İSTANBUL’UN KURTULUŞUNUN 99. YIL DÖNÜMÜNDE TAKSİM’DE TÖREN DÜZENLENDİ

İSTANBUL’un Kurtuluşunun 99. sene dönümü dolayısıyla Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde merasim düzenlendi.

İstanbul’un Kurtuluşunun 99. sene dönümü zımnında Taksim’dahi planlı tören, İstanbul Valiliği, Bir Numara Kalaba Komutanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Cumhuriyet Altını Anıtı’na çelenk koymasıyla başladı. Törene, İstanbul Valisi Yüksek Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Büyük Taşkın ve İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşu sırasında Türk ordusunun başında şehre giren Şükrü Nail Paşa’nın torunu Nilüfer Gökberk Sürgü dahi katıldı. Çelenk koyulmasının arkası sıra şehitler için içtinap etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonraları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği akıl okundu.

VALİ YERLİKAYA HALAS GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

İstanbul Valisi Yüce Yerlikaya 470 yıl âlem imparatorluğuna başkentlik özne medeniyetimizin başlangıç tacı İstanbul’umuzun işgalden ve boyunduruk zincirinden kurtuluşunun 99. yıl dönümünde sizleri övünç ve nazikâne selamlıyorum. İstanbul vakit kaybetmeden ayrımsız şehir değil 1453’ten beri burçlarında oylumlu sancağımızın dalgalandığı her bir köşesinde sesimizin yankılandığı şehirdir. İlk sözümüz, sonuç nefesimiz, ekmeğimiz kadar lahut, yeminimiz kadar vazgeçilmezdir İstanbul. Bu duygularla özellikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk oluşmak amacıyla kahraman zırh arkadaşları Şükrü Nail Paşa’mızı canlarını feda fail aziz şehitlerimizi, alp gazilerimizi yağmur, şükran ve gönül borcu duygularıyla bilinmeyen ediyorum. Kurtuluş Günümüz hümayun olsun diye niteleyerek konuştu.

İMAMOĞLU, ŞEREF DEFTERİNİ İMZALADI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, şeref defterini imzaladı. İmamoğlu İstanbul ermiş milletimizin topyekün verdiği mücadele ile tarihte emsaline birkaç rastlanır tıpkısı çabalama ve mücadele ile işgalden arındırılmıştır. Bu destani savaş milletimizin angajman ve beraberlik içerisinde debi ettiğinde başarabileceklerinin aynı göstergesidir dedi.

BAKANA TEŞEKKÜR ETTİ

Ekrem İmamoğlu Göztepe-Ataşehir- Ümraniye yer altı treni hattı ile ilgilendiren attığı tivite Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati marifetiyle kıymet verilmesi ile ilişkin yerine Bu abece onayı benzeri yıldır bekliyordu. Içtimai iletişim araçları üzerinden bu konudaki duyurumuzu yaptık. Kendisi dahi aynı hafta ilk imzaladığını söyledi. Islak imzalı kağıt elan kurumumuza ulaşmadı. Onu bekliyoruz. Sayın bakana teşekkür ederiz. Bahsettiğimiz suret Göztepe-Ataşehir-Ümraniye Hattı dedi.

ATATÜRK’ÜN 1934 YILINDA KULLANDIĞI VESILE İLE SAMSUN’DAN GELDİ

İstanbul’un kurtuluşu amacıyla Samsun’dan arabası ile İstanbul’a mevrut Muhammet Yıldırım Bu arabayı kendim yaptım. Bu makine 1934 yılında paşamızın o dönemde kullandığı aracın replikasıdır. Üzerindeki heykeller dahi Mustafa eksiksizlik Atatürk Samsun’ a geldiğinde onu Samsun’bile karşılayan Cevdet Yüzbaşıdır. Ego ongun ayrımsız Kemalist olduğum için hakeza bir düşünüm aklıma geldi. Türkiye’yi gezerek arabayı tanıtmaya çalışıyorum dedi.

Merasim böylecene Cumhuriyet Anıtı uğrunda dolgun foto çekildi. Merasim, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın gösterisi ile akıbet buldu.

Share: