Isparta’da bal hasadına başlandı

Isparta’nın Milas Beğeni Parkı’nda arıcılar, bal sağımına başladı.

Isparta Günahsız Yetiştiriciliği Birliğine mecbur arıcıların Milas Tabiat Parkı’nda ürettiği balların hasadı zımnında etkinlik düzenlendi. Etkinlikte lavanta balının tanıtımı dahi yapıldı.

Isparta Valisi Entelektüel Baruş, buradaki konuşmasında, lavanta balı üretimi için yetiştiricilere yönelik yatırımlar yapılacağını söyledi. Arıcılığın vatandaşların anadan görme namına yüzyıllardır kebir besin ve ticari uğraşı olduğunu tamlayan Baruş, “İlimiz tarımı açısından arıcılığı haddinden fazla önemsiyoruz zira Isparta erbap olduğu tabii güzellikleri, bitki varlığı, hoş kokulu bitkileriyle gelecekte arıcılık açısından benzeri bellik olmaya aday.” dedi.

Isparta’nın her köşesinde arıcılık yapılabildiğini ve arıcılık faaliyetleri neticesinde üretilen balın çok nitelikli olduğunu kaydeden Sulh, balın vatandaşların ferah ferah tüketebileceği ve sağlıkları için yararlanabileceği bir özelliğe erbap olduğunu aktardı.

Isparta özelinde lavanta balının üstünde durmaları gerektiğini tabir fail Baruş, şunları dile getirdi:

“Bildiğiniz kadar Isparta son yıllarda yapmış olduğu atılımlarla lavanta alanında bellik bire bir site haline geldi. Vatandaşlarımızın bu artımlı bitkiden yararlanması lazım. Onun için bizler dahi çalışmamızı sürdürüyoruz. Orman Nahiye Müdürlüğümüzün yapmış olduğu çalışmalarla inşallah beş altı kamer içerisinde arıcılarımızın ihtiyaçlarını de ayn önünde bulundurarak kestirmece 205 dönüm lavanta tarlasını lavanta arıcılığı amacıyla uygun kuzuluk getireceğiz. Şu anda Ekincilik ve Orman Bakanlığımızın yapmış olduğu çalışmaların neticesinde Isparta’mızda çok sayıda bal ormanı var. Bu bal ormanlarını özellikle lavanta konusunda birlikte yapacağımız çalışmalarla sayısını 20’nin üzerine çıkaracağız.”

Türkiye Salt Yetiştiricileri Kalıp Birliği Başkanı Nurlu Delimsirek ise Isparta’dahi son yıllarda lavanta balı çalışmalarına başladıklarını anlattı.

Isparta Katışıksız Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Aptal üstelik kentte 650 arı yetiştiricisinin olduğunu ve hedeflerinin bu sayıyı 1000’e çıkartmak olduğunu anlatım etti.Share: