Isparta’da iyesiz köpekten kaçarken otomobilin çarptığı Rabia Kallı’nın ölümüne ilişkin davada ikinci murafaa

Isparta’üstelik sahipsiz köpekten kaçan darülfünun öğrencisi Rabia Kallı’ya otomobille çarparak ölümüne sebep olan sürücünün yargılanmasına bitmeme edildi.

Isparta 2. Esas ve Ukubet Mahkemesinde tanıdık davanın ikinci duruşmasına karşı “taksirle koca katil” suçundan 2 yıldan 6 yıla büyüklüğünde mapushane cezası maksut çoban A.Y’nin avukatı katıldı. Davada tutuksuz yargılanan A.Y. duruşmaya katılmadı.

Kallı’nın ev avukatları, Ankara Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi raporu ile sormaca aşamasında trafik bilirkişisi yoluyla tertip edilen rapor beyninde tezat bulunduğunu öne sürerek dosyanın Ankara Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi dal kurula gönderilmesini dilek etti.

Bu talebi reddeden murafaa başkanı, ilçe simultane Kallı’nın yanındaki arkadaşının şahit olarak dinlenmesi üzere duruşmayı 25 Ekim’e erteledi.

Müşteki avukatlarından Ferhat Taşbinar, adliye önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Kallı ailesinin ve kendilerinin yegâne amaçlarının bu davayı kaldırmak olmadığını söyledi.

Kazanılacak aynı davanın, maddi ve manevi bir kazancın, hayalleri olan ve gençliğinin baharında hayatını kaybeden Rabia’yı ansız getirmeyeceğini rapor fail Taşbinar, şöyle konuştu:

“Ancak iyesiz köpekler meselesinin üstüne gidilebilirse ayrımsız elan böyle canlar yanmayacak, annelerin yüreğine üzücü düşmeyecektir. Bu konuya alın evvel âdem felsefesinde olduğumu Allah’ın da insanları varlıkların sunu üstünü kendisine yarattığını göstermek isterim. Burada oylumlu olan iyesiz hayvanlara ilgilendiren hazırlık gönüllenmek istenmekte midir? Harekete geçilecek midir? Konunun uzmanlara bırakılmasıyla sorunun altından kalkılabileceği kanısındayım.”

Avukat Esranur Yapıcı üstelik sahipsiz köpeklerin mevki problemi haline geldiğini, Kallı’nın bu nedenle taze yaşta yaşamını yitirdiğini, yapılan hiçbir şeyin gailesiz tıpkı kızı geriye getirmeyeceğini dile getirdi.

Olay

İstanbul Caddesi’nde 6 Mart 2022’de iyesiz köpekten korkarak yola atlayan 20 yaşındaki Rabia Kallı, otomobilin çarpması sonucu kilolu yaralanmıştı. SDÜ Araştırı ve Aplikasyon Hastanesine kaldırılan canlı kız yaşamını yitirmişti. 7 Haziran’de davanın evvel duruşması görülmüştü.Share: