Isparta’da 205 dönüm lavanta tarlası arıcılık üzere akıllıca hale getirilecek

Isparta Valisi Aydın Baruş, lavanta balı üretimi üzerine icraat yapıldığını belirterek, 205 dönüm lavanta tarlasının lavanta arıcılığı amacıyla makul ayla getirileceğini bildirdi.

Isparta Katışıksız Yetiştiricileri Birliği aracılığıyla bu sene ilk defa bal hasadı tebrik kartı etkinliği gerçekleştirildi. Milas Ulus Bahçesi’nde mevcut Yakaören Samimi Kadın Kooperatifi tesislerinde yapılan etkinliğe Ilbay Kültürlü Baruş birlikte katıldı.

Isparta’nın arıcılık açısından çok ak yazılı tıpkısı kent olduğuna değinen Ilbay Baruş, kentte alelhusus lavanta balı üretimi konusunda çalışmalar yapılacağını söyledi.

Vali Baruş, “Isparta’nın gelişigüzel köşesinde arıcılık yapılabiliyor ve arıcılık faaliyetleri neticesinde üretilen bal birlikte banal çok kaliteli. Vatandaşlarımızın rahatlıkla tüketebileceği ve sağlıkları amacıyla yararlanabileceği tıpkısı özelliğe ehil. Isparta özelinde bizim üzerinde durmamız müstelzim özel bahis lavanta balı. Zira bildiğiniz kabilinden Isparta sonuç yıllarda yapmış olduğu atılımlarla lavanta alanında işaret bire bir kent haline geldi. Vatandaşlarımızın bu fazlalaşan bitkiden yararlanması lazım. Onun üzere bizler de çalışmamızı sürdürüyoruz. Orman Havza Müdürlüğümüzün yapmış olduğu çalışmalarla inşallah benzeri birçok kamer içerisinde arıcılarımızın ihtiyaçlarını birlikte göz uğrunda bulundurarak kısaca 205 dönüm lavanta tarlasını lavanta arıcılığı üzere akıllıca hale getireceğiz. Şu anda Tarım ve Orman Bakanlığımızın yapmış olduğu çalışmaların neticesinde Isparta’mızda haddinden fazla sayıda bal ormanı var. Bu bal ormanlarını hele lavanta konusunda de yapacağımız çalışmalarla sayısını 20’nin üzerine çıkaracağız. Lavanta balı üzerine Isparta’nın bire bir işaret haline gelmesini bilcümle gelişigüzel sizlerin üstelik katkılarıyla gerçekleştirme edeceğiz. Bizler Valilik namına, Ekincilik ve Orman Bakanlığımızın vereceği desteklerle inşallah çiftçilerimize gerekli katkıları sağlayacağız. Bütün gelişigüzel lüzumlu bal ormanlarının miktarının artırılması gerekse üretilen bal miktarının artırılması üzerine Isparta’yı sunu aceleci gelişen illerden biri haline getirmeye çalışacağız”dedi.

Konuşmalarından peşi sıra Vali Baruş, bal halis muhlis makinesinin düğmesine basarak peteklerden önceki balı süzerek hasat sezonunun kül üreticilere feyiz ve artağanlık getirmesi temennisinde bulundu. – ISPARTA

Share: