İşte Azerbaycan-Ermenistan çatışması! Mermiler geceyi aydınlattı

Azerbaycan Defans Bakanlığı, Ermenistan ordusunun akşam ezanı saatlerinde sınırın Daşkesen, Kelbecer ve Laçın istikametlerinde geniş kapsamlı provokasyonda bulunduğunu duyurdu. Açıklamada, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin sabotaj gruplarının ayrımlı istikametlerde Azerbaycan ordusunun mevzileri arasındaki arazilere ve yollara mayın döşediği bildirildi. Bu durumu gölge etmek için Azerbaycan birliklerince alınan tedbirler neticesinde çatışmalar yaşandı.

GÖRÜNTÜLER KISA SÜREDE YAYILDI

Ermenistan ordusunun Basargeçer, İstisu, Karakilise ve Gorus illerindeki mevzilerinden Azerbaycan ordusunun Daşkesen, Kelbecer ve Laçın illerindeki bazı mevzileri ve sığınakları havan topları birlikte karışma ayrımlı kalibreli silahlarla gece gündüz yara altına makbuz. Azerbaycan ordusu ise saldırılara çabucak kıymet verdi. Sınırda tansiyonun yükseldiği anlara ilgili görüntüler birlikte servis edildi.

KAYIPLAR VAR

Azerbaycan ordusunun bile Ermeni Silahlı Kuvvetlerinin atış noktalarını abanmak ve çatışmanın genişlemesini çelmek amacıyla muktezi tedbirler aldığı belirtildi. Azerbaycan’a cebin tahrik operasyonlarına katılan Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin personel ve teçhizatında kayıpların bulunduğu aktarıldı. Çatışma ve kayıplarından ağız ağıza Erivan yönetiminin mesul olduğu tamlanan açıklamada, kamuoyuna eklenmiş bilgi verileceği belirtildi.

AZERBAYCAN SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Azerbaycan Defans Bakanlığı, Azerbaycan ordusunun sivil nüfusu ve altyapıyı kasıt aldığı iddiasıyla ilişik Ermenistan’ın yaydığı bilgilerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi. Açıklamada, “Ermenistan’ın provokasyonlarına cevap olarak, alın önlemler dernekevi niteliktedir ve atış noktaları olan meşru askeri hedeflere yöneliktir. Misilleme önlemleri siftinlik ölçeklidir. Azerbaycan sınırlarının güvenliğini sağlamayı ve Ermenistan’ın provokasyonlarına sonuç vermeyi amaçlamaktadır.” ifadeleri vadi aldı.

Bakanlığın ayrımsız özge açıklamasında ise Azerbaycan’ın Ermenistan topraklarına müdahalesi ile ilişik haberlerin akıllıcasına olmadığı belirtildi.

AZERBAYCAN DIŞİŞLERİ: SALDIRI, ÜÇLÜ ANLAŞMALARIN İHLALİLDİR

Ermenistan güçlerinin saldırısına Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı dahi sert reaksiyon gösterdi. Açıklamada, “Ermeni tarafının Azerbaycan’a cebin saldırısı, uluslararası hukukun temel norm ve ilkelerinin yanı sıra Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya Federasyonu liderleri arasında imzalanan üçgen anlaşmaların ihlalidir” denildi.

PAŞİNYAN; PUTİN, MACRON VE BLINKEN’LA GÖRÜŞTÜ

Öte yandan Küçük Asya Ajansı’nın haberine bakarak Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Rusya Heybet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhur Reisi Emmanuel Macron ve ESIR Dışişleri Bakanı Blinken’la telefonda görüştü. Ermenistan hükümetinden yapılan açıklamada, görüşmelerde Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki son çatışmaları ele aldığı bildirildi.

TÜRKİYE’DEN İLK TEPKİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Azerbaycan Dışişleri Bakanı kardeşim Jeyhun Bayramov’la Azerbaycan-Ermenistan celal sınırındaki Ermeni provokasyonlarını ele aldık. Ermenistan artık tahrikleri bırakmalı. Azerbaycan’la vardıkları uzlaşma çerçevesinde hazar müzakerelerine ve işbirliğine odaklanmalı” açıklaması yaptı.Share: