İyi Fırka, “Avrat Yükselmezse Alçalır Vatan” Çalıştayları Düzenleyecek

İYİ Parti Karı Politikaları Başkanlığı; kadınların sorunlarının ortaya çıkarılması ve hal önerileri geliştirilmesi üzere 81 ilde “Eş Yükselmezse Alçalır Vatan” çalıştayları düzenleyecek.

İYİ Fırka Avrat Politikaları Başkanlığı, Umumi Başbuğ Meral Akşener liderliğinde Türkiye’nin 81 ilinde etkili kadınların sorunları ve çözüm önerileri üzere “Avrat Yükselmezse Alçalır Yurt” çalıştayları düzenleyecek. 5 Kasım’da Samsun’da başlayacak çalıştay serisine ilişkin partiden yapılan açıklama şöyle:

“Bu çalıştayların arz heybetli çıktısını, ulusal politikaya yön isnat etmek amacıyla domestik ve bölgesel düzeyde hazırlanacak olan karı temalı ülke bildirgeleri ve bölge bildirgeleri oluşturmaktadır. Açık tıpkı katılımla gerçekleştirilecek olan çalıştaylarda, pozitif ayrımcılık kaygısıyla kadınlara makbul cinsiyet kotası, yüzdelik 20 kendisine rical üzere uygulanacak. Bu hedefler doğrultusunda gerçekleşecek çalıştayların ilki 5 Son Teşrin 2022 Cumartesi günü Samsun’da başlıyor.

Çalıştaya Samsun’un yanında Sinop, Amasya, Giresun, Kalaba, Rize, Trabzon ve Artvin illerinden da katılma sağlanacaktır. Sivil topluluk kuruluşları, muhtarlar, akademisyenler, karı kooperatifleri, dide ve borsa temsilcileri ile toplamda 200’ü çok kişinin katılma sağlayacağı önceki çalıştay, iki ayrı oturumda gerçekleşecek.

Çalıştayın geçmiş oturumunda herhangi bir şehrin temsilcileri yurttaş masalarında tıpkı araya gelerek kişi şehirlerinde cıvıl cıvıl kadınların karşılaştığı mesail, bu sorunların kaynağı ve çözüm önerilerini tartışacaklar. Tartışmanın ardından gelişigüzel toprak amacıyla yurttaş masalarında belirleme edilen sorunlar ve hal önerilerini içeren yer bildirgeleri hazırlanacak. İl masalarından birer temsilcinin seçilmesiyle kesim masasında devam edecek olan ikinci oturumda, nahiye genelinde kadınların yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri konusunda tartışmalar yürütülecek, kuma görüşler ve öneriler doğrultusunda kadın temalı nahiye bildirgeleri hazırlanacak.”

“Avrat Yükselmezse Alçalır Vatan” çalıştay serisi, 5 Teşrinisani 2022 Cumartesi haset Samsun’da saat 10.00-17.00 saatleri ortada Ramada Samsun Otel’da düzenlenecek.

Share: