İsrail ve Lübnan krizi tırmanıyor! Orduları devreye soktular

Dünyanın değişik yerlerinde çizik ülkeleri arasındaki gerginliklere İsrail ve Lübnan arasındaki yüklülük bile eklendi. İsrail hükümeti matbuat ofisinden yapılan açıklamada, Gantz’ın Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı ve Defans Bakanlığı Genel Direktörü dahil peş dozaj askeri ve düzenlilik yetkilileriyle yorum toplantısı yaptığı aktarıldı. Açıklamada, “Lübnan ile bahir sınırının çizilmesine ilişkin müzakerelerdeki gelişmeler üstüne Gantz, savunma birimlerine, gerilimin tırmandığı kuzeyde, saldırgan veya defans odaklı rastgele soy senaryoya hazırlık yapılması talimatı verdi.” ifadeleri yer aldı.

MÜZAKERELERDEKİ MÜSPET ALBENI DEĞİŞTİ

İsrail ile Lübnan beyninde deniz sınırı çizilmesine ilişik KUL arabuluculuğunda ölçülü müzakerelerdeki müspet albeni değişmişti. İsrail Başbakanı Yair Lapid’in anlaşma taslağında Beyrut’un değişiklik taleplerini reddettiği bildirilmişti. Yerel basına mütekellim ve adının açıklanmasını istemeyen İsrailli bire bir politik nesep, “Başbakan Lapid’in, Lübnan’ın konvansiyon metninde yapılmasını istediği değişiklikleri akseptans etmediğini ve danışma ekibine bunları reddetmesi talimatı verdiğini” belirtmişti. İsrail Defans Bakanı Benny Gantz de katıldığı tıpkı askeri törende, “Eğer Hizbullah, altyapımıza, egemenliğimize benzeri engel isnat etmek gerek Lübnan’ın ödeyeceği askeri değer güç evet.” demişti.

İKİ KONUDA ANLAŞMAZLIK YAŞIYORLAR

İsrail, “duba çizgisi” kendisine isimlendirdiği hattın anlaşmaya “uluslararası deniz sınırının çizilmesi” şeklinde geçmesini istiyor. Buna rağmen Lübnan’ın anlaşmada bunun tıpkı “uluslararası sınırın çizilmesi” değil “sınırdaki çatışmanın sona ermesi” şeklinde yer almasını istediği aktarılmıştı. Antrparantez, anlaşmanın son taslağında, Lübnan’ın Kana gaz sahasında Bütünsel şirketiyle çalışacağı, İsrail’in buradan elde edilecek gelirlerden alacağı payı Total şirketiyle danışma etmesi öngörülüyordu. Ancak İsrailli siyasi kaynağa göre, Lübnan’ın İsrail’in Total şirketiyle yapacağı müzakerelere karışmak istediği ve bu müzakerelerde onaylama hakkı istediği kaydedilmişti.

İKİ MEVKI ARASINDAKİ DENİZ SINIRI ANLAŞMAZLIĞI

İsrail ile Lübnan arasında kısaca 860 kilometrekarelik deniz sahası anlaşmazlığı bulunuyor. İki ülke bile bu bölgenin kıta sahanlığında adalet sav ediyor. İsrail, Lübnan hükümetinin lisanslama sürecine başladığı 5 bloktan üçünün İsrail kıta sahanlığı çizgi bölgesinde düzlük aldığını öne sürüyor. Lübnan tarafı ise kesinleşmemiş bölgenin 2 bin 290 kilometrekare olduğunu savunuyor. Lübnan Cumhur Reisi Mişel Avn, İsrail ile bir yıldır askıda olan bilvasıta müzakerelere yeniden başlanması için 14 Haziran’üstelik, arabulucu BENDE’li diplomat Amos Hochstein ile bir araya gelmişti.

Hochstein, sonuç olarak 9 Eylül’de Beyrut’ta kâh temaslarda bulunmuş ve anlaşmaya varılması hususunda iyimser olduğunu tabir etmişti. Lübnan Cumhur Reisi da 19 Eylül’dahi İsrail ile müzakerelerde son aşamaya gelindiğini, beceri detaylar üstünde görüşmelerin yapıldığını belirtmişti. Lübnan ve İsrail, bahir sınırının çizilmesi üstüne 2 Ekim’birlikte ABD’den gelen “yazılı teklifi” tasdik aldıklarını açıklamıştı. Lübnan, ESIR’den gelen yazılmış teklife 4 Ekim’de “kâh değişikliklerin temenni edildiğini” içeren bir karşılık verildiğini duyurmuştu.

Share: