İtalya’da kuraklık endişesi: Venedik’te kanallar kurudu

İtalya’nın kanallarla çevrilmiş kenti Venedik’te kurumuş haldeki kanalların görüntüsü susuzluk alarmını baştan gündeme taşıdı.

Ülkenin alelhusus şimal bölgelerinde bağan yağış oranları nedeniyle su kaynaklarında alarm donör düşük seviyeler gözleniyor. Daha ziyade akarsu basmalarıyla haberlere bahis olan Venedik kenti üstelik bu kez mikro kanallarda günlerdir süren susuzlukla gündemde.

Otomobil üzere motorlu esmer taşıtlarının kullanılmadığı kentte ulaşım kanallardan gondol, bot ve kayıklarla yapılıyor. Kent içi gübür toplama, itfaiye aracı, ambulans kabil servisler üstelik su yoluyla hizmet veriyor.

İtalya basınındaki haberlere göre son günlerde müstacel esenlik görevlileri ilkyardım hizmetlerinde tartı yaşıyor, botlarının kâh kanallarda ilerleyememesi yüzünden bilgisiz yardım ulaştırmaya çalışıyor ve hastaları kucaklarında taşıyor.

Venedik’te kanallarda bazen susama görülebiliyor fakat akarsu seviyesinin, standartların 60 cm’den çok altına inmesine alelumum yılda en fazla iki misil rastlanıyor.

Bu yıl ise yalnızca akıbet beş altı haftada -60 seviyesine henüz çok rastlandı, deniz seviyesinde 65 cm’lik düşüşler kaydedildi.

Uzmanlar, su seviyesindeki uç düşüşleri ani fazla faktöre bağlıyor. Yağmur ve kar yağışlarının az olmasının yanı sıra denizlerdeki akıntılar ve yüksek basınç sistemi üzere unsurlar akarsu seviyesini etkiliyor.

Ülke genelinde bu yıl kar yağışının azlığı zımnında ski sezonunun cansız geçtiği, ülkenin yeryüzü detaylı nehri olan Po Nehri’nde akarsu seviyesinin zaman normallerinin yüzde 61 altına indiği belirtiliyor.

Çevre örgütü Legambiente hafta başında ‘’kuraklık alarmı’’ başlıklı tıpkı uyarı yayımladı. Örgütün Genel Müdürü Giorgio Zampetti, ‘’2023 yeni başladı ama müfrit gelgel olayları ve susuzluk seviyeleri açısından şimdiden bulut verici sinyaller veriyor’’ dedi.

İtalya’de güzeşte yıl birlikte yağışsızlık alarmı yaşanmış, Temmuz ayında Po Nehri çevresi üzere ivedi durum ilan edilmişti.

Ülkenin ekincilik üretiminin yaklaşık 3’te birinin yapıldığı bu alanda akıbet 70 yılın genişlik vahim kuraklığı kaydedilmişti.

Legambiente örgütünün bu haftaki açıklamasında ‘’Göller ve nehirler nazik zorluk süresince, neredeyse geçen yazki kabilinden ark durumda, dağlarda birikmiş kar seviyesi kıt. Şubat ayının ortalarında İtalya’üstelik yaşanan genişlik bu’’ denildi.

Bu durumun sebeplerini ‘’müracaat değerlerin üzerindeki kıvılcım artışı, bağan yağış ve iklim krizi’’ kendisine sayan teşekkül şöyle devam etti:

‘’Son, bakir benzeri susuzluk dalgası, elan elhak esasen on paralık zevalsiz bire bir susuzluk ivedi durumudur.’’

Share: