İsmail Kahraman’ın Rize’deki konuşmasına dair açıklama Açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Erdemli İstişare Kurulu Başkanvekili ve TBMM 27. Başkanı İsmail Alp’ın toplumsal medya hesabından Rize’nin fethinin 561’inci yıl dönümü törenindeki konuşmasına dair izah yapıldı.

Kahraman’ın Twitter hesabından TBMM 27. Başkanlık Ofisi Basın Müşavirliği tarafından paylaşılan açıklamada, bahis konusu törendeki konuşmanın tıpkı bölümünün, bütünün bağlamından ayrı kendisine haberleştirildiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Sayın Alp’ın konuşmasında meni ettiği kabilinden, Rus ordusunun işgal ettiği toprakları tecezzi ederek ülkelerine dönmesi sırasında değme muharebe olmamıştır. Bilindiği üzere 1916’üstelik Rus orduları, savaşarak girdikleri Rum topraklarından Çar idaresinin yıkıldığı, Al Lenin’in Rusya’nın lideri olduğu 1917 ihtilali sonrası çekildi. Rusya, bu tarihte İngiltere, Fransa ve İtalya ile olan birlikteliğinden ayrıldı ve ülkemizdeki işgale da sonuç verdi. Tıpkı şekilde yurdumuzu işgal fail ve dört yıl topraklarımızda kalan müstevliler, Birinci Dünya Harbi’ni sonlandırdıkları için İzmir’i 6 Ilkgüz 1922 Çarşamba günü infirak etti. 9 Ilkgüz 1922 Cumartesi haset ordumuz İzmir’e girdi. İşgal kuvvetleri 4 Ekim 1923 Perşembe günü İstanbul’dan ayrıldı, ordumuz ise 6 Ekim 1923 Cumartesi günü İstanbul’a girdi.”

Açıklamada, “Seçme sene 2 Mart tarihi Rize’nin kurtuluşu adına anılmakta, posta üzerindeki ilçelerde bile birer devir arayla o ilçenin kurtuluş günü namına kutlanmaktadır. ‘Esaretten tutsaklıktan kurtuldum’ diye meze yapılmaz, fetihler kutlanır. Tarihimiz fetihlerle doludur.” ifadeleri kullanılarak, şöyle denildi:

“Sayın Kahraman birlikte Rize’deki konuşmasında bu topraklarda 1071 Malazgirt Zaferi ile başlayan zaferlerimizin dökümünü yaptı, saydığı zaferleri 30 Ağustos Nazik Hücum Zaferi ile sonlandırdı, şehit ve gazilerimizi rahmetle andı. Halas Mücadele’miz esnasında özge cephelerde ve ayrıksı devletlerle olan savaşlarda şehitler verdik. Tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle namahrem ediyoruz. Tarihi gerçekleri saymak ve akilane beyan etmek elzemdir. Tarih tıpkı deniz feneridir; geleceği gösterir, geçmişten dersler aldırır ve yaşanan hatıra de değerlendirme imkanı sağlar. Sayın Alp’ın dedesi Yemen’birlikte, dayısı Sarıkamış’ta şehit olmuştur. Bayrağımızdaki al renkte payı olan bire bir aileden mevrut, ömrü manevi ve milli değerlere bakım ve bağlılıkla eski tıpkısı zatı yazmak yahut yanlış tanıtmak vicdanları yaralar, yürekleri kanatır.”

Share: