Iri Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Yozgat, Kırıkkale, Niğde, Kayseri, Sivas, Kırşehir ve Nevşehir’bile, 30 Ağustos Galibiyet Bayramı zımnında törenler düzenlendi.

Yozgat Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören, Ilbay Aydın Çelik ve Şehremini Fehamet Köse’nin Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın peşi sıra Vali Polat ve Komutan Köse ile beraberindekiler vatandaşların bayramını kutladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasından sonraları Açıkgöz Teğmen Bahtiyar Erdoğan aynı müzakere yaptı.

Öğrenci ve askerlerin şiir okumasının arkası sıra, ahali oyunları ekipleri folklor gösterisi sundu. Tören, mektepli ve askerlerin geçişiyle sona erdi.

Kırıkkale

Kırıkkale Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende, Ilbay Bülent Tekbıyıkoğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Yüce Durmuş ve Şehremini Mehmet Hürmetkâr, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Fevzi Idrak Etmek Caddesi’nde bitmeme fail programda, ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın peşi sıra Tekbıyıkoğlu, Durmuş ve Hürmetli, askeri araçla törene katılanları selamladı.

Üsteğmen İsmail Kayacı, konuşmasında, Iri Yengi’in 100. yılını ulusça kutlamanın hakikat gurur ve heyecanını yaşadıklarını belirtti.

Şiir dinletisi ve ahali oyunu ekibinin gösterisinin ardından askerlerin geçişiyle sona ermiş törene, CHP Kırıkkale Saylav Ahmet Önal, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Niğde

Niğde’de Cumhuriyet Meydanı’nda planlı törende, Vali Mustafa Belletici ve Şehremaneti Komutan Vekili Gülsüm Temur, katılımcıların bayramını kutladı.

Atatürk Anıtı’na Valilik, Uray Başkanlığı, siyasi parti ve sivil sosyete kuruluşu çelenklerinin koyulduğu törende, kaçınmak duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Teğmen Sinan Şat’ın konuşmasından sonraları çeri Kaan Insan 30 Ağustos ile ilişik türkü okudu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunduğu tören, komandoların geçişiyle sona erdi.

Törene, DOĞRU Parti Niğde milletvekilleri Çetin Ergun ve Hak Gültekin, CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, siyasi parti ve sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar, öğrenciler, çeri ve polisler katıldı.

Kayseri

Kayseri’dahi düzenlenen tören, Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi.

Vali Gökmen Çiçek, Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral Haldun Taşan ve Büyükşehir Belediye Reisi Memduh Büyükkılıç, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın peşi sıra Çiçek, valilik makamında tebrikleri akseptans etti.

Cumhuriyet Meydanı’nda devam eden programda Çiçek, Taşan ve Büyükkılıç, askeri araçla törene katılanları selamladı.

Merasim, koşuk dinletisi ve el oyunu ekibinin gösterisinin arkası sıra askerlerin geçişiyle serencam buldu.

Ilbay Çiçek, törenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, 30 Ağustos Yengi Bayramı’nı nazik aynı onur ve gururla kutladıklarını belirterek, “30 Ağustos zaferimiz yemeden içmeden Türkiye’bile değil kazanıldığı dönemde gayrı mazlum ve esaret altındaki milletlere üstelik iri benzeri ümit vermiş, onların dahi kurtuluş savaşlarına medar hazırlamış. Bugün da esbak olduğu gibi bize tekrardan o günleri kabul etmek ağırbaşlı ve umut veriyor.” diye konuştu.

Sivas

Sivas Valisi Yılmayan Şimşek, 5. Piyon Terbiye ve Tugay Başbuğ Vekili Piyon Albay Alemdar Özcan ve Sivas Şehremini Hilmi Bilim Adamı, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Parıltı, onur defterini imzaladı.

Parıltı, Özcan ve Bilim Adamı elan sonraları valilik makamında tebrikleri kabul etti.

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı merasim ise Parıltı, Özcan ve Bilgin’in tören aracından vatandaşların bayramını kutlamasıyla başladı.

Konuşmaların yapıldığı, umum oyunları gösterilerinin sunulduğu izlence, merasim geçişi ile sona erdi.

Törene, DOĞRU Tümen Sivas Milletvekili Semiha Maraba ile CHP Sivas Saylav Ulaş Glokom de katıldı.

Kırşehir

Cacabey Meydanı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na Valilik ve Şehremaneti Başkanlığı çelenkleri koyuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kırşehir Valiliğinde planlı kabul törenine geçildi.

Ardından Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara ve Kırşehir Belediye Reisi Selahattin Ekicioğlu, törene katılanların ve halkın bayramını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Kurnaz Üsteğmen Yunus Turgut ayrımsız müracaat yaptı.

Kırşehir Belediyesi Mehteran Takımının konseri ve şiirler okunmasının arkası sıra umum oyunları gösterisi düzenlendi.

Program, tören geçişiyle sona erdi.

Nevşehir

Nevşehir’deki törenler, Hükümet Konağı uğrunda Atatürk Anıtı’na çelenk koyulmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, makamında tebrikleri kabul etti.

Daha sonraları Becel, Belediye Reisi Mehmet Sarban ve İl Güllabi Komutanı Mümessil Albay Bahittin Maksat Yakın, Cahillik ve Spor Müdürlüğü 2 numaralı çim sahada halkın bayramını kutladı.

Şiirlerin okunduğu ve konuşmaların yapıldığı kutlamalarda, öğrenciler türlü gösteriler sergiledi.

Programın böylece düzensiz izlem, karakol, uyuşturucu, mayın ve bomba kontrol köpekleri eylem yaptı.

Share: