İyi Parti Rize İl Başkan Yardımcısı Kalyoncu, Rize Belediye’sinin Kendisine Ilişik Kayıkhanenin Yıkılması Karşısında Yanlışlık Duyurusunda Bulundu

İYİ Öğür Rize İl Başbuğ Yardımcısı Uca Kalyoncu, Rize Belediyesi üzerine; kendisine ilgili kayıkhanenin “hukuka karşıt adına yıkıldığı” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Rize şehir merkezinde, Alipaşa bölgesinde belediyeye ait sosyal tesislerin yanı sıra mevcut ve İYİ Fırka Rize İl Başbuğ Yardımcısı Ali Kalyoncu’ya ilişkin kayıkhane, Rize Belediyesi ekipleri vasıtasıyla yıkılmıştı. Katabolizma işleminin yapıldığı ahit, Kalyoncu; kayıkhanenin müsaade belgesini uray yetkililerine arz etmek için iki çevrim müddet istemişti. Ancak istek akseptans edilmemiş ve kayıkhane yıkılmıştı.

İYİ Parti Rize İl Başkan Yardımcısı Kalyoncu; kendinse ilgilendiren olduğunu kanıt ettiği yasalara makul yapılan kayıkhanenin, yasalara karşıt ayrımsız şekilde yıkıldığını öne sürerek Rize belediyesi yetkilileri karşı yanlışlık duyurusunda bulundu.

“İMAR BARIŞI KAPSAMINDA BU KAYIKHANEYE YAPI KAYIT BELGESİ ÇIKARDIM”

Kalyoncu, şikayet dilekçesinde; şu değerlendirmeleri yaptı:

“Bu kayıkhaneyi belediye içtimai tesisi yaparken ben dahi buraya yaptırdım. İş makinesi yardımını Rize Belediyesi’nden aldım. Buradaki yapıları şehremaneti ile gelişigüzel yaptık. Bu toprak Milli Taşınmazlar Müdürlüğü’ne aittir. Ego mamure barışı kapsamında bu kayıkhaneye çatı anahtar belgesi çıkardım. Benim Karadeniz Sahil Yolu yapılmadan geçmiş şahsıma ilgilendiren ilkokul lime pres ruhsatı olan yerim vardı. Bu ruhsatlardan biri üstelik kumlu ruhsatıdır. Karadeniz Kıran Yolu yapılmasıyla plajımızın bahir tarafı bozularak işletmemiş engellenmiştir. O dönem Rize Anavatan Partisi İl Komutan Vekili olan kardeşim Süleyman Kalyoncu bozulan işletmemizin bitmeme edebilmesi için projeye ayrımsız nüsha ast derbent ve iki modül T koydurtup yaptırdık.

“YIKIM KARARI TEBLİĞ EDİLDİ DİYORLAR, BANA HİÇBİR MOLEKÜL TEBLİĞ EDİLMEDİ”

Bu kayıkhaneme 12.08.2022 haset saat 12.00 sıralarında beni aradılar. Bana kayıkhanemin yıkım kararı çıktığını söylediler, kul kayıkhanemin bulunduğu yere gittim. Buraya geldiğimde kayıkhanemin içerisindeki malzemeler dışarı çıkarılmıştı ve kapısı zorlanarak açılmıştı. Orada mevcut zabıtalara burayı münasebet yıkıyorsunuz diyerek sorduğumda bana, “Şehremaneti katabolizma kararı almış bizde yıkıyoruz, yıkım kararı size manifesto edildi” dediler. Kul kendilerine bana bire bir öz deklarasyon edilmedi dedim. ve kendilerine 3194 sınırlanmış İmar Kanunu’nun geçici 16. maddesi doğrultusunda matrut olan yapı anahtar belgesini gösterdim.

“RESMİ BELGELERİMİ BULUNMAYAN FARZIMUHAL YIKIM EMRİ VEREN RİZE BELEDİYE BAŞBUĞ YARDIMCISINDAN ŞİKAYETÇİYİM”

Tığ belediye ile görüştüğümüzde mamure kanununa göre aynı muamelat yapılmadığını ve haberlerinin olmadığını söylediler. Bana buranın yadımlama emrini uray başbuğ yardımcısı Entelektüel Birsel ve RİBELSAN Başkanı Mustafa Bilgin’in verdiğini söylediler. Yapımı yıkacaklarken ben yapımın konusunda çıktım ve polis güçleri çağırdım. Burayı yıkmaya bitmeme edecekken polis ekiplerinin gelmesi üstüne güdük müddet yıkımı durdurdular. Benim çatı araç belgem vardır ancak orada bulunan belediyenin işlettiği deniz hamamı gizlice yapıdır. Benim resmi belgelerimi yok sayarak kayıkhaneme katabolizma emri veren uray başkan yardımcısı Ziyalı Birsen ve RİBELSAN Müdürü Mustafa Bilgin’den ve gizlice yapı yaptığı amacıyla Rize Belediyesi’nden savlayıcı ve şikayetçiyim.”

Kaynak: ARŞİVShare: