İstanbul 4. Arsıulusal El Müzikleri Festivali Başlıyor!

Türkiye’nin tek ahali müzikleri festivali olan İstanbul Uluslararası Ahali Müzikleri Festivali, bu sene dördüncü nöbet yapılıyor. Curcuna, İspanya’dan Buika, Türkiye’den Güç Bingöl ve İrfani Türküler konserleri ile Beyoğlu Ekin Yolu Festivali kapsamında 4-5- 6 Ilk Teşrin tarihlerinde Atatürk Hars Merkezi’nde gerçekleşecek. Festivalde ayrıca ücretsiz üniversite konserleri, Aşıklar konseri, anadan görme enstrümanlar sergisi, köylü dönüşümden yapılan enstrümanlar sergisi ve konseri, Okay Temiz Ritim Atölyesi ve konseri ile rabıt imal atölyesi üstelik yapılacak.

Buika, Yavuz Bingöl, İrfani Türküler

İstanbul Arsıulusal 4. Ahali Müzikleri Festivali, bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla 4, 5, 6 Ilk Teşrin tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Programı, Danışma Hayattır Derneği aracılığıyla hazırlanan festivalin bu yılki ecnebi konuğu Buika olurken İrfani Türküler ve Yavuz Bingöl ise Türkiye’yi temsilen AKM’bile dinleti verecek.

AKM’de yoğun mahmul üç periyot

Türkiye’nin el müzikleri alanında arz doğru festival olma uğrunda ilerleyici İstanbul Arsıulusal Ahali Müzikleri Festivali 4 Ekim Salı haset AKM’dahi yapılacak açılış töreni ile başlayacak. Üç dönüş boyunca umum müziklerine dair metanetli çokça etkinliği AKM, AKM Alt Dinlenmelik alanı ve Galata Üniversitesi Şişhane Meydanı’nda sanatseverlerle buluşturacak.

Okay Akman Ritim Atölyesi ve Konseri

Dünyaca adlı perküsyon sanatçısı Okay Bozulmamış festivalde kendi adını haiz Dizem Atölyesi ve Tartım Konseri ile festivalde düz alıyor. Antrparantez, Akman’e ilişkin enstrümanlardan oluşan sergi birlikte AKM Zir Fuaye alanında yapılacak olan Dizem Atölyesi ve konseri ile ücretsiz namına izlenebilecek.

Ağababa ve Oğul Aşıklar

Ardahanlı ata ve mahdum Aşıklar Orhan ve İsrafil Üstündağ, İstanbul 4. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali açılışında AKM Zir Dinlenmelik’de benzeri dinleti verecek. Orhan ve İsrafil Üstündağ, Anadolu’nun bu hususi geleneğini sazları ve sözleriyle yaşattıkları konserde hayatın gelişigüzel alanına dair atışmalarıyla izleyenlerle buluşacaklar. Ağababa Üstündağ geleneği, müziği elan çağcıl biçimde ele düz mahdum İsrafil Üstündağ ise geleceği piyes ediyor. Ardahan’ın sesi ve soluğu olan ata ve oğul, festival kapsamında sazları ve sözleri ile dinleyicilerle olacak.

Üniversitede ücretsiz konserler

Festivalde antrparantez seçme yıl olduğu kadar el müziğinin heybetli isimleri olan Elif Buse Doğan, Yoğunluk Türkan, Ümit Yılmaz, Açık Deniz Arslan, Petra Nahtmanova, Volkan Topakoğlu ve Hür Birey Güdücü üniversiteliler ile ücretsiz konserlerde buluşacak. Aktiflik Galata Üniversitesi önü Şişhane Meydanı’nda yapılacak.

Bin almanak sesler

Anadolu’nun yavuklu tarihi olan enstrüman enstrümanlarından oluşan işporta ise AKM’nin ast fuaye alanında üç aktarılma süresince gezilebilecek. Etnomüzikolog Feridun Obul marifetiyle hazırlanan ‘Bu Toprağın Sesleri’ isimli sergide Anadolu’dan dünyaya gürültülü olmuş enstrümanların orijinalleri ve replikaları görülebilecek.

Rabıt imal atölyesi

Ulama sanatçısı ve saz imal ustası Oktay Yılmayan festivalde her sene olduğu gibi ‘Bağlama Yapım Atölyesi’ verecek. AKM fuayesinde yapılacak atölyede ulama yapımının her aşaması görülebilecek.

Çer çöplerle dinleti

Festivalin sargı albenili değişik etkinlikleri ise Fungistanbul tarafından düzenlenecek olan ‘Atık Enstrümanlarla Çalgı Atölyesi’, Çer Çöp Sergisi ve Fungistanbul konseri birlikte AKM Alt Fuaye alanında gerçekleşecek.

Doğayı siper bilincine ilgi kullanmak için yapılacak atölyede kullanılacak olan parçalanmamış materyaller atıklardan elde ediliyor. Atölyede, kullanım ömrünü tamamlamış, çıktı işe haylaz diye niteleyerek memul objelerin ‘ileri dönüşüm’ ile kuşkusuz enfes birer çalgı enstrümanına dönüşeceği gösterilecek. ‘Atık Enstrümanlarla Saz’ atölyesi, konu anlatımlı ve istifham-yanıt şeklinde olacak ve aktiflik ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Danışma Yönetmeni Müşkül Bingöl

Umum müziğinin, kültürümüzün bildirme majör ve barışsever bileşenlerinden olduğu savıyla yola koyulan İstanbul 4. Uluslararası El Müzikleri Festivali bu alanda kalıcılığı hedefleyerek sanatseverlerle buluşuyor. İçeriği Nutuk Hayattır Derneği tarafından hazırlanan festivalin Görüşme Yönetmeni ise ünlü artist Zor Bingöl.

Konferans Hayattır Derneği Umumi Heyet Başkanı Bingöl, Firez ve Turizm Bakanlığı, El Bank ve Aydınlı Kol katkılarıyla bu sene dahi müzikseverler üzere anlamlı aynı festival hazırladıklarını rapor ederek: “Beyoğlu Firez Yolu Festivali içre vadi almaktan muhit çokça mutluyuz. Bu yıl dört yaşına giren festivalimiz ülkemizin yetişkin festivalleri arasındaki yerini sağlamlaştırıyor. Yola çıkarken ülkemizin folk müziği konusundaki curcuna açığını mantinota hedefimiz olduğunu belirtmiştim. Bu erek ile temas sene dünyanın en kocaman isimlerini Türkiyeli müzikseverler ile buluşturuyoruz. Antrparantez yaptığımız atölyeler, sergiler, söyleşiler ile folk müziği alanındaki bilimsel verileri de halkımızla paylaşıyoruz. Festivalimiz gelişigüzel sene bir öncekinden elan zenginleşen programı ve etraflı içerikleriyle uzun yıllar boyu yaşayacak” dedi.

AKM Türk Telekom Opera Salonu Programı

4 Teşrinievvel Salı 21.00 İrfani Türküler

5 Ilk Teşrin Çarşamba 20.00 Buika

6 Teşrinievvel Perşembe 20. 00 Güç Bingöl

Share: