İran dini liderinin ahiret yolculuğu fetvası verdiği Salman Rüşdi’ye müteveccih hamle, İran’da bile aksiseda uyandırdı

İran’ın rahmetli dini lideri Ruhullah Humeyni yoluyla hakkında ahiret yolculuğu fetvası mevcut Hint kökenli yazar Salman Rüşti’ye yönelik çevik İran basınında, “Mürted edip Salman Rüşti’ye bıçaklı saldırı” manşetleriyle vadi aldı.

Hint asıllı İngiliz edip Salman Rüşdi’nin New York’taki benzeri aktiflik sırasında uğradığı bıçaklı saldırı, İran basınında birlikte geniş saha aldı. İran basını Salman Rüşti’ye hücumcu hayat hakkında medih ile bahsederek, haberi “Mürted yazar Salman Rüşti’ye bıçaklı atılım” manşetleriyle duyurdu. Aracısız İran dini lideri tarafından genel yapıt yönetmeninin atandığı Keyhan gazetesi saldırıyı, “New York’ta mürted ve şeytani edip Salman Rüşti’ye saldıran kişiyi binlerce sefer tebrik kartı ediyoruz” manşetiyle verdi. Saldırıya ilgilendiren haberde, “Allah’ın düşmanının boynunu afet adamın eli öpülmeli” ifadesi yer aldı. İran şevket televizyonu ise Salman Rüşti’ye müteveccih bıçaklı saldırıyı “İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Humeyni’nin ölüm fetvası adına getirildi” şeklinde duyurdu.

İran ile 5+1 ülkeleri arasında Viyana’dahi bitmeme fail nükleer müzakelerde İran heyeti içerisinde yer alan Muhammed Merendi ise içtimai medya hesabından saldırıya ilgilendiren yaptığı paylaşımında, “Ego İslam’a ve Müslümanlara hakaret fail ve kıtipiyoz gören tıpkısı edip üzere gözyaşı dökecek değilim. Ancak umulur bir nükleer anlaşmaya kafasız çağ sürecinde ABD’nin İran’ı kasıt düz Bolton’a suikast iddiaları ve peşi sıra mevrut bu saldırı düzgün türlü mi?” ifadelerini kullandı. – TAHRAN

Share: