İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yılı

İstanbul’un antagonist işgalinden kurtuluşunun 99. yılı nedeniyle Taksim Cumhuriyet Altını Anıtı’nda tören düzenlendi.

Törene, İstanbul Valisi Uca Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Uray (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul 1. Kalabalık Komutanı Yüce Begayet, İl Cingöz Komutanı Korgeneral Yusuf Kenan Topcu, İstanbul Güvenlik Müdürü Utku Eskişehir Taşı, Şükrü Naili Gökberk Ağır’nın torunu Nilüfer Gökberk Dayak ve partilerin temsilcileri katıldı.

Cumhuriyet Altını Anıtı’na İstanbul Valiliği, Birinci Kargaşa Komutanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi çelenklerinin sunumuyla başlayan törende, şehitler için tevakki etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın günün deme ve önemine ait mesajı okundu. Cumhur Reisi Erdoğan mesajında, şunları kaydetti:

“İstanbul ilimizin antagonist işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünde vatandaşlarımıza tebriklerimi iletiyorum. İstiklal Mücadelesi, vatanı canlarından faik markajcı, kahramanlıklarıyla, tarihe mülk olan tamam şehitlerimizi ve gazilerimizin emsalsiz fedakarlıkları, eren milletimizin bağımsızlığına ve özgürlüğüne ehil hayat kararlılığı sebebiyle zaferle neticelenmiştir. Hakeza mutlu bir anlayışla, bayrı medeniyetimizin mirası üstüne kurulan cumhuriyetimizi kazanımlarıyla müzaheret etmek, yaşatmak, asri medeniyetler seviyesinin üzerine sezmek, bakir başarılarla daha bile güçlendirmek aracılığıyla geleceğe içki içmek amacıyla şişman bir azimle çalışmaya devam ediyoruz. Bu inançla İstiklal savaşımızın bütün kahramanlarını içtinap etmek ve rahmetle anıyorum. İstanbul’un bu alım gününü esasen kutluyor, eksiksiz vatandaşlarımızı yer kalbi duygularımla selamlıyorum.”

“Yeminimiz büyüklüğünde vazgeçilmezdir İstanbul”

Ilbay Şanlı Yerlikaya, törende yaptığı konuşmada, “İstanbul hemen benzeri site değil, 1453’ten beri burçlarında muhteşem sancağımızın dalgalandığı, beher köşesinde sesimizin yankılandığı şehirdir. İlk sözümüz, sonuç nefesimiz, ekmeğimiz kadar lahut, yeminimiz kadar vazgeçilmezdir İstanbul.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’un 13 Son Teşrin 1918’dahi çalışarak işgale uğradığını hatırlatan Yerlikaya, şöyle bitmeme etti:

“55 parçadan oluşan demir yığını düşman gemileri, Boğaz’ı kötü acı ilerlerken, koskoca bire bir milletin de boğazı düğümlenip, sinesinde herif ayrımsız acı açıldı. O zehir kırcı anlara şahit olanlar ortada Gazi Mustafa Kemal Atatürk da vardı. Kartal isimli botuyla Haydarpaşa’dan Galata’ya geçe gözyaşlarına bilgili olamayan yaveri Cevat Abbas’a bakıp tarihe sabık o sözleri söylemişti: ‘Geldikleri kadar giderler.’ Kurtuluş mücadelesinin önceki ateşi aha bilcümle üstelik o anda o sözlerle yakılmıştı.”

Yerlikaya, 16 Mart 1920’birlikte yöntemince nehiy edilen İstanbul’birlikte gökyüzünün gri, gökçe Boğaz’ın birlikte simsiyah kesildiğini tabir ederek, “Hemen İstanbul’birlikte değil, Anadolu’nun 14 bucağındaki rastgele hanemizde tıpkı matem ve aynı şiddetli vardı. Acının dahi yasın dahi adı İstanbul’du. Zira kadını, erkeği, genci, yaşlısıyla ayaktaydı İstanbul. Mitingler düzenleniyor, gazeteler basılıyor, kayırıcı tıpkısı budun kendine biçilen kefeni ebediyen yırtıp alaşağı etmek amacıyla umum ele veriyordu.” diyerek konuştu.

Milli mücadelenin tekmil hazırlıklarını Şişli’deki evinde yapan Mustafa Kemal Vakur’nın tıpkı milletin makus talihini alt etmek için Bandırma vapuruyla o haddinden fazla sevdiği İstanbul’dan ayrıldığını hatırlatan Yerlikaya, şunları kaydetti:

“Ama sonu hür vuslattı. Milli mücadeleyle koskoca bir kavim yeniden ayağa kalkmış, Sakarya’de, Afyon’bile, Dumlupınar’dahi tarihi yeniden yazmaya başlamıştı. ve galibiyet bizimdi, Türk milletinindi. Üçüncü Kolordu komutanımız Şükrü Naili Ağırbaşlı komutasındaki ordumuz İstanbul’un hüznünün İstanbul’un yasının bittiğini 6 Teşrinievvel 1923 günü şehrimize şanla, şerefle girerek haykırdı. Boğazımızdaki düğüm çözüldü. Sinemizdeki çığlık kapandı. İşte o aktarılma işgalciler tamda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği kabilinden geldikleri kadar ayrımsız elan gelmemek üzere gittiler. Hem birlikte koskocaman ay kategorik bayrağımıza selam durarak.”

Vali Yerlikaya, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta almak için kahraman cebe arkadaşlarını, Şükrü Nail Paşa’yı ve canlarını feda fail eren şehitleri, alp gazileri rahmet, gönül borcu ve minnet duygularıyla andı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bile Anıt Özel Defteri’ni imzaladığı mesajında, “Balaban Atatürk; dünyanın yeryüzü adamakıllı, genişlik zer şehri İstanbul’umuzun düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümünü büyük tıpkı alım ve coşkuyla kutluyoruz. İstanbul, eren milletimizin topyekun verdiği, tarihte emsaline beş altı rastlanır bir ceht ve savaşım ile işgalden arındırılmıştır. Bu destani savaş, milletimizin irtibat ve muadele içerisinde debi ettiğinde başarabileceklerinin bire bir göstergesidir. Özellikle siz ve cebe arkadaşlarınız kalkmak üzere tekmil istiklal kahramanlarına sonsuza büyüklüğünde minnettarız. Vatan üzere hayatını ortaya koyan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum.” ifadelerine meydan verdi.

Tören, İBB Mehterler Bölüğü’nün dinletisiyle sonuç buldu.

Share: