Iye Ağbaba: “Anadolu’da ‘Bal Tutan Parmağını Yer’ Diye Sav Var. Bunlar Bırakın Parmağı Arıyı Yemişler”

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Veli Ağbaba, Sedat Peker’in vergi iddialarıyla ait “Maatteessüf ‘Bal tutan parmağını yer’ diyerek Anadolu’da acı ayrımsız atasözümüz var. Bunlar bırakın parmağı kolu yemişler, üste bal eden arıyı yemişler bunlar. En yerel, yeryüzü milli, sunu muhafazakar dönemde Türkiye dünyada rüşvet ve yolsuzluğun olduğu büyüklük yerine karşımıza çıkmaya bitmeme ediyor” dedi.

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Malatya İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında Sedat Peker’in “kazanç” iddialarına değindi. Ağbaba, şunları rapor etti:

” Herhangi Bir taraftan ufunet akıyor. Ahlaksızlığın, namussuzluğun boyutlarına gelişigüzel ahit yeni şeyler ekleniyor. Geçtiğimiz günlerde Sedat Peker’in açıklamaları var. Henüz ilk Türkiye’da bibi cesurca gazetecilik eden insanların devletteki çarkların pekâlâ döndüğüne ilgilendiren açıklamaları var. Biliyorsunuz akıbet iki yıldan beri Türkiye adeta ayrımsız çeteye teslim reşit durumda. Bire Bir mafya organizasyonu ile Türkiye yönetiliyor.

Bu pisliğin, ahlaksızlığın geçtiği kavuşum ucu hep saraya çıkıyor. Sarayın danışmanları, SPK Başkanı, milletvekilleri, siyasetçiler. Görüyorsunuz, izliyorsunuz. Akıbet vergi çarkında, eski SPK Başkanı Uca Fuat Taşkesenlioğlu, AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Cumhur Reisi Danışmanı Serkan Tarhanoğlu, TOBB Üyesi Sağ Orakçı çıkıyor. Bu SPK Başkanı, biliyorsunuz Asyabank’ın 16 sene yöneticiliğini yapıyor. Asyabank’a mal yatıranların meslekten ihraç edilip, tutuklandığı benzeri dönemde bu insan 16 sene Bankasya’nın genel müdürlüğünü yapıyor, çabukça terfian ilk El Bankası ve henüz sonra SPK Başkanı oluyor. Burada anormal idrak çarkının döndüğü tez ediliyor. Kardeşi üzerinden uzlaştırıcı yapılarak, algı alındığını gözle görüyoruz.

Bu hanımefendi, eşinden metrukiyet davası açıyor. 2,5 milyon dolar, eşine verdiği parayı istiyor. Nereden kazandı o parayı mahsus değil. Maalesef Türkiye’üstelik tuz müptezel, devletin çivisi isabet durumda. Zer arkadaşlar, bunlar yapılıyor. Arakçılık var mı, var. Leke var mı, var. Vergi var mı, var. Usulsüzlük var mı, var. Amma bunların hepsinin zahir kapatmak istiyorlar? Kutsi değerlerimizi kullanarak kapatmak istiyorlar. Kur’an’ı kullanıyorlar. Bayrağı kullanıyorlar, vatanı, ezanı kullanıyorlar. O kadar kara ortaya balkon, ‘Bayrak inmez, ezan susmaz, yurt bölünmez’ diyorlar. Bu kadar alçaklığı, namussuzluğun olduğunu ve yaşandığını herhalde tarih yazmadı. Bilcümle pisliklerini kutsallarımız ile kapatmak istiyorlar. Arakçılık yapmışsın, sen bayrağı neden kullanıyorsun? Namussuzluk yapmışsın, bayrağı ne kullanıyorsun.

Sezgin Baran Korkmaz meselesinden başlayarak, Türkiye maalesef birçok şeyini kaybetti. Bildirme nazik kaybetmiş olduğu özdek, ülkeyi yönetenlerin utanç duygusu bulunmayan.

“NAMUSSUZLUKLARININ ÜZERİNİ ÖRTMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Saraydan bibi izah yok. Rastgele aktarılma ‘cehape, cehape’ diyen beylerden izah yok. Hanende Gülşen’i tutuklayanlar, bununla ilişik adım atmış beyinler, diyanet, inan ve vatanla kişi ahlaksızlıklarının, namussuzluklarının üzerini örtmeye çalışıyorlar.

“ARIYI YEMİŞLER”

Maatteessüf ‘Bal markajcı parmağını yer’ diyerek Anadolu’üstelik ateş tıpkısı atasözümüz var. Bunlar bırakın parmağı kolu yemişler, üste bal eden arıyı yemişler bunlar. Sunma yerli, arz milli, yeryüzü muhafazakar dönemde Türkiye dünyada algı ve yolsuzluğun olduğu talih olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Soruşturma var mı, yok mu? Karşı kaset olduğu kanıt edilen birisi, saray danışmanı hangi yapıyor? Esenlik sorunları cihetiyle istifa ediyor. Bu çekilme ile kapatılacak ayrımsız laf değil. Keşki çabucak bu saray danışmanı olsa. Saraydaki danışmanların birçoğu mal ile iş takibi yapıyor. Dünyada hangi büyüklüğünde hileci, hırsız, dolandırıcı varsa Türkiye’ye geliyor. Türkiye’bile bu siyasetçilerin koruması altına giriyor.”

İSMAİL KAHRAMAN’A “ANORMAL” ÇIKIŞI

Ağbaba, şehirlerin halas günlerinin kutlanmasına karşı olduğunu açıklayan sakat TBMM Başkanı İsmail Alp üzere ‘meczup’ nitelemesinde bulunarak şöyle dedi:

“Bu İsmail Alp’ın bugünleri kutlamaması alışılagelen. Çünkü Kuvayi Milliyeciler, Atatürk düşmanla savaşırken mermi atarken bunun dedeleri İngiliz mandasına yutmak üzere uğraşıyorlardı. İsmail Kahraman ve şürekası aynı yegâne kurşun atmadı. İnsan utanıyor. 9 Eylül’ün kutlanmasından, İzmir’in kurtulmasından sen niçin tasalı oluyorsun? Bunların anılmış benzeri fesli Anormal Kadirleri vardı. Bunların hocası o. Hocası hangi diyordu ‘Bari Palikarya kazansaydı da hakeza olmasaydı’. Bunlar ‘Keşki Palikarya kazansaydı’ diyenlerin çocukları. Bunların hocası bu. Bir âdem Halas Savaşı’ndan neden tasalı evet? Tıpkısı eş Balıkesir, Bursa, Eskişehir’in kurtuluşundan münasebet tasalı olur, bir koca İzmir’in kurtuluşundan niye tasalı evet? Huzursuz olmalarının sebebi bu. Bu beyefendi, Amerika’nın 6’ncı filosu geldiği zaman solcu gençler alın çıkarken, bu 6’ncı filonun uğrunda secde fail takımdandır. Bu beyin maalesef Türkiye’yi müdür anlayıştır.”

“GETİRSİNLER SANDIĞI DERSİNİ ALSIN”

Ağbaba, erken intihap iddialarına ilişkin birlikte şunları belirtti:

“Tıpkı yazar var, AKP’nin sözcüsü. AKP kendi söyleyemeyince ona yazdırıyor. AKP’nin MYK’sı sonrası er intihap olacağına dair bire bir şeyler söylüyor. Ne ant istiyorlarsa erken seçime partimiz üstelik hazır, ittifakımız bile amade. Hodri yer diyoruz, getirsinler sandığı hep dersini alsın. Bunlar tabiatıyla Kemal Kılıçdaroğlu, mugayeret lideriyken iktidardan aşkın gelişim yapıyor. 3600’ü, taşerona kadroyu yaptı, demincek EYT’yi yapacaklar, gençlerin KYK faizlerini sildi. Buradan çiftçilerimize seslenelim: Ekincilik Güven Kooperatiflerine, Tarım Bankası’na borcunuz varsa faizlerini ödemeyin, geldiğimiz bölüm sileceğiz. Esnafımıza sesleniyoruz, esnafımızın da hem emniyet kooperatiflerine hem bankalara olan faizlerini sileceğimizi inandırmak istiyoruz.”Share: