İstanbul Barosu Umumi Oturmuş… Komutan Adayı Saraç: “Sizi Güneş Yazmaya, 144 Sene Sonra İstanbul’a Karı Baro Başkanı Seçmeye ve Cumhuriyetin 100….

MARIFET: EDDA SÖNMEZ- OKTAY YILDIRIM/ ALICI: ELEZER KARAKULOĞLU

Dünyanın yer iri ve Türkiye’nin önceki barosu olan İstanbul Barosu’nun önce karı başkanı oluşmak üzere adaylığını koyan Cımbar Saraç, “Zaman karı avukat sayımız eş sayısından çok. Baromuz 144 yıldır asıl hakların mücadelesini veriyor. Fakat 144 yıldır karı baro başkanı olmadı. O halde yeryüzü anne hak olan eşitliği sağlamanın bilcümle zamanıdır. Zaman sizi sadece grubumuza rey vermeye değil, ruz yazmaya, 144 sene sonra İstanbul’a eş baro başkanını seçmeye ve Cumhuriyetin 100. yılına kadın başkanla girmeye nida ediyorum. Bir avukat namına kimsenin karşısında eğilmedim. Tek gücün karşısında eğilmeyeceğime kortej veriyorum” dedi.

İstanbul Barosu’nun yeni başkanının seçileceği 52’nci Umumi Kurul toplantısı Koy Kurultay Merkezi’nde sürüyor. İki aktarılma sürecek olan umumi kurulda 8 avukatlık grubundan 9 namzet riyaset üzere yarışıyor.

İstanbul Barosu seçiminde reislik için yarışacak isimlerden biri da Önce İlke Modern Avukatlar Grubu’nun dolay seçimle belirlenmiş adayı Av. Çımbar Saraç oldu. Saraç, İstanbul Barosu’nda Komutan Yardımcılığı ve Genel Yazmanlık, Türkiye Barolar Birliği’nde (TBB) Umumi Heyet Üyeliği üzere görevlerde bulundu.

Saraç, adaylığını zar ettiği konuşmada, bu genel kurulun sıra fora etmek üzere tıpkısı vesile olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“HUSUSIYET DEVLETİNDEN GİTTİKÇE UZAKLAŞTIĞIMIZ BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ: Herhangi Bir dönüş asıl hakları hiçe sayan, peşpeşe çıkan yasaların karmaşası ve hukuka marjinal uygulamaların içinde mesleğimizi yapmaya çalışıyoruz. Ülkemiz zaman teftiş mekanizmaları sıfır ayrımsız reislik sisteminin ahbaplik devletini ortadan kaldıran sürecini yaşamaktadır. Etki bağımsızlığı aheste derecede zedelenmiş durumdadır. 2003 yılında İstanbul Barosu Belgeseli’nin genel koordinatörlüğünü yaptım. Bu iş sırasında baronun tanık olduğu bilcümle dönemleri incelediğimde birlikte gördüğüm üzere, İstanbul Barosu doğruluk ihlali gördüğünde itiraz fail olmuştur. Doğruluk ihlalleri bile iktidarlardan, gücü elinde bulunduranlardan sağlık. Bu sebepledir kim barolar, adalet ihlali olduğunda konuşurlar, itiraz ederler ve muhaliftirler.

PARLAMENTER SİSTEM TALEBİMİZ, KUVVETLER AYRILIĞI VE YARGI BAĞIMSIZLIĞI VAZGEÇİLMEZİMİZDİR: Seçilmem halinde  İstanbul Barosu’nda fariza yapmış ve yapmakta olan kamu başkanlarımız üzere, ünsiyet devleti ilkelerine yolsuz, hukukun üstünlüğüne marjinal uygulamalara itiraz fail tıpkı baro başkanı olacağım. Başkanlık sistemi ile kuvvetler ayrılığı daha da madun üst edilmiştir. Parlamenter dizge talebimiz, kuvvetler ayrılığı ve hüküm bağımsızlığı vazgeçilmezimizdir. Yasaları uygulayanlar olarak avukatların iz örgütü barolarımızın Meclis’e doğrudan kanun teklifi verebilmesi, baroların ve TBB’nin aracısız Temel Mahkemesi’ne tağyir davası açabilmesi için düzenlemelerin takipçisi olacağız. Ana haklara uymaz kanun ve uygulamaları izleme ve savaşım edeceğiz.

BAŞKAN OLURSAM İNSAN HAKLARI İHLALLERİNDE NELER Mİ YAPACAĞIM? DAHA ÖNCEKI YAPTIKLARIMI: Başbuğ olursam insan hakları ihlallerinde neler mi yapacağım? Daha ilk yaptıklarımı yapacağım. İstanbul Barosu Genel Sekreterlik dönemimde Pamukova katar kazasının ertesi günü tespitler eden baro heyetindeydim. Depremde çöken kız yurdu amacıyla Bingöl’deydim. Aladağ’daki daraç yangını ve Dertli şimendifer kazasında TBB Yönetim Kurulu üyesi namına duruşmalardaydım. Elazığ depremi sonrası Elazığ’daydım. Baro yöneticisi olmadığım 99 depreminde çöken binaların arasında tespitteydim. STK yerine Aydos Ormanı’nın imara açılmamasına cebin verdiğimiz mücadelede başarılı olduk. Düzce selinde sorumluların bulunması için yaptığımız suç duyurusunda bulunduk. Soruşturmaya müsaade verilmeyince birlikte yaptığımız itirazla kararı kaldırttık. 8 dönüş evvel Bartın’üstelik madende tıpkı gelişim cinayeti yaşandı. Hayat hakkı ihlali başta almak üzere koca hakları ihlalleri bitmiyor ve bunlar için mücadeleye bitmeme edeceğiz. Bu vesileyle hayatını kaybeden tam madencilerimize Allah’tan yağmur diliyorum. Yurttaşın gücünün yetmediğini gördüğümüz esas haklara ait mağduriyette yanlarındaydık. Yanlarında olmaya devam edeceğiz.

SANSÜR YASASINA, MESLEKTAŞLARIMIZA YAPILAN SALDIRILARA KARŞI MÜCADELE EDECEĞİZ: Sıkı Denetim yasasına ilişkin birlik toplumun üzerine mevrut çığın tıpkı kıran gibi toplumu demokrasimizi, hatır ve orgazm özgürlüğünü, anlatım özgürlüğünü tehlikeye soktuğu yalınlık. Sansür yasasına alın İstanbul Barosu kendisine mücadele edeceğiz. Adil yargılanma talebindeki Selçuk Kozağaçlı, içtimai muhalefetin olduğu yerde mücadele veren, toplumsal davaların avukatı Duygusal Atalay zarfında İstanbul Barosu’nun mücadelesini sürdüreceğiz.Meslektaşlarımız bile görevlerini yaparken şiddete maruz kalıyor. Avukatlık mesleğinin saygınlığına yapılan seçkin ofans vatandaşın hak kontrol özgürlüğüne defans hakkına saldırıdır. Avukatsız ayrımsız hâkimiyet isteyen anlayışın geçer nahak yere söylemler avukatlara şiddeti arttırıyor. TBB Umumi Heyet üyesi kendisine TBB namına karışan olduğum ve duruşmalarını izleme ettiğim meslektaşım Av. Ersin Arslan’ı, yakın zamanda Bakırköy’birlikte katledilen Av Mal Bakırtaş’ı rahmetle anıyorum. Hiçbir meslektaşımızın yol mağduru olmaması amacıyla, meslektaşlarımıza yönelik şiddette baroların kaygısızca şartsız müdahil olabilmelerini bulmak amacıyla mücadeleyi sürdüreceğiz.

GENÇÇ MESLEKTAŞLARIMIZIN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ: Hususiyet fakültelerinin müsrif ve programsız mezun vermeleri üstünde tabiatıyla kim mücadele edeceğiz. Müfredatlarının henüz dolgunca kuzuluk gelmesi amacıyla talepkar olacağız. Hep meslektaşlarımızın özellikle üstelik dinç meslektaşlarımızın ve stajyer avukatların çözüm muntazır bir nice sorunu bulunuyor. İş alanlarının daralması, ekonomik ve içtimai güçlük alelhusus zihayat meslektaşlarımızın geleceğe dayalı umutlarını yitirmesine illet oluyor. Umudunu yitirmeyin taze meslektaşlarım. Kullanılmamış döneme ilişkin projelerimizi dinç meslektaşlarımızla gelişigüzel hazırladık. Şubat ayından bu yana traksiyon ve projelerimizi, geleceği nesir edecek siz genç avukat meslektaşlarımızla ve stajyer avukatlarımızla alay malay hazırladık ve alay malay hayata geçireceğiz. Genç meslektaşlarımızın sayısından yakınmayacak, bu gücü mesleğin gücüne dönüştüreceğiz. Gailesiz meslektaşlarımız ilkin oluşmak amacıyla konuşu ve sosyal sorunlarına baronun yetkileri çerçevesinde analizör bulacağız. Bu öncelikli hedefimiz olacak. Geçmişin deneyimi ile gençliğin vizyonunu ve dinamizmini bire bir araya getirerek mesleğimize daha dahi şişman katkılar sunacağız.

CMK AVUKATLARIMIZIN BİRÇOK SORUNU VAR: Ukubet Muhakemesi Kanun’u (CMK) kapsamındaki avukatlık ücret tarifesinin arttırılması ve uzlaştırmacıların avukatlardan oluşması üzere mücadelemize devam edeceğiz. Adliyelerin yönetiminde bayram sahibi olacağız. 2005 yılında İstanbul Barosu CMK Komisyonu’ndan sorumluydum. Yasa değişiklikleri olmuştu. Ödemelerde külfet olmuştu. ve önceki gösteri kararını almış ve kâh istisnalar dışında durdurmuştuk. CMK’de KDV yüzde 8’e indirildi. Alacak muafiyeti sağlanmasına için uğraşacağız. Dünya düzeninin gittiği içtima avukatlık mesleğine nerelerde iş alanları yaratacağını tespitle, ülkemiz avukatlarını dünya ölçeğinde avukatlar haline getirecek tahlilleri genç avukatlarla alay malay yapmalıyız. Dünya baroları ile yapılacak iş birliği protokolleri ile temas gözyaşı grubunda meslektaşımızın bandaj duydukları alanlarda kendilerini ihya imkanı sağlamalıyız.

ÇEVREYE DUYARLI OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ: Baromuzun yer şehir ve ümran hukuku alanındaki, abuhava değişikliği komisyonlarımızın alanındaki çalışmalarını elan dahi artıracağız. İstanbul’un akciğerleri Aydos’un imara açılmaması amacıyla STK gözetiminde yürüttüğümüz ve mamure planının iptali ile sonuçlanan mücadeleye benzer kasaba üzere mücadelemizi baromuzda üstelik bitmeme ettireceğiz. Yeşil ayrımsız dünya için, dimdik çevrede yaşam hakkı için çalışacağız. Afiyet ile ilişik tamam çalışmaları eş bireylerimizi bile kapsayacak şekilde geliştirmeye, bitmeme edeceğiz. TBB Yönetim Kurulu üyeliğim sırasında çoklu baroya ve temsilde adaletsizliğe cebin savaş verenler arasındaydım. Ankara’de baro başkanlarını karşılayan onlarla polis barikatlarında kalandım. Patika örgütlerini kaplamak isteyen, barolarımızı bölücü anlayışlara alın mücadelemiz sürecektir.

SEÇİLDİĞİM TAKDİRDE 144 YILLIK İSTANBUL BAROSU’NUN İLK KADIN BAŞKANI OLACAĞIM: 32 yıldır adliye koridorlarında sizler kabilinden avukatlık yapmaktayım. İstanbul Baromuzda Yönetim Kurulu Üyeliği, Genel Sekreterlik, Başbuğ Yardımcılığı başlamak amacıyla bir nice görevde bulundum. TBB Müşavere Terbiye Oturmuş Üyeliği ve Staj Eğitim Merkezi Icra Kurulu Üyeliği yaptım. 2017-2021 döneminde TBB Umumi Heyet Üyeliği yaptım.  ‘Avrupa Konseyi Anayasa Mahkemesi’ne Ferdî Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Ortak Projesi’nde TBB Temsilcisi, ‘TBB Karı Hukuku Komisyonu Koordinatörlüğü’, ‘Türkiye Barolar Birliği CMK Alt Kurul Başkanlığı’ görevlerinde bulundum. Yaptığım görevlere, önseçim sonrası aday namına geldim. Demokrasiye özden inanıyorum. Bu nedenle grubumuzda bütün kurullarımızı yöre seçimle belirledik. Baro başkanlığını meslektaşlarımızla birlikte sırıklamak, mesleğimizin ihtiyaçları ve sorunlarına birlikte hal keşfetmek namına görüyorum. Seçildiğim takdirde 144 almanak İstanbul Barosu’nun geçmiş karı başkanı olacağım.

İSTANBUL BAROSU MESLEK ÖRGÜTÜNDEN İBARET DEĞİLDİR: İstanbul Barosu patika örgütünden ibaret değildir. Çünkü, İstanbul Barosu tarihî mücadelenin örgütüdür. İstanbul Barosu, eşinden hüküm gören, katledilen kadınlarımızın, istismara uğrayan çocuklarımızın çığlıklarına kaygısızca kalmayanların, kulağını tıkamayanların örgütüdür.

CUMHURİYET’E  VE ATATÜRK’E HEPİMİZİN BORCU VAR: İstanbul Barosu, hak diyen amma sesini duyuramayanların sesidir. Bugün İran’da Afganistan’bile kadınlar hakları üzere mücadele veriyor. Esenleme olsun diyorum. Bu hakları bize yıllar geçmiş sağlayan Cumhuriyet’e ve Atatürk’e hepimizin borcu var. Çokça sayıda baromuz genel kurullarını tamamladı. Seçilen kamu başkanlarımız kutluyor ve başarılar diliyorum. Ancak Artvin -Ayla Varan, Bilecik -Halime, Bitlis -Gülhan Alay Sekmen, Bolu – Perihan Bengü Akşemsettin, Çanakkale Gülme Üzücü, Kalabalık-Sibel Torun, Sakarya-İlknur Ebiz Şans, Samsun-Kaynak Gürsel Yıldıran, Sinop- Funda Öztürk Yıldıran, Trabzon-Ihtisas Bahadır Kültürlü, Tunceli- Fatma Kalsen, Yalova-Elif Turnacı Çavuş… Kadın baro başkanlarıma buradan antrparantez selam gönderiyorum. Siz meslektaşlarımızın desteği ile çokça yakında İstanbul Barosu Başkanı olarak aralarına katılacağıma inanıyorum.

SİZİ CUMHURİYETİN 100. YILINA KADIN BAŞKANLA GİRMEYE NIDA EDİYORUM: Bugün kadın avukat sayımız eş sayısından çok. Baromuz 144 yıldır anne hakların mücadelesini veriyor. Fakat 144 yıldır avrat baro başkanı olmadı. O halde genişlik anne adalet olan eşitliği sağlamanın yekpare zamanıdır. Bugün sizi sadece grubumuza görüş vermeye değil, zaman yazmaya, 144 sene sonra İstanbul’a kadın baro başkanını seçmeye ve Cumhuriyetin 100. yılına kadın başkanla girmeye çağırma ediyorum. Bir avukat kendisine kimsenin karşısında eğilmedim. Hiçbir güçlükle karşısında eğilmeyeceğime saraka veriyorum. Ama bu imkanı sağlayan Atatürk nezdinde bu yolu açan önceki karı avukatımız Süreyya Ağaoğlu’nun hatıraları uğrunda nazikâne eğiliyorum.”

Share: