışların olduğunu belirten Elban, “Bunların ilmî kendisine tespiti ve raporlanması, suç ve suça temel taşı yapılanma edecek hususlarda yargının önüne gidebilmesi amacıyla aynı mekanizmaya ihtiyaç var. Bu sistem üstelik İnsan Hakları ve Muadele Kurumu olarak ülkemizde kuruldu. Kurulduğu günden bu yana haddinden fazla kebir görevler yapıyor.” diye konuştu.

“Ayrımcılığın giderilmesi devletin benzeri görevidir”

TİHEK Başkanı Aşure Ayı Tığ bile kurumun adam onurunu korumayı ve yüceltmeyi amaçladığını dile getirdi.

Kamu kurumları ve sivil cemiyet örgütlerinin bu konuda kuma çalıştığını anlatan Tığ, şunları kaydetti:

“İnsani değerleri arkalamak çok oylumlu. İnsan hakları üstüne duyarlılığın geliştirilmesi, himaye garanti mekanizmalarının artırılması noktasında koca haklarına dahil edilebilecek, o çerçevede değerlendirilebilecek türe ihlallerini gündemimize alıyoruz. Buna ilgili, adalet bilincinin artırılması, amme ve içtimai farkındalığın oluşturulması noktasında mücahede gösteriyoruz. Ayrımcılığın giderilmesi, akreditasyon ilkesinin üretim edilmesi ve bu eşitliğin hem kayırıcı hakları ünsiyet düzeni marifetiyle hem da amme düzeni vasıtasıyla korunması devletin ayrımsız görevidir. Biz birlikte bu görevi takviye etmek adına hava kendisine buna bindi oluyoruz.”

Tığ ve asamble üyeleri, konuşmaların ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.

Toplantıya, İl Inanma Müdürü Doğan İnci, İl Güllabi Komutanı Albay Bilgihan Yeşilyurt, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, kaymakamlar, ilçe uray başkanları ve davetliler katıldı.Share: