İş adamlarından ‘Sanayi İstanbul’dan taşınsın’ çağrısı

Manisa TSO Başkanı Mehmet Yılmaz büyük ayrımsız depremin beklendiği İstanbul’a artık yıpranmamış OSB’ler dayamak yerine endüstri tesislerinin hareket riski sıfır Konya-Aksaray bölgesine kaydırılması gerektiğini söyledi.

Manisa Tecim ve Endüstri Odası, Iye İhracatçı Birlikleri’nin (EİB) Ekonomi Gazetesi iş birliğinde düzenlediği “Iye İhracat Buluşmaları-Manisa” buluşmasına aile sahipliği yaptı.

Manisa Tecim ve Endüstri Odası Konuşma Salonunda yedincisi düzenlenen programa Manisa Ticaret ve Uran Odası Umumi Heyet Başkanı Mehmet Yılmaz, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Güzgülü, Iye İhracatçı Birlikleri Eş Güdümcü Başkanı Jak Eskinazi, Türk Eximbank A.Ş. Ege Havza Müdürü Gülom Timurhan, Manisa Tecim Borsası Başkanı Sadık Özkasap katıldı.

“Yer Sarsıntısı çabucak olduğunda gündemimize geliyor”

Manisa Tecim ve Endüstri Odası Başkanı Mehmet Yılmayan, “Hareket ince zamandan beri unuttuğumuz ızdırap amma üzücü bire bir köken. Ego de tıpkı depremzedeyim. 1999 Bataklık depreminde o acıyı yaşadım. Maatteessüf şunu izah etmek gerekir kim ülkemizde çabucak bu tuhaf olaylar yaşandığında gündeme geliyor. Türkiye ayrımsız deprem ülkesi. Türkiye’nin 25 vilayeti depremden bir numara derecede etkilenecek tıpkısı düz üstüne müesses ve büyüklük nüfusunun yüzde 42’si üstelik deprem kuşağında yaşıyor” dedi.

“İstanbul sanayisinin taşınması gerekiyor”

Yılmayan serencam zamanlarda sıkça dile getirilmeye başlanan, muhtemel İstanbul depremi karşı dahi, “İstanbul depremi diyoruz. Gelişigüzel şeyi İstanbul’a yıkmanın, İstanbul’a yığmanın hangi anlamı var. İstanbul Türkiye sanayisinin yüzdelik 52, yüzdelik 55’ini ortaya koyuyor. Bakıyoruz Ankara’daki birçok birimi İstanbul’a taşıyoruz. İstanbul’un çevresine yeni yeni OSB’ler açıyoruz. Yıpranmamış yıpranmamış uran siteleri açılıyor. Bu endüstri sitelerini İstanbul’un nüfusuyla oranlı kendisine dile getirdiğimiz antlaşma bu Manisa’nın 2-3 ilçesine eş değer tıpkı düz yapıyor. Hem zelzele bekliyorsunuz hem deprem beklentisi ortamında yeni yerleşimler yapıyorsunuz. Bu benzeri çelişki. Eleştirmek gösterişsiz peki bunun bir çözümü var mı? Var. Bunun çözümü şu; sizin tek depremden etkilenmeyecek alanlarınız var. Konya-Aksaray arasındaki alanlar. 100 binlerce dönüm düz var. Bunlar tarım dışı yani mugayir alanlar. İstanbul sanayisinin arz birkaç yüzdelik 35’ini oraya taşımak zorundasınız” diye niteleyerek konuştu.

Son zamanlarda toplumun çalışmadan macerasız yoldan mülk kazanmaya yöneldiğini ve bunun balaban benzeri etki olduğuna aksan işleyen Yılmaz açıklamasını şöyle tamamladı: Biz dahi toptancılık var. Toplumda şöyle bir us var. Atatürk’ün çokça güzel tıpkı sözü var. ‘Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, abat sürmek talip toplumlar; önce haysiyetlerini, sonradan hürriyetlerini daha sonradan bile bağımsızlık ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.’ Bu büyüklüğünde esas. Bilimden, akıllıca yoldan, cumhuriyetin kuruluş değerlerinden ayrılmamak ümidiyle hepinize teşekkürname ediyorum.”

İhracatçılara 19,6 milyar dolar kredi desteği

Bankalarının ihracatçılara sağladığı desteklerden bahseden Türk Eximbank A.Ş. Ege Mıntıka Müdürü Gülom Timurhan ise yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “2022 sene sonu itibariyle ihracatçılarımıza 19,6 milyar dolar kredi desteği sağladık. Güdük vadeli ihracata tedbir kredilerinin yanı sıra itidalli ve detaylı vadeli ihracata müteveccih işletme finansmanı ve envestisman kredileri ile ihracatçılarımızın finansman ihtiyaçlarına çözüm üretiyoruz. İhracatta KOBİ’lerin payının artırılmasını önemsiyoruz. Bu doğrultuda bankamızın hizmetlerinden yararlanan dış satımcı firmalar ortamında KOBİ’lerin payı 2022 yılında yüzdelik 81’e yükselmiştir. İhracatın tabana yayılması stratejimiz doğrultusunda ihracatçılarımızın finansmana erişimde karşılaştığı teminat oluşturma sorununa çözüm yapmak üzere bankamız ile Türkiye İhracatçılar Meclisinin ortaklığıyla kurula İhracatı Geliştirme A.Ş.’nin 1 Mart 2022 itibariyle faaliyete geçmesiyle ihracatın finansmanında yıpranmamış ayrımsız zaman başlamıştır. İGE’nin faaliyete geçmesiyle İGE Kefaletiyle 3 bin 100’den çok ihracatçımıza emniyet kullandırılmış toplamda 17 milyar TL’lik itimat hacmine ulaşılmıştır. Gayemiz Türk Eximbank’ın imkanlarını çokça henüz aşkın ihracatçımız ulaştırarak onlara arsıulusal rekabette destek olup daha çok ihracat yapabilmelerini sağlamaktır.”

“Deprem tek gündemimiz oldu”

Konuşmasına yaşanan hareket felaketiyle başlayan Veli İhracatçı Birlikleri Eş Güdümcü Başkanı Jak Ezkinazi, “İlk andan itibaren bugüne büyüklüğünde depremi konuşmadığımız, hareket üzere çalışmadığımız 1 zaman de bulunmayan. Iye İhracatçı Birlikleri kendisine, evvel etapta Tecim Bakanlığımızdan 6 milyon liralık bire bir kaynağımızı ayni yardım olarak dercetmek için izin aldık. Bu izinle tahaffuz ve hıfzıssıhha ihtiyacına çevrilmiş ihtiyacı eğlemek için çalışmalara başladık. 100 nüsha donanımlı konteyneri sarsıntı bölgesine sevk ettik. Zelzele bölgesine ulaştırdığımız otağ sayısı 55 oldu. Sarsıntı bölgesinde salgın hastalıkların oluşmasını geciktirmek namına yer şişman ihtiyaçların başında gelen inşa WC’ler geliyor. 7 adet ihdas WC’yi yer sarsıntısı bölgesine gönderdik. 3 bin 600 yatağı depremzedelerimizin hizmetine sunduk. Iye Maden İhracatçıları Birliğimiz ve Ege Akarsu Ürünleri ve Hayvanca Mamuller İhracatçıları Birliğimiz üyelerinin korkulu olduğu Muğla’dan 4 askeri kargo uçağı arkalama malzemeleri yer sarsıntısı bölgelerine ulaştırdık. Veli Eroin İhracatçıları Birliğimizin da içinde olduğu Madencilik Platformumuz 10 bin civarında madencimizin arama kurtarma çalışmalarında yer almasını kombinasyon etti. Madencilerimiz kriz altından çokça sayıda insanımızın aktif çıkarılmasını sağladılar. Kahraman madencilerimize sizlerin huzurunda tıpkısı misil henüz şükranlarımızı sunuyorum. Türkiye’de geri hizmet altyapısı en ateş parçası sektörlerden biri konumunda olan genç kâr sebze sektörümüz, itici zincire ahenkli araçlarıyla; Türkiye’nin ciharıyek tarafındaki müzaheret malzemelerini hareket bölgelerine nakletti ve etmeye devam ediyor” dedi.

“Depremden etkilenen 11 kentin ihracat açıklarını bloke etmek zorundayız”

Deprem bölgesindeki 11 kentin ihracat açıklarının değişik iller eliyle kapatılması gerektiğinin altını çizen Eskinazi konuşmasını şöyle tamamladı: “Depremin yaralarını yok etmek amacıyla 24 saat çalışırken, benzeri yandan dahi dış satım yapmaya sürmek zorundayız. Çünkü, depremin vurduğu 11 ilimizin ortaya çıkma istihsal ve ihracat açıklarını da diğer iller bloke etmek zorundayız. Iye İhracatçı Birlikleri adına gücük ay ayında ihracatımızı yüzde 5 artırmayı başardık. 1 milyar 511 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Iye Bölgesi’nin ihracatında tarım ürünlerinin payının büyüklüğü bu çağ bizim avantajımız olacak kabil görünüyor. Manisa; Sanayi ve tarımsal üretimin işlek olduğu, az buçuk ilk de dillendirdiğim kabil 2022 yılında 5 bilyon 203 milyon dolarlık ihracatla, Türkiye’nin yeryüzü çokça ihracat özne iller sıralamasında 7. sıranın sahibi konumunda. Manisa; 2023 yılının önceki iki ayında 749 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 2023 yılında Manisa’nın ihracatta 6 bilyon doları geçmesini bekliyoruz. Ege Bölgesi, 2022 yılında iller bazında 31,4 milyar dolar, gümrük müdürlüklerine bakarak 38,5 bilyon dolar dış satım yapmış tıpkı toprak. Balıkesir’i Veli Bölgesi illeri ortada değerlendirdiğimiz takdirde 9 ilimizin 8 tanesi 2022 yılında ihracatlarını artırmayı başardılar. 2022 yılında Iye Bölgesi’nde ihracatı gerileyen biricik ilimiz Manisa. Bu konuyu az buçuk araştırdığımızda; Manisa’nın ihracatının ithalata bağımlılığının efdal olması Manisa’nın ihracatının eksiye düşmesinde aktif konu olduğunu söyleyebiliriz. Manisa, 2022 yılında TÜİK verilerine bakarak 3 milyar 167 milyon dolar dış alım yaptı. Geçtiğimiz günlerde TÜİK Dış Tecim Endekslerini açıkladı. Buna bakarak Türkiye’nin ihracatındaki tutar ve döviz ayar artışı, ithalatındaki hacim ve döviz değeri artışının çokça gerisinde kalık durumda. Düşük kur-düşük faiz politikamız ihracattan artış, ithalatı destekliyor. Aut tecim açığı bu nedenle 2022 yılında 110 bilyon dolara bundan sonra, 2023 yılında 160 milyar dolara koşuyor. Bu safiha birlikte Manisa’nın 2022 yılı ihracatının illet 2021 yılının geride kaldığını ortaya koyuyor.”

İhracatın yıldızları ödüllendirildi

Eskinazi’nin konuşması sonrası ‘Manisa İhracatının Yıldızları’ Bağış Töreni yapıldı. Ege İhracatçılar Birliğine üye olup Manisa’de arz çok dış satım işleyen Mitsubishi Electric, Schneider Electric, Imperial Tobacco, Bağımsız Tarım ve Keskinoğlu firmalarına ödülleri protokol üyeleri yoluyla sunma edildi.

Ihsan töreninin arkası sıra Tutum Gazetesi Alfabe İşleri Müdürü Handan Sema Ahu moderatörlüğünde, Iktisat Gazetesi Umumi Heyet Başkanı Melik Güldağ, Tutum Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar ve Ekonomi Gazetesi Iz Kurulu Başkanı Dr. Şeref Oğuz’un konferansçı olduğu açık oturum gerçekleştirildi. – MANİSA

Share: