İstanbul’un Kurtuluşunun 99. Yılı Kutlanıyor… Etkinlikler Taksim’deki Cumhuriyet Altını Anıtı’nda Düzenlenen Törenle Başladı

Olgun: OKTAY YILDIRIM – Azrail: FIKDAN KARABAYIR

İstanbul’un kurtuluşunun 99’uncu yıl dönümü kutlamaları, Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlenen törenle başladı. İstanbul Büyükşehir Şehremaneti (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Anıt Hususi Defteri’ne, “Iri Atatürk; İstanbul bize, onu milletimize kazandıran Fatih Şehriyâr Mehmet Han’dan ve düşman işgalinden kurtaran sizden mirastır. Mirasınız, emanetiniz tehlikesiz ellerdedir. İstanbul’u, geçmişten mevrut değerlerini koruyup bakir yatırımlarla güçlendirerek henüz pir ayrımsız geleceğe örtmek üzere çalışıyoruz. İstanbul’a ve 16 milyon İstanbulluya bakım etmekten haysiyet duyuyoruz” diyerek yazdı.

İstanbul, 4 yıl 10 kamer 23 zaman süren antagonist işgalinin peşi sıra, Mustafa Eksiksizlik Atatürk komutasındaki Türk ordusu yoluyla 6 Ilk Teşrin 1923’te kurtarıldı. İstanbul’un kurtuluşunun 99. yıl dönümü üzere geçmiş tören, Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlendi. İstanbul Valisi Uca Yerlikaya, 1. Cıvıl Cıvıl ve İstanbul Garnizon Komutanı Ferik Yusuf Kenan Rabıtalı ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla yapılan merasim, ürkmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. CHP İstanbul İl Başkanı Sevgili Kaftancıoğlu ve İYİ Öğür İstanbul İl Başkanı Buğur Kavuncu birlikte törene katılanlar beyninde saha aldı. Törende sırasıyla Yerlikaya, Topcu ve İmamoğlu, kurumları yerine Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasının ardından önce İmamoğlu, sonraları Yerlikaya, Anıt Özel Defteri’ne yazdıkları mesajları okudu.

“MİRASINIZ, EMANETİNİZ EMİN ELLERDEDİR”

İmamoğlu, mesajında şunları kaydetti:

“Şişman Atatürk; dünyanın sunu iyicene, arz değerli şehri İstanbul’umuzun düşman işgalinden kurtuluşunun 99. sene dönümünü balaban aynı gurur ve coşkuyla kutluyoruz. İstanbul, muazzez milletimizin topyekün verdiği, tarihte emsaline beş altı rastlanır ayrımsız ceht ve uğraş ile işgalden arındırılmıştır. Bu destansı uğraş, milletimizin kontak ve el birliği içerisinde akıntı ettiğinde başarabileceklerinin aynı göstergesidir. Özellikle siz ve cebe arkadaşlarınız atılmak için umum istiklal kahramanlarına sonsuza kadar minnettarız. Yurt üzere hayatını ortaya koyan eren şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. İstanbul bize, onu milletimize kazandıran Fatih Melik Mehmet Han’dan ve antagonist işgalinden kurtaran sizden mirastır. Mirasınız, emanetiniz emin ellerdedir. İstanbul’u, geçmişten gelen değerlerini koruyup bakir yatırımlarla güçlendirerek henüz güzelce bir geleceğe emmek için çalışıyoruz. İstanbul’a ve 16 milyon İstanbulluya hizmet etmekten değer duyuyoruz.”

Tören, İBB Mehteran Bölüğü’nün dinletisiyle son buldu.

ATATÜRK’ÜN KEYIF ARACININ BENZERİ HALAS ETKİNLİKLERİ İÇİN SAMSUN’DAN GETİRTİLDİ

Törenin ardından Yerlikaya, Topcu ve İmamoğlu, aralarında Halas Savaşı komutanlarından Şükrü Naili Vakur’nın torunu Nilüfer Tapan’ın dahi bulunduğu tören düzeni heyeti, Cumhuriyet Anıtı uğrunda ajanda fotoğrafı çektirdi. İmamoğlu, henüz sonra Yerlikaya ve beraberinde kâin heyeti, İBB namına Samsun’dan İstanbul’un kurtuluşuna hususi getirttikleri Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün karşi otomobilinin birebir benzerinin bulunduğu alana çağırma etti. İmamoğlu, 55 TC 008 plakalı aracın, İstanbul’un halas rotası olan Dolmabahçe’den Gülhane Parkı’na kadar olan güzergahı mezuniyet edeceği bilgisini paylaştı.

Share: