İSTANBUL-NAZIR ÇALIM İLK EVİM-İLK İŞYERİM TOPLUMSAL HANE PROJESİNİN DETAYLARINI ANLATTI

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Çalım, esbak açıklayan Cumhuriyet tarihinin genişlik şişman toplumsal basamak projesiyle ait, “Milletimizi yeryüzü çok sevindiren husus, kullanılmamış yuvalarımızın normal fiyat üzerinden yaptığımız yüzdelik 40 iskonto oldu. İlk etabın yatırım maliyeti 422 bilyon teklik. Bu bedelin yüzde 40’ını Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. Gençlerimiz bu projeyle ilk kez özel bir bölük hakkına eş olacaklar. Eylül 1992 tarihinden sonraları doğan dinç kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden başvurma edebilecekler” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçkin Cumhuriyet Altını tarihinin sunma balaban içtimai bölük projesinin detaylarını açıklamıştı. Başvuruları zaman başlayan ve ekim ayı sonuna kadar sürecek proje kapsamında Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Kurum İlk Evim-İlk İşyerim ismi verilen içtimai göz hamlesine ilişkin iptila edilenleri anlattı. Beşiktaş’taki aynı otelde düzenlenen toplantıda TOKİ Başkanı Ömer Endişe birlikte düz aldı. Bakan Alım, bugün başvurusu başlayan projenin 12.45 itibariyle 225 bin başvuru aldığını belirtti.  Bakan Çalım, projeyle basamak ve kira fiyatlarında dahi düşüş yaşanabileceğini vurguladı.

EMEKLİ VE GENÇLERE 50’ŞER BİN EV

81 ilde, 600 ilçede projelerin yapıldığını tamlayan Icra Vekili Hava, “Ayırmış olduğumuz kontenjanlarla birlikte, pozitif ayrımcılık olarak rapor ettiğimiz kontenjan sıralamamız şöyle. Martir ve gazi ailelerimiz için 12 bin 500 hane ayırıyoruz. Sakat kardeşlerimize gene tıpkı şekilde 12 bin 500 göz ayırıyoruz. Emeklilerimize ve gençlerimize de 50’şer bin bölük kontenjanı bu proje kapsamında sunuyoruz” dedi.

GENÇLERİMİZ İLK KAT ÖZEL KONUT HAKKINA SAHİP OLACAKLARBakan Çalım, “Gençlerimiz bu projeyle ilk defa özel tıpkı bölük hakkına sahip olacaklar. Ilkgüz 1992 tarihinden sonraları doğan zinde kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden başvurma edebilecekler. Başvuru üzere 18 yaşı kıstasımız var. Içtimai göz projesinden faydalanacak vatandaşlarımızın başvurularını illerde sunu birkaç tıpkı sene tevakkuf etmesi veya o ilin nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor. Temas haneden hemen bir müracaat hakkı olabilecek. Vatandaşlarımızın eşinin ve çocuklarının üzerinde konuta başvuracaklarsa hane, hisse senedi adına başvuracaklarsa aksiyon yeri, arsaya başvuracaklarsa arsasının ve konutunun bulunmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

2 ARTI 1 EV 2 BİN 800,  3 ARTI 1 SÜLALE 3 BİN 187 LİRABakan Gelgel, “Milletimizi sunu çokça sevindiren özdek, yeni yuvalarımızın maliyet fiyatı üzerinden yaptığımız yüzdelik 40 indirim oldu. 81 ilimizde, 609 ilçemizde yapacağımız sosyal basamak projelerimizde vatandaşlarımız, toplamda 608 bin lira fiyata erbap 2 artı 1 konutlarımıza, aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 kamer vadeyle bu konuta ehil olacaklar. Bütün 850 bin liralık fiyatla 3 fazlalık 1 konutlarımızın ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle, 240 vadeyle erişebilecekler. Henüz evvel 14 bin ve 16 bin yerine açıklanmıştı. Yapılan görevli aylık artışları vesilesiyle bile bu oranları artırdık. İstanbul’üstelik gömlek geliri 18 bin liranın, gayrı illerde 16 bin liranın altında olan her vatandaşımıza başvuru kapımız celi” dedi. Bakan Çekicilik, taksitlerin sözleşmeden sonraları başlayacağını ve toplam kat bedelinin yüzdelik 10’unun peşinat kendisine verileceğini söyledi. Konutların 50 binini İstanbul’de, 18 binini Ankara’birlikte, 12 bin 500’ünü İzmir’üstelik, 10 binini Gaziantep’te, 8 bin 650’sini Bursa’dahi, 7 bin 500’ünü Konya’bile, 4 bin 500’ünü Kayseri’de yapılıyor.

SOSYAL EV SAHİBİ VATANDAŞLARIMIZIN SAYISI 10 MİLYONA ULAŞACAKBakan Alım, “20 yılda 1 milyon 170 bine ulaştırdığımız basamak sayısını inşallah bu projelerle gelişigüzel 2028 yılına geldiğimizde 2 milyon rakamına çıkartmış olacağız. Toplamda içtimai hane sahibi vatandaşlarımızın sayısı birlikte kestirmece 10 milyona kazanmış olacak” dedi.

2 YIL İÇİNDE ARSALARA İNŞAATLARINI YAPABİLECEKLERAlt yapıları ve imarı tüm arsalar dahi sunulduğunu tamlayan Icra Vekili Hava, “Mecmu 60 milyon metrekarelik alanda planlarını hazırladığımız 100 bin konutluk arsamız amade. Faizsiz şekilde arsalarımızı sunuyoruz. İki cins arsamız var. İlki 350 ila 500 metrekare büyüklükte arsalar olacak. Bunlar müstakil konutların yapılacağı arsalar. Bölük büyüklükleri da 105-150 metrekare arasında mütebeddil konutları yapabilecekler. Fiyatlarımız 192 bin 500 liradan başlıyor. Bin 604 liradan başlayan taksitler 10 yıl önel ile faizsiz tıpkı şekilde ödeyeceği yöntemle vatandaşlarımız arsasını alabilecekler. Sözleşmeye müteakip 2 yıl içerisinde arsalarda inşaatlarını yapabilecekler. Maharet destek vereceğiz, proje desteği vereceğiz” diyerek konuştu. Bakan Alım, paydaşlı parsel üzere birlikte aylık 937 liradan başlayan taksitlerin olacağını belirtti.

28 İLDE 10 BİN YENİ İŞ YERİBakan Alım, “Esnafımızai sanayicimize, gençlerimize bakir hisse senedi yerlerimizi sunacağız ve 10 bin adet hareket yerimizi önceki etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya kadar 28 ilimizde bu projemiz 50 ila 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin kullanılmamış iş yapmış, vatandaşlarımıza kazandırmış olacağız. 350 bin liradan başlayacan fiyatlarla 2 bin 633 lira taksitle, 120 kamer vadeyle sanayicimize, canlı girişimcilerimize bu projemizi sunmuş olacağız” dedi.

GÖZ VE KİRA FİYATLARI DE ETKİLENECEK

Nazır Çekicilik, “Yuvalarımızın gelişim yerlerimizin toplam yatırım değeri yaklaşık 900 milyar lira. İlk etabının yatırım maliyeti 422 milyar lira. Bu bedelin yüzdelik 40’ını üstelik devletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. 2 trilyondan fazla mali ve üretime dönük bir soylu erki hareketliliği başlatacak. Sülale ve icar fiyatlarında elhak proje duyulur duyulmaz adi gelmeye başladı, düşürecektir” ifadelerini kullandı.

– Karaköse

Share: