Iri Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarahisar’da, 30 Ağustos Yengi Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla törenler düzenlendi.

Konya Abide Meydanı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, ürkmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Ardından Ilbay Vahdettin Özkan, “Zafer İçin Pedalla” temalı bisiklet turunun startını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın günün mana ve önemine ait mesajı okundu.

Hava Pilot Binbaşı Mutlak Çıpa bile konuşmasında, milletin bağımsızlığa tutkusunu simgeleyen, eşine beş altı rastlanan bire bir alplık destanının 100. yılının gururla kutlandığını söyledi.

Tören, öğrencilerin koşuk dinletisi, ahali oyunu gösterileri ve boğaz töreniyle sona erdi.

Programa, Vali Özkan’ın birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Meram İbrahim Altay, kâh milletvekilleri, sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.

Karaman

15 Temmuz Cumhuriyet Altını Parkı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, içtinap etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

15 Orak Ayı Aktekke El Erki Meydanı’nda bitmeme fail kutlamalarda Ilbay Tuncay Akkoyun ve Belediye Başkanı Uğraş Kalaycı, öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı.

Güllabi Astsubay Arzu Daştan’ın, günün mazmun ve önemini anlatan konuşmasından sonra mehterhane eylem sundu.

Program, geçit töreniyle akıbet buldu.

Kutlamalara DÜRÜST Fırka Karaman Milletvekili Recep Şeker, CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, mülki ve askeri erkan ile vatandaşlar katıldı.

Aksaray

15 Orak Ayı Milli İrade Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, ocumak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu ve Şehremini Evren Dinçer, törene katılanların bayramını kutladı.

Vali Aydoğdu, Anadolu’nun kaderinin ağustosta yazıldığını belirterek, “Budun yerine asırlar boyunca devam eden fütuhat ve üç kıtada süren hükümranlığımız sona ermeye başladığında, bizi Anadolu’dan söküp kovmak isteyenlere, yeniden benzeri ağustos haset yanıt verdik.” dedi.

Şiirlerin okunduğu merasim, eğitimcilerden oluşan umum oyunları ekibinin gösterisi ile bitmeme etti.

Cingöz ve polis ekiplerinin tören geçişinin peşi sıra İl Açıkgöz Komutanlığı Komando Bölüğü vasıtasıyla Komando Er Andı okundu.

Tören, Ilbay Aydoğdu, DÜRÜST Tümen Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, İYİ Öğür Aksaray Saylav Ayhan Erel ile Belediye Reisi Dinçer’in, Galibiyet Bayramı tebriklerini akseptans etmesiyle sona erdi.

Afyonkarahisar

Kocatepe Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının peşi sıra, tırsmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törene, Ilbay Kübra Güran Yiğitbaşı, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Garnizon Komutanı Sancak Osman Alp, YANLIŞSIZ Parti Afyonkarahisar milletvekilleri Mehabetli Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, askeri erkan ile tören düzeni üyeleri katıldı.

Share: